Zbirka medijskih praksi MSUV
Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) osniva Zbirku medijskih praksi, u cilju lociranja i kontekstualizacije umetnosti koja se vezuje za digitalne medije i koja je proizašla iz logike digitalnih medija i mrežnih tehnologija, a deo te kolekcije biće predstavljen tokom novembra na izložbi čiji je kustos Kristian Lukić iz Centar za nove medije_kuda.org.
Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) osniva Zbirku medijskih praksi, u cilju lociranja i kontekstualizacije umetnosti koja se vezuje za digitalne medije i koja je proizašla iz logike digitalnih medija i mrežnih tehnologija, a deo te kolekcije biće predstavljen tokom novembra na izložbi čiji je kustos Kristian Lukić iz Centar za nove medije_kuda.org.
Na izložbi, koja će biti otvorena 2. novembra, učestvuju Asocijacija Apsolutno, Heath Bunting, Vuk Ćosić, Vladan Joler, Stevan Kojić, Bogdanka Poznanović, PP Group (Katarina Sević, Zita Majoros), Peđa Šiđanin, Andrej Tišma, Vladimir Todorović i Vacuum Pack.
U info delu postavke predstaviće se Departman novih likovnih medija Akademije umetnosti u Novom Sadu,Institut za nove kulturne tehnologije/t0 (Institute for New Culture Technologies/t0), Kraljevstvo piraterije (Kingdom of Piracy) i Centar za nove medije_kuda.org.
Radovi i prakse u toj novoj zbirci MSUV predstavljaju istorijski presek dela umetničke produkcije koja operiše u širokom spektru od kompjuterske umetnosti, preko veb-arta, net.art-a, instalacija, do kompjuterskih igara i modova.
U okviru izložbe, 1. decembra biće održana konferencija “Umetničko delo. Akumulacija. Dostupnost”, čiji su urednici Kristian Lukić i Gordana Nikolić, a okupiće teoretičare, umetnike i kulturne radnike koji će razgovarati o različitim modelima koji danas postoje u tretiranju, dokumentaciji, arhiviranju i diseminaciji medijske i šire umetničke prakse, statusu kolekcija umetničkih dela i njihove društvene i ekonomske implikacije.
Prema navodima MSUV, danas se tradicionalni mehanizmmi akumulacije i kolekcioniranja umetničkih dela nalaze pred ispitom iznalaženja novih modela korišćenja umetničkih sadržaja, koje neminovno prati i transformisanje uloge institucija kulture.
Koja je funkcija Zbirke, kao dela Muzeja, čiji je cilj da sakuplja, obrađuje, čuva i izlaže umetnička dela, u mrežnom društvu? Koja je uloga Zbirke medijske prakse, umetničke prakse digitalnih medija ili umetnosti, gde su digitalni mediji i mrežne tehnologije deo prirode umetničkog rada? Da li će kolekcionari i institucije hteti da investiraju u umetničko delo (tj. autora) koje svako može da ima i koje ne može obezbediti zadovoljavajuću maržu? Da li će institucija reputacije i društveni status biti dovoljni da zamene finansijski i simbolički kapital? - neka su od otvorenih pitanja na koja Muzej, ali i druge društvene institucije treba da daju odgovore.
Buduću Zbirku medijskih praksi MSUV čine umetnicka dela koja jesu i mogu da postanu deo drugih zbirki. MSUV je, u saradnji sa umetnicima i umetnicama, odabrao model u kome se umetnickcoj praksi ne menja karakter i priroda tako što će se izmeštati iz svog okruženja, ili tako što će se ograničavati u pristupu u vidu ograničenih serija ili ograničenog kvaliteta. Takav vid statusa reproduktivnih umetničkih dela, prema navodima MSUV, pokušava da onemogući veštačku nestašicu, a sa druge strane ukida otuđenje umetničkih radova koja uobičajeno posle primarnog otkupa ulaze u lanac finansijalizacije i spekulacije koje konsekventno donose profit trgovcima umetničkih dela, a ne autorima.
Fokus na trezoriranju umetničkih dela se kod digitalne umetnosti pomera ka distribuciji i arhiviranju na što je moguće većem broju nosača, servera, diskova, DVD-jeva, tj. magnetnih traka.
Osnovna uloga Muzeja, tj. društvene institucije u tom pogledu je da, umesto masovnog akumuliranja dobara, utvrdi vrednosne kategorije koje ne bi određivale dobre ili loše umetnosti i umetničke prakse, već bi igrale sličnu ulogu koju pretraživač (search engine) ima u svetu interneta…
Izložba “Zbirka medijske prakse MSUV” biće otvorena do 2. decembra.
Projekat je podržan od Sekretarijata za kulturu Pokrajine Vojvodine, Gradske uprave za kulturu grada Novog Sada, Ministarstva kulture Srbije, programa “Kultura 2007-2013” Evropske komisije i firme Halogen iz Novog Sada.
Sajt MSUV je www.msuv.org
*Foto: Apsolutno, The Absolute Sale
(SEEcult.org)