• Search form

22.01.2012 | 21:10

Život je san Unkovskog

Život je san Unkovskog

Narodno pozorište u Beogradu premijerno izvodi 23. januara dramu “Život je san” Pedra Kalderona de la Barke, u režiji Slobodana Unkovskog iz Makedonije, kome je to druga predstava u tom teatru, nakon “Figarove ženidbe i razvoda” pre četiri godine.

Prema rečima Unkovskog, “Život je san” je “divan komad, uzbudljiv i lak za razumevanje”, ali je istovremeno, “vrlo težak za igranje”. “Izgleda jednostavno, a ustvari je veoma komplikovan. On nudi i celu jednu liniju koja se tiče politike i manipulacije. No, to nam svakako neće biti prioritet, jer to živimo svaki dan i svi znaju sve o tome”, rekao je Unkovski povodom premijere.

U premijernoj podeli su Predrag Ejdus (Bazilije, poljski kralj), Nikola Rakočević k.g. (Sigizmund, knez), Boris Pingović (Astolfo, knez moskovski), Boris Komnenić (Klotado, starac), Bojan Dimitrijević k.g. (Klarin, lakrdijaš), Nataša Ninković (Stela, princeza), Nada Šargin (Rosaura, dama), kao i dvadesetak studenata Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, u klasi Biljane Mašić i Gordane Marić.

Ti mladi ljudi, kako je istakao Unkovski, pokušaće da otvore neke dalje slojeve likova, stanja, situacija...

“Pokušaćemo da, kao u knjizi Alena LajtmenaAjnštajnovi snovi’, ispitamo razne nivoe realnosti. Dakle, mene interesuju ti neki komplikovaniji i teži slojevi. Naglasak će biti na snu, na više nivoa realnosti, a manje na samom životu koji se, i pored toga, nekako valja sa strane”, poručio je Unkovski.

Dramaturg predstave je Slavko Milanović, scenograf je Meta Hočevar, kostimografkinje Jelena i Svetlana Proković, a kompozitorka je Irena Popović.

Prema navodima dramaturga Milanovića, koji je nedavno vodio i javni razgovor sa Unkovskim povodom premijere, pitanja koja je postavio Kalderon aktuelizuju se i danas.

“Sumnje koje je nametao sebi”, kako kaže prevodilac Nikola Milićević, “stajale su pred njim kao utvare koje su ga mučile. (...) A tamo gde nije mogla doprijeti njegova filozofska misao, tamo je dosezala pesnička imaginacija i snaga njegove mašte”. Zato, uprkos svojoj strogoj formi, “Život je san” - “aristotelovska drama a la espanola”, kako kaže Valbuena Briones, ostaje otvoreno delo za scensku poeziju, ne samo za diskurzivna tumačenja, naveo je Milanović u tekstu “Traganje za identitetom u svetu iluzija” na sajtu Narodnog pozorišta.

Reditelj Unkovski, rođen 1948. godine u Skoplju, diplomirao je režiju 1971. na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, u klasi prof. Vjekoslava Afrića. Od 1971. do 1981. bio je reditelj i umetnički direktor Dramskog teatra u Skoplju, docent na Fakultetu dramskih umetnosti u Skoplju (1983-1987), a kao dobitnik Fulbrajtove stipendije predavao je režiju na Univerzitetu u Njujorku (1987/88), a na Harvard univerzitetu, glumu i režiju (1988/89). Tokom 1990. godine bio je umetnik na rezidenciji u Američkom repertoarskom pozorištu u Kembridžu, te u Narodnom pozorištu Atina.

Unkovski je od 1996. do 1998. bio i ministar kulture Makedonije, a sada je profesor glume i režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Skoplju i vodi postdiplomske studije režije.

Sa piscem Goranom Stefanovskim, čijih je deset komada postavio na scenu, Unkovski je predstavljao autorski tandem koji je uspeo da izrazi pozorišna shvatanja cele jedne generacije umetnika. Iako se počeci njegove karijere podudaraju sa periodom cvetanja takozvanog rediteljskog teatra (već jedna od njegovih prvih predstava, “Ništa” - prema tekstu Artura Kopita, bila je radikalan eksperiment i pobedila je na sarajevskom MESS-u), Unkovski je ostao privržen dramskom tekstu.

Među njegovim predstavama su “Divlje meso” Stefanovskog u Dramskom teatru u Skoplju, “Lepa VidaRudija Šeliga u Kamernom teatru 55 u Sarajevu, “Hrvatski FaustSlobodana Šnajdera, “Pozorišne iluzijePjera Korneja u Jugoslovenskom dramskom pozorištu...

Unkovski je dobitnik niza nagrada, uključujući pet Sterijinih na Pozorju u Novom Sadu.

Premijera predstave “Život je san” je na Velikoj sceni, a istovremeno je na Sceni “Raša Plaović” prva repriza komedije “Važno je zvati se ErnestOskara Vajlda, u režiji Nikole Zavišića.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Notes for Cine-Notes, Lutz Becker, 1975
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r