• Search form

27.12.2018 | 11:36

Zimski dvobroj Kinoteke

Zimski dvobroj Kinoteke

Jugoslovenska kinoteka objavila je zimski dvobroj svog filmskog časopisa koji donosi niz tekstova iz prošlosti i sadašnjosti sedme umetnosti – o Bernardu Bertolučiju, Greti Garbo, Žaku Rivetu, Ružici Sokić i Mileni Dravić, te o snimanjima u oslobodilačkim ratovima Srbije, uz intervjue sa Srđanom Karanovićem, sa argentinskim rediteljem Pablom Traperom i autorom liste “Moj izborLazarom Šećerovićem, prikaz memoara Karla Maldena, novi feljton “Crni film”…

Rubrika “Velikani svetskog filma” časopisa “Kinoteka” posvećena je jednom od najvećih majstora režije, nedavno preminulom Bernardu Bertolučiju. Uz dozu šokantnog u naraciji, njegov opus karakteriše posebna likovnost, na koju podseća izbor fotografija iz Arhiva Kinoteke. Decembarsko-januarski broj “Kinoteke” sadrži i tekst “Poslednja romantična pornografska bajka” koji je svojevremeno napisao direktor Muzeja Jugoslovenske kinoteke Dinko Tucaković povodom dve decenije od skidanja zabrane sa Bertolučijevog filma “Poslednji tango u Parizu”.

U ekskluzivnom intervjuu sa slavnim argentinskim sineastom Pablom Traperom, koji je vodila Sandra Perović, glavne teme su njegov najpoznatij film “Klan” (2015) i novo ostvarenje “Le quietud” (Tišina) u kojem se ponovo bavi porodičnim tajnama iz doba diktatorskog režima u Argentini 70-ih godina 20. veka. Na pitanje zašto voli da se vraća u prošlost, Trapero je odgovorio: “Zato što mislim da je prošlost od nas napravila to što jesmo, mi smo posledice te prošlosti. Naše odluke zasnovane su na onome što smo naučili iz prošlosti”.

Uz program “Moj izbor”, Lazar Šećerović govori u intervjuu o svom eklektičnom filmskom ukusu, ali i o prvim godinama Festa, o čuvenim glumcima i rediteljima koje je imao prilike da upozna i ugosti u svojoj kući – Domu Jevrema Grujića.

Povodom digitalne restauracije filma “Miris poljskog cvećaSrđana Karanovića, u okviru projekta Vip Kinoteka, u rubrici “Kritika iz prošlosti” objavljen je nadahnuti tekst Bogdana Tirnanića, koji je originalno izašao u NIN-u 1978. godine pod naslovom “Bekstvo Toma Sojera”. Karanović se u intervjuu o tom filmu, kao i o prethodno digitalno restaurisanom “Petrijinom vencu”, priseća u razgovoru sa Zoricom Dimitrijević početka karijere koji su obeležili dokumentarci sa naturščicima, kao i prvog kontakta s filmom na čarobnom mestu – u Muzeju Kinoteke u Kosovskoj.

“Kinoteka” beleži posthumno izdanje knjige dugogodišnjeg šefa Biblioteke Jugoslovenske kinoteke Borislava StanojevićaAtomski dečak”.

Rubrika “Nema sreda” sadrži tekst nekadašnjeg šefa kataloga Arhiva Kinoteke Miodraga Cakića o divi nemog filma Greti Garbo, dok za “Dokumentarni četvrtakAleksandar Saša Erdeljanović daje pregled filmskih snimanja u oslobodilačkim ratovima Srbije 1912-1918, čemu je posvećena i reprezentativna izložba u Jugoslovenskoj kinoteci.

Iz pera Žike Bogdanovića dolazi još jedno “Sećanje sa postskriptumom” u tekstu “Nataša na svom prvom balu ili seks i zdravlje”.

Časopis se osvrće i na nedavnu promociju monografije “Milena Dravić ili ključ snova” autorke Anite Panić.

U novom feljtonu “Crni filmNenad Bekvalac se bavi usponom Afroamerikanaca kao glavnih junaka u američkoj kinematogafiji.

“Kinoteka” predstavlja i novi kritički glas Kristine Đuković u prikazu filma “Hladni rat Pavela Pavlikovskog, dobitnika Oskara za dramu “Ida” 2013.

Rubrika “Sa polica biblioteke” predstavlja memoare velikog američkog glumca srpskog porekla Karla Maldena, čija knjiga “Kako sam uspeo” otkriva priču o ostvarenom američkom snu.

Knjigom “Žak Rivet: tekstovi i razgovori” Fakultet za medije i komunikacije pokreće ediciju posvećenu politici autora i pitanjima filmske moderne, a “Kinoteka” iz predgovora za to izdanje prenosi tekst Vladimira Perišića koji ističe da Rivet i kao kritičar i kao filmski stvaralac inkarnira duh Novog talasa možda preciznije od bilo kog drugog reditelja.

Uz program filmskog maratona posvećenog mjuziklu, Igor Stanojević piše o jednoj od legendi tog žanra, glumcu Džonu Travolti, dok Marijan David Vajda analizira učešće jevrejskih producenata i reditelja u izgradnji Holivuda, citirajući tezu Džil Robinson: “Američki san bio je pronalazak jevrejskih imigranata”.

Glavni junaci rubrike “Šok koridor predstavlja” ovoga puta su vukodlaci. Nenad Bekvalac piše da filmovi o čudovištima često kombinuju iskonske teme seks i smrt, da ih vampiri savršeno uklapaju u oblandu fantazije, ali da se vukodlaci skoro uvek vezuju samo za smrt i da su tome doprineli filmovi koji ih prikazuju uglavnom kao negativce.

Rubrika “Iz legata” posvećena je stvaralaštvu i ličnosti jedne od najomiljenijih srpskih glumica Ružice Sokić o kojoj, povodom pet godina od smrti, piše Marijana Terzin Stojčić pod naslovom “Na glumačkoj straži”.

U redovnim rubrikama “Tragovi na filmu” i “Sećanje na…” objavljeni su tekstovi saradnika “Kinoteke” o nedavno preminulim filmskim umetnicima. Među njima su glumac Rolf Hope, scenarista Vilijam Goldman, direktor fotografije Vitold Soboćinjski, glumac Karlo Đufre, glumica Milena Dapčević, kompozitori Fransis Le i Stelvio Čiprijani i reditelj Nikolas Roug.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r