Zbirka Pikasovog električara
Penzionisani francuski električar, koji je radio za Pabla Pikasa, poseduje više stotina dosad nepoznatih radova tog slavnog španskog umetnika, a ta kolekcija procenjuje se na čak oko 60 miliona evra. Pierre Le Guennec tvrdi da mu je Pikaso poklanjao radove, ali se administratori nasledstva slavnog umetnika ne slažu sa tim, pa su podneli protiv 71-godišnjeg majstora tužbu za navodno ilegalno primanje umetničkih dela.
Penzionisani francuski električar, koji je radio za Pabla Pikasa, poseduje više stotina dosad nepoznatih radova tog slavnog španskog umetnika, a ta kolekcija procenjuje se na čak oko 60 miliona evra.
Pierre Le Guennec tvrdi da mu je Pikaso poklanjao radove, ali se administratori nasledstva slavnog umetnika ne slažu sa tim, pa su podneli protiv 71-godišnjeg majstora tužbu za navodno ilegalno primanje umetničkih dela.
Guennecova kolekcija obuhvata 271 rad, uključujući litografije, kubističke slike, akvarele.., a prema navodima stručnjaka, koje su preneli francuski mediji, samo devet kubističkih radova u toj kolekciji vredno je 40 miliona vera.
Električar je instalirao početkom 70-ih alarmni sistem u brojnim Pikasovim kućama u Francuskoj tokom tri poslednje godine umetnikovog života.
U septembru ove godine Guennec je pokušao sa Pikasovim naslednicima da izdejstvuje potvrdu o autentičnosti radova koje poseduje, ali je Pikasov sin Claude odbacio njegovo objašnjenje o poklanjanju radova.
Claude je rekao “Liberasionu” da njegov otac nikada ne bi dao toliko mnogo radova jednoj osobi.
Kada je radovima potvrđena autentičnost, Pikasova porodica kontaktirala je francusku policijsku jedinicu specijalizovanu za umetnička dela, koja je već pretresla Le Guennecovu kuću na Azurnoj obali, zaplenila slike i obavila sa njim razgovor.
Očekuje se da će sada početi multimilionska pravna bitka za vlasništvo nad Pikasovim delima.
Pikaso je, prema navodima njujorškog Muzeja moderne umetnosti, stvorio više od 20.000 radova tokom dugogodišnje karijere, ali nekoliko stotina njih još uvek nedostaje.
(SEEcult.org)