Venders u Gete institutu
Slavni nemački filmski reditelj Vim Venders (Wim Wenders) proslavio je sredinom avgusta 65. rođendan, a Gete institut u Beogradu organizuje tim povodom od 26. oktobra do 5. novembra svojevrsnu retrospektivu njegovih 11 najvažnijih filmova iz proteklih 40 godina, na koje je ulaz besplatan. Uvodno predavanje o stvaralaštvu Vendersa održaće 26. oktobra Miroljub Stojanović, uz projekciju filma “Skarletno slovo”.
Slavni nemački filmski reditelj Vim Venders (Wim Wenders) proslavio je sredinom avgusta 65. rođendan, a Gete institut u Beogradu organizuje tim povodom od 26. oktobra do 5. novembra svojevrsnu retrospektivu njegovih 11 najvažnijih filmova iz proteklih 40 godina, na koje je ulaz besplatan.
Uvodno predavanje o stvaralaštvu Vendersa održaće 26. oktobra Miroljub Stojanović, uz projekciju filma “Skarletno slovo”.
Narednih dana biće prikazani i filmovi “Alisa u gradovima”, “Kraljevi puta”, “Američki prijatelj”, “Stanje stvari”, “Hotelska soba 666”, “Pariz, Teksas”, “Nebo nad Berlinom”, “Lisabonska priča”, “Braća Skaldanovski” i, u završnici, “Kad prošlost zakuca”, film koji je predstavio na 34. FEST-u u Beogradu.
Filmske projekcije su u 19 sati, na nemačkom jeziku, sa titlovima na srpskom.
Venders je bio gost FEST-a u Beogradu 2006. godine, kada se predstavio i izložbom izabranih fotografija iz ciklusa “Slike sa površine Zemlje” (Pictures From the Surface of the Earth) u Salonu Muzeja savremene umetnosti (MSUB), koja se bavila temema izopštenosti, usamljenosti, napuštenosti i putovanja.
Venders je 70-ih godina stekao reputaciju jednog od vodećih reditelja novog nemačkog filma, a 80-ih je postao i kultna figura medjunarodne filmske scene. Počeo je da koristi fotografiju kao autonomni umetnički medij dok je 1983. tražio lokacije za svoj čuveni film “Pariz, Teksas”.
Tokom obilaska Arhiva Jugoslovenske kinoteke u Beogradu, koja mu je dodelila svoje najviše priznanje - Zlatni pečat, Venders je rekao da bi, da je bogat čovek, pomogao Arhivu da reši problem čuvanja i zaštite filmova. Venders je tada pristao da bude počasni predsednik odbora Festivala nitratnog filma, koji tradicionalno organizuje Jugoslovenska kinoteka.
Slavni nemački filmski autor nedavno je, inače, debitovao na Bijenalu arhitekture u Veneciji - 3D video instalacijom “If Buildings Could Talk”. To nije prvi Vendersov iskorak u 3-D stvaralaštvo, budući da je već radio u tom formatu na omažu legendarnoj koreografkinji Pini Bauš (Bausch), koja je preminula prošle godine u junu od posledica raka.
Vendersov film na 12. Bijenalu arhitekture inspirisan je Rolex Learning centrom u Švajcarskoj, koji je dizajnirao tokijski arhitektonski studio SANAA, koji su osnovali Rjue Nišizava (Ryue Nishizawa) i Kazujo Seđima (Kazuyo Sejima), koja je kasnije imenovana za umetničku direktorku 12. Bijenala arhitekture. Njih dvoje su i dobitnici prestižne Pricker nagrade za arhitekturu za 2010. godinu.
Vendersova izjava povodom tog 3-D rada je napisana u formi pesme, koja govori o tome da bi pojedine zgrade, kada bi mogle da govore, zvučale kao Šekspir, dok bi druge pričale kao “Fajnenšl tajms”. Venders je naglasio i da ne želi da ga neko pogrešno shvati, jer to nije metafora. “Zgrade nam stvarno govore!”, poručio je slavni reditelj, koji je poznat i kao umetnički fotograf.
Sajt Gete instituta je www.goethe.de/Belgrad, a program Vendersovog ciklusa nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
*Foto: SEEcult.org (Venders na otvaranju izložbe u Salonu MSUB, u okviru 34. FEST-a)
Sajt Vendersa je www.wim-wenders.com
(SEEcult.org)