Značajan signal za oporavak, ali treba i više za opstanak kulture
Međunarodna konfederacija arthaus bioskopa (CICAE) pozdravila je dogovor postignut na nivou Evropske unije o budžetu od 2021. do 2027. godine i programu “Sledeća generacija EU” (NextGenerationEU), kao interventnom paketu za oporavak od posledica pandemije korona virusa.
To uključuje, kako je dogovoreno, i povećanje od 600 miliona evra za program Kreativna Evropa – sa 1,4 milijarde na 2,2 milijarde evra, što će biti od pomoći i evropskim filmskim koprodukcijama, filmskim festivalima i filmskim makrektima, kao i svima koji se bave distribucijom i prodajom filmova, pa i samim bioskopima, smatra CICAE.
Povećanje budžeta za Kreativnu Evropu važan je znak da će različitost evropskog filma biti osigurana, navela je u saopštenju CICAE, zahvalivši svima koji su radili na postizanje tog cilja.
Potprogram Media u okviru Kreativne Evrope, koji uključuje i mrežu Europa CInemas, jedna je od uspešnih priča EU i poseban primer evropske integracije u vreme krize, ocenio je predsednik CICAE dr Kristijan Brauer u saopštenju.
EVropska komisija uspostavila je strateški okvir za implementaciju Plana za oporavak (Recovery and Resilience Facility) u 2021. godini.
U godišnjioj strategiji za 2021. godinu predviđeno je 672,5 milijarde evra finansijske podrške u prvoj godini oporavka. Zemlje članice trebalo bi da dostave sopstvene planove interventnih mera.
CICAE je konstatovala i da, nažalost, nema garancija da će najmanje dva odsto Fonda za oporavak biti namenjeno kulturnom i kreativnom sektoru., kako je ta mreža prvobitno tražila sa partnerima. CICAE stoga poziva pojedinačna ministarstva kulture u zemljama članicama da usvoje adekvatne mere pomoći filmskoj industriji i bioskopima u svojim nacionalnim planovima.
Prema oceni CICAE, deo sredstava predviđenih u Planu oporavka za mrežu Europa Cinemas trebalo bi da bude udvostričen.
CICAE je ranije već apelovala na vlade svih zemalja da podrže arthaus bioskope, jer bi u suprotnom mogli da bankrotiraju.
Tradicionalni bioskopi, i posebno arthaus filmske dvorane, koje odlikuje visok stepen posvećenosti društvenoj zajednici i razvoju kulture, ne prate uobičajene tržišne principe sticanja profita. Obično nemaju finansijske rezerve, a istovremeno se suočavaju sa visokim troškovima rada. Pandemija korona virusa dodatno je otežala njihovo funkcionisanje, dovevši ih na ivicu opstanka, kako upozorava CICAE, smatrajući da su potrebni programi podrške specifično prilagođeni tim kulturnim prostorima, jer im preti nestanak.
Posebno prozivajući Evropsku uniju, CICAE je zatražila da bar dva odsto od fonda predviđenog za oporavak od posledica pandemije, vrednog milijarde evra, bude namenjeno bioskopima i filmskoj industriji.
Osnovana 1955. godine na inicijativu nacionalnih bioskopskih asocijacija Nemačke, Francuske, Holandije i Švajcarske, CICAE danas okuplja više od 2.000 članova i 4.000 bioskopa širom 46 zemlje, predstavljajući 11 nacionalnih i regionalnih asocijacija, više od 60 pojedinačnih bioskopa, 14 festivala i četiri specijalna člana.
(SEEcult.org)
*Funded by the International Relief Fund of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut, and other partners