Pobednici Silafesta
Gran pri Međunarodnog festivala turističkog i ekološkog filma “Silafest”, održanog u Velikom Gradištu, osvojio je kanadski “How to Boil a Frog” (Jon Cooksey), dok je najboljim turističkim filmom u međunarodnoj konkurenciji proglašen meksički “Mexico en tus Sentidos” (Willy Sousa), a najboljim ekološkim francuski “Caring for the Lagoon” (Oliver Dickinson).
Gran pri Međunarodnog festivala turističkog i ekološkog filma “Silafest”, održanog u Velikom Gradištu, osvojio je kanadski “How to Boil a Frog” (Jon Cooksey), dok je najboljim turističkim filmom u međunarodnoj konkurenciji proglašen meksički “Mexico en tus Sentidos” (Willy Sousa), a najboljim ekološkim francuski “Caring for the Lagoon” (Oliver Dickinson).
Zlatni pincum za najbolji srpski turistički film osvojio je “Silvereko program”, u režiji Boška Savkovića, dok je Srebrni pincum pripao filmu “Srbija. Moja zemlja. Moje putovanje” Milana Roganovića, promotivni film Turističke organizacije Srbije, koji su realizovali studenti završnih godina Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
Najboljim srpskim ekološkim filmom proglašen je “Fauntom” Miroslava Jovića, a Srebrni pincum u toj kategoriji osvojio je film “Reka moja tuga” Dalibora Đokića.
Nagradu Srebrni talas za najbolji turistički film osvojio je u međunarodnoj konkurenciji poljski “Lubelskie- Let the moment last” (Dobosz Piotr, Majda Mikolaj), a u ekološkoj norveški “Fjord” (Skule Eriksen).
Pobednički film “Silafesta” “How to Boil a Frog” nagrađen je i za montažu, dok je nagradu za najbolji originalni scenario dobio mađarski “Hungary - World of Potentials” (Madarász Isti), a za fotografiju je nagrađen austrijski “Mostviertel - Best of Austria from the Danube to the Alps” (Grassl Gernot).
Nagradu za najbolju opštu osećajnost filma osvojio je hrvatski “Moonlight sonata Zagreb” Jakova Sedlara, dok je domaći “The Blue Danube” Vladimira Kajlovića proglašen najboljim religijskim turističkim filmom.
Domaći film “The Turquoise Goddess of Tibet” Dragoslava Gogića proglašen je najboljim sportskim turističkim filmom.
Nagradu za najbolji turistički promo fim fobio je austrijski “The Bell-Tuners of rural Salzburg” (Daniel Moshel), dok je za najbolju turističku reportažu nagrađen češki “Escape to Tahiti and her islands” (Libor Spacek, Petra Dolezalova).
Za najbolji pristup turističkom filmu nagrađen je poljski “Bieszczady from the saddle” (Grzegorz Gajewski).
Najbolji film posvećen kulturnom turizmu je poljski “Chopin´s story by
Ian Gillan from Deep Purple” (Szkamruk Jerzy), dok je najboljim art i turističkim filmom proglašen austrijski “Images - Opera Festival in the roman quarry of St. Margarethen” (Burkhard Stanzer).
Specijalne nagrade žirija dobili su srpski filmovi “Gum Story” (Mladen Jovanović, Marjana Brkić) i “Čemerište” (Svetlana Miljanić Paroški), španski “The Dark Room” (Deborah Chacon i Cristiana Pecci) i “Maple Code” (Hasan Arnautović) iz Bosne i Hercegovine.
Treći Silafest održan je od 28. avgusta do 3. septembra u Velikom Gradištu, a medju gostima je bio i predsednik kompanije 21st Century Filmworks Ltd, Terens Kliford Amos (Terence Cliford), koji je bio član žirija.
Amos je najavio za početak sledeće godine premijeru akcionog filma "Plaćenici" koji govori o Srbiji nakon ubistva premijera Zorana Đinđića.
Silafest je osnovan odlukom SO Veliko Gadište krajem 2008. godine, a za osnovnu smernicu ima ekološki i turistički film.
Savet festivala tumači turizam u najširem smislu te reči, pa su se na festivalu našli i filmovi kulturološkog turizma, filmovi o vinu, o velikim i poznatim svetilištima, sportski filmovi...
Budući da poznati muzeji, vinski podrumi, manastiri i svetilišta, sportski događaji... privlače danas jednako veliki broj turista kao i banje, skijališta, mediteranska ostrva, egzotične destinacije, te da je razvoj turizma danas vezan i za ekološki čista područja, nužno se postavlja pitanje ekološki održivog razvoja turizma širom sveta. Odatle i veza te dve bitne kategorije na Silafestu.
Sajt Silafesta je www.silafest.com
(SEEcult.org)