Dijalog - Vučetić i Čerče
Umetnički projekat “Dijalog” Kulturnog centra Beograda i Umetničke galerije Maribor, predstavljen prvobitno 2009. godine u Beogradu, nastavlja se u avgustu pred mariborskom publikom izložbom video instalacije “Uviranje” Anice Vučetić i audio-video ambijentom ”rec # 21” Ksenije Čerče. Izložba će biti otvorena od 2. do 21. avgusta, kao kreativni dijalog dve umetnice, ali i dve kustoskinje - Brede Kolar Sluge i Aleksandre Estele Bjelice Mladenović, te dve institucije - Umetnostne galerije Maribor i KCB-a.
Umetnički projekat “Dijalog” Kulturnog centra Beograda i Umetničke galerije Maribor, predstavljen prvobitno 2009. godine u Beogradu, nastavlja se u avgustu pred mariborskom publikom izložbom video instalacije “Uviranje” Anice Vučetić i audio-video ambijentom ”rec # 21” Ksenije Čerče.
Izložba će biti otvorena od 2. do 21. avgusta, kao kreativni dijalog dve umetnice, ali i dve kustoskinje - Brede Kolar Sluge i Aleksandre Estele Bjelice Mladenović, te dve institucije - Umetnostne galerije Maribor i KCB-a.
Projekat će u Mariboru biti predstavljen na dve lokacije - u izložbenom salonu Rotovž biće prostorna instalacija “Uviranje” (Ponikanje) Anice Vučetić, a u Sodnem stolpu rad Ksenije Čerče “rec # 21”.
Pomoću pulsirajućih dinamičnih frekvencija autorke na različite načine tematizuju ulogu zvuka i slike, odnosno svetla u savremenim medijima. Kompleksne, kontemplativne i impulsivne postavke povezuje namera da posetioca uključe u temu, odnosno prostor dijaloga samog sa sobom.
Anica Vučetić u video instalaciji “Uviranje” koristi sliku vira snimljenog ispod površine vode, koji označava uviranje vode u sebe samu, uviranje u tišinu i prazninu, čime se ispoljava jedno od osnovnih simboličkih značenja vode kao “središta obnavljanja, nesvesnih energija i bezobličnih sila duše, tajnovitih i nepoznatih motivacija” (“Rečnik simbola” Ševalije i Gerbrant).
Koncentracija i dinamika kretanja je ka centru forme, da bi se u paralelnim projekcijama forma iznova odmotavala i širila ka prostoru izvan središta. Vir je forma koja je zagledana u sebe samu i osluškuje sebe, da bi dosegla tišinu i prazninu.
Ksenija Čerče se u novom zvučnom video ambijentu bavi fenomenom sonornog iskustva koji je u regionu još nedovoljno istražen, iako je u savremenoj umetnosti sve aktuelniji. Delo je zasnovano na ponavljanju zvučne matrice (21 put) i povezivanjem dobijenog zvuka sa drugim segmentima realnosti, kao što je forma panoptikona ili snimak ultrazvučnog pregleda srca.
Ksenija Čerčej diplomirala je (1999) i magistrirala (2002) slikarstvo na Akademiji umetnosti u Ljubljani, a 2003. je dobila Fulbrajtovu stipendiju za usavršavanje u SAD, gde je magistrirala video i zvučnu umetnost (kod Liz Phillips) na Purchase koledžu Univerziteta Njujork. Bavi se video i zvučnom umetnošću, ali i slikarstvom.
Anica Vučetić diplomirala je (1986) i magistrirala (1989) slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Članica je ULUS-a i od 1986. radi kao samostalna umetnica. Bila je gostujuća umetnica Muzeja Ludwig Forum für Internationale Kunst u Ahenu (1999) i Fundación Ludwig de Cuba u Havani (2002).
Imala je više od 20 samostalnih i učestvovala na više od 80 kolektivnih izložbi, a dobitnica je “Politikine” nagrade za likovnu umetnost za 2008. godinu, kao i nagrade publike i Memorijala “Nadežde Petrović” u Čačku 2005.
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a Umetnostne galerije Maribor www.ugm.si
(SEEcult.org)