• Search form

23.04.2024 | 22:11

Žene u rokenrolu

Žene u rokenrolu

Izložba “Žene u rokenrolu” Anamarije Vartabedijan i Danice Trajković u Ustanovi kulture Parobrod predstavlja autentične koncertne fotografije odabranih ženskih rokenrol izvođača, koje odlikuje različitost u stilskom pristupu i poetici dve autorke, koje pripadaju različitim generacijama, a gaje istovetnu ljubav prema roku i koncertnoj fotografiji.

Postavkom se poseban akcenat stavlja na ženske izvođače kao retke ali izuzetno važne aktere rokenrol svetske i domaće muzičke scene, a publika će imati priliku da vidi izbor kadrova sa koncerata bendova poput Lacuna Coil, Pixies, Paraf, Thunder Mother, Maika, ali i E-play, Negative, Artan Lili i mnogih drugih.

Prema navodima istoričarke umetnosti Jelene Balević, kustoskinje izložbe, Danica Trajković i Anamarija Vartabedijan, beležeći nastupe nekih od najvećih ženskih muzičkih imena i svetskih zvezda, u svojoj koncertnoj fotografiji otkrivaju svetove koji se ne daju opaziti na prvi pogled…

“Njihovi radovi, poput rendgentskih snimaka emocije, gesta i karaktera predstavljenih ličnosti, često naglašene dramatičnosti, briljantno otkrivaju karakter portretisanih istovremeno vizuelno dočaravši muziku koja inkorporirana u sam narativ ovako nastalih zvučnih slika, postaje njihov trajan zvučni zapis. Opštem utisku doprinosi igra svetlosti binskog osvetljenja, i senke, koja pojačava dramatičnost prizora gotovo kao na Karavađovim slikama - kontrastom širokih, tamnih i jako osvetljenih masa”, navela je Jelena Balević.

Danica Trajković - Ivana Peters, Negative

Baveći se istom temom i insistirajući na likovnosti, svaka u svom vizuelnom kodu, autorke otkrivaju sve osobenosti ličnih poetika koje se manifestuju kako kroz osobeni pristup, tako i kadriranjem, različitim kompozicionim rešenjima, poigravanjem planovima, završnoj obradi fotografije i različitim izvedbeno-tehnološkim postupcima. U njihovim radovima, kako je istakla,  sadržaj je od presudne važnosti ali su jednako bitni i odabrane vizure, svetlosna rešenja, kontrasti… Dokumentaristički karakter se podrazumeva ali on predstavlja tek polazište za generisanje istinskog estetskog dojma svojstvenog umetničkom delu.

“Ako postoji verovanje da fotografija može da ukrade čoveku dušu, onda su Anamarijine i Daničine zvučne fotografije, ukrale muziku koja u duši obitava i zarobivši ih, učinile ih večnim”, istakla je Jelena Balević.

Anamarija Vartabedijan, Lacuna Coil Cristina Scabbia, 2017

Anamarija Vartabedijan, rođena 1974. u Beogradu, diplomirala je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1998. godine, gde je 2001. i magistrirala na slikarskom Odseku. Titulu master dizajner (grafički dizajn) stekla je na Fakultetu za umetnost i dizajn u Beogradu (2014), a titulu doktor umetnosti (primenjene umetnosti i dizajn) stekla je 2020. na Fakultetu primenjenih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. Profesorka je na Akademiji tehničkih strukovnih studija u Beogradu na osnovnim i master studijskim programima.

Priredila je 47 samostalnih izložbi slika, rok fotografija, mozaika, ilustracija i knjiga umetnika u zemlji i inostranstvu od 1995. godine do danas. Izlagala je na 18 izložbi porodice Vartabedijan širom zemlje i u inostranstvu. Grupno izlaže od 1994. na više od sto izložbi.

Bavi se koncertnom rok fotografijom od 2004. godine. Fotografisala je više od 400 koncerata i svirki u regionu i sarađivala je sa mnogim bendovima, muzičkim listovima i internet portalima. Od 2005. do 2013. godine bila je urednica fotografije u nedeljnom rok i art internet magazinu davidsubrock, a od 2014. do 2019. je fotograf-saradnik časopisa Politikin zabavnik. Bila je fotograf KUD Idijota od 2007. godine, a danas je fotograf muzičkih grupa: Neno Belan i Fiumens (fotografija, animacija i dizajn), Goblini, S. U. S. i Orthodox Celts.

Pokretač je projekta Rok momenti – izložbe koncertne rok fotografije realizovane 18 puta od 2007. godine do danas u muzejima, kulturnim centrima i galerijama u zemlji i regionu. Krajem 2017. organizovala je izložbu “50 godina koncertne rok fotografije u Srbiji” (25 fotografa, 100 fotografija) od 1966. do 2017. godine u galeriji Pro3or u Beogradu.

Dobitnica je više stručnih priznanja od 1996. godine do danas. Članica je ULUPUDS-a i ULUS-a, kao i EAPAC - Association Euro-Armenienne pour l`Art Contemporain.

Danica Trajković - Tarja Turunen

Danica Trajković, rođena 1988. godine u Gnjilanu, diplomirala je plansko-procesni menadžment na MEF fakultetu u Beogradu. Koncertnom fotografijom se bavi od 2016. godine, a njene autorske dokumentarne fotografije objavljivane su u brojnim štampanim i elektronskim medijima. Fotoreporterka je portala Rok pokret, Metal portal i koncertnog projekta Musicology Sessions.

Fotografisala je više od sto koncerata i zvanični je fotograf muzičkih grupa Negative, Hashima i Ego. Protekle dve godine radi kao fotografkinja i video snimateljka koncerata u klubu BitefArtCafe u Beogradu.

Do sada je realizovala osam samostalnih i učestvovala na više od 30 grupnih izložbi fotografija u zemlji i inostranstvu.

Izložba “Žene u rokenrolu” u Parobrodu biće otvorena od 25. aprila do 16. maja.

*Naslovna fotografija: Anamarija Vartabedijan - Ida Prester

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r