LEFEB u ZMUC-u
Letnji festival besmislenih i beskorisnih veština - LEFEB biće održan 5. novembra u Zemunskom malom umetničkom centru (ZMUC), predstavljajući kulminaciju intenzivnog desetodnevnog programa beogradske nezavisne kulture “Na sopstveni pogon”.
Prema satnici dugoočekivanog letnjeg festivala koji se održava na jesen, u jedan sat iza podneva, u prijatnom ambijentu zemunskog keja, najpre će biti emitovane sve prikupljene besmislene veštine entuzijasta koji su se javili na konkurs, ali i snimci nezaobilaznih talenata iz celog sveta.
Žiri će, međutim, posebnu pažnju obratiti na pojedinačne učesnike koji budu nastupali uživo, onako kako budu pristizali i onda kad im to najviše bude odgovaralo, najavili su organizatori iz ZMUC-a i Korneta.
Specijalni gost LEFEB-a, koji pretenduje da postane tradicionalan, je vajar Marko Kovačič iz Ljubljane.
Kovačič će se, kako je najavio, pred brojnom publikom, članovima žirija, komšijama i prolaznicima, dva sata praviti da je mrtav. Siguran u svoju veštinu, Kovačič je najavio da će na licu mesta, a ako bude zainteresovanih i narednih dana, držati i radionice.
Između ostalih veština koje ama baš ničemu ne služe, a biće prikazane na festivalu, jesu pokušaji skidanja desetodinarke sa vrha nosa mimikom dok su glava i telo u ležećem položaju mirni, zatim pisanje iste rečenice sa obe ruke u isto vreme, guranje cele čačkalice u nos, lociranje odbačenih papirnatih maramica i njihovo ostavljanje na istom mestu, brzo recitovanje abecede unazad, sporo recitovanje azbuke unapred, sudaranje debelih stomacima, a u kasnim popodnevnim i večernjim časovima hodanje na visokim štiklama po kaldrmi.
Članovi žirija LEFEB-a ove godine su Zlatko Paković, intelektualac u tranziciji i kolumnista “Danasa”, Goran Kostrović, prevodilac i urednik u izdavačkoj kući “Besna kobila”, Emil Holcer, čovek koji tvrdi da je stručnjak za fundraising, kao i istoričarke umetnosti Jelena Spaić i Marija Radoš.
Iako je konkurs za festival davno raspisan, imena petočlanog žirija do sada su namerno držana u tajnosti kako niko ne bi imao dovoljno vremena da iskoristi eventualno poznanstvo i utiče na ishod glasanja nepotkupljivih.
Festival je multimedijalnog karaktera, a jedini kriterijumi kojim će se rukovodi žiri biće besmislenost i beskorisnost predstavljene veštine ili umeća u svim vremenima i kulturama.
U selekciji veština biće diskvalifikovane one koje u jednoj kulturi jesu besmislene, ali u nekoj drugoj nisu. Veštine, dakle, moraju biti besmislene na svakom mestu i u svako vreme.
Pravo na učešće nisu imali profesionalni političari, jer su, prema tumačenju članova žirija, njihova besmislena znanja i veštine van svake konkurencije.
Takođe, mnogi učesnici iz drugih kategorija stanovništva (radnici, vojna lica, penzioneri, učenici starijih razreda srednjih škola, studenti, državni službenici, menadžeri i umetnici, ulični prodavci i zakupci pijačnih tezgi, vlasnici STR-a, SZR-a, SUR-a, nezaposlena lica, vojnici na civilnom služenju vojnog roka) diskvalifikovani su zbog toga što ništa nisu razumeli.
Veštine svih učesnika biće dokumentovane i objavljene u zajedničkoj elektronskoj publikaciji, kao beskorisno svedočanstvo jednog besmislenog događaja.
Ceremonija proglašenja pobednika zakazana je za 19 sati, kada će izvođaču najbesmislenije od svih veština biti uručen pehar.
Žurka, koja potom sledi, sigurno će biti završena pre ponoći.
Svojevrstan uvod u Letnji festival besmislenih i beskorisnih veština biće javni razgovor koji će 4. novembra u 17 sati biti održan u ZMUC-u na temu “A šta posle diplome?”, u organizaciji SEEcult.org, a posvećen je uslovima studiranja na umetničkim akademijama u Beogradu i perspektivi mladih umetnika.
Da li se diploma svodi na mrtvo slovo na papiru? Kako se nametnuti i promovisati? Da li je i kako moguće živeti od umetnosti?, neka su od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici razgovora - umetnica i asistentkinja na FLU Olivera Parlić, vanredni profesor na FPU Marko Lađušić, nezavisna kustoskinja Maja Ćirić i studenti.
Razgovor će moderirati Goran Denić, umetnički direktor ZMUC-a.
ZMUC učestvuje u programu “Na sopstveni pogon” i izložbom “Karavukovo 002” u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” u Beogradu, na kojoj su predstavljeni radovi sa multimedijalne umetničke kolonije održane proteklog leta u selu Karavukovo u Vojvodini, u organizaciji ZMUC-a i uz podršku fabrike Castrix.
Manifestacija “Na sopstveni pogon” predstavlja od 25. oktobra do 5. novembra širom Beograda aktivnosti oko 30 organizacija, kulturnih cenatara, umetničkih grupa i inicijativa, koje su većinom članice Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS).
Više o programu “Na sopstveni pogon” na: www.seecult.org/blogs/na-sopstveni-pogon, a satnica se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)