Značaj i izazovi digitalizacije arhiva u kulturi
Značaj digitalizacije u kulturi, primeri dobre prakse, ali i izazovi u tom procesu, kao i potreba aktiviranja internet korisnika u kreiranju i promociji digitalnih sadržaja, bile su teme predavanja održanih 19. novembra u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, praćenih diskusijom predstavnika ustanova kulture koji su kao najveća ograničenja naveli finansijske teškoće i manjak ljudskih kapaciteta.
U okviru projekta “Vodič kroz digitalizaciju kulture u Srbiji”, koji portal SEEcult.org realizuje sa Centrom za medijsku kulturu i obrazovanje, dr Vesna Perić govorila je o izazovima digitalizacije u kulturi, ukazujući na razlike koje u tom procesu postoje između štampanih i audiovizuelnih arhiva, te primere dobre prakse kao što su digitalne biblioteke Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković”, digitalizaciju arhive Bitefa i Filmskih svezaka, projekat digitalne restauracije najznačajnijih domaćih filmova Vip Kinoteka…
O značaju proaktivnog učešća internet zajednice u kreiranju i promociji kulturnih sadržaja ustanova kulture u virtuelnom okruženju govorila je dr Tamara Vučenović, ukazujući na pozitivne domaće i strane primere transformacije publike od pasivnih korisnika sadržaja do aktivnih učesnika u njegovom kreiranju.
I publika je nakon predavanja istakla više primera dobre prakse u oblasti digitalizacije kulture, ali su predstavnici pojedinih ustanova ukazali i na probleme koji otežavaju taj proces, posebno usled zabrane zapošljavanja u javnom sektoru zbog mera štednje.
Na značaj digitalizacije u kulturi i mogućnosti kreativnog korišćenja digitalizovanog kulturnog nasleđa ukazala je i upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević, koja je pozdravila učesnike, prenoseći deo utisaka sa nedavne godišnje konferencije NEMO (Network of European Museum Organisations) u Valeti, ovogodišnjoj Evropskoj prestonici kulture na Malti. Kao pozitivan primer, ona je navela digitalizaciju kolekcije Rijksmuzeja i sve češće kreativno korišćenje digitalnih sadržaja na najrazličitije načine. Među poslednjim takvim primerima je čuvena Rembrantova slika “Noćna straža” koja se pojavila u vidu printa na pokrivačima bicikala u Amsterdamu.
Projekat “Vodič kroz digitalizaciju kulture” obuhvata informativne, dokumentacione i edukativne aktivnosti u cilju promovisanja značaja digitalizacije kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva u stručnoj i najširoj javnosti, kao i jačanja kapaciteta učesnika u tom procesu, rekla je direktorka portala SEEcult.org Vesna Milosavljević, najavljujući za 26. novembar predavanja i u Kraljevu i Kragujevcu.
Pozitivni primeri i iskustva nekih od vodećih učesnika digitalizacije u oblasti kulture u Srbiji, koja su prikupljena tokom realizacije projekta, biće predstavljena u posebnom segmentu portala SEEcult.org, uz preporuke nadležnima za unapređenje tog procesa.
Projekat se realizuje uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije
(SEEcult.org)