Počinje Festival nauke
Festival nauke u Beogradu, do sada najobimniji, biće održan od 2. do 5. decembra na četiri lokacije, uz učešće naučnika i umetnika iz Srbije, kao i iz Švajcarske, Francuske, Austrije, Švedske, Estonije i Hrvatske.
Festival nauke u Beogradu, do sada najobimniji, biće održan od 2. do 5. decembra na četiri lokacije, uz učešće naučnika i umetnika iz Srbije, kao i iz Švajcarske, Francuske, Austrije, Švedske, Estonije i Hrvatske.
Peti Festival nauke svečeno će otvoriti 2. decembra u 9.45 časova u zgradi bivše robne kuće Kluz u Masarikovoj državni sekretar Ministarstva prosvete i nauke Srbije prof. dr Radivoje Mitrović, direktorka Centra za promociju nauke Aleksandra Drecun, izvršni direktor EUSCEA (European Science Events Association) Peter Rebernik i direktorka i osnivač Festivala nauke Ana Jovanović.
Gosti Festivala upoznaće se potom sa mladim naučnicima i obići festivalske prostore, a prvi posetioci biće i deca organizovana u školskim grupama.
Osim u bivšoj robnoj kući “Kluz”, peti Festival nauke, pod sloganom “Padam na pamet”, biće održan i u Studentskom kulturnom centru i u galeriji Narodne banke Srbije, a novi prostor je scena Teatra “Bojan Stupica” Jugoslovenskog dramskog pozorišta.
Cilj Festivala nauke je da predstavi, objasni i promoviše nauku na način pođednako blizak i jasan svima, bez obzira na godine i obrazovanje.
Na “Fantastično-naučnoj bini” u “Stupici” posetioci će moći da vide “Švedski laser šou” - uz pomoć ambasade Švedske stiže tim eksperata za zvuk i svetlost sa Univerziteta Lund koji će predstaviti bučan i impresivan ogled s mašinom koja lansira teniske loptice, oglede iz atomske fizike koji se pretvaraju u svetlosni šou, lomljenje vinske čaše zvučnim talasima...
Cirkuzanti i naučnici proširili su vidike i razvili ideju savremenog teatra i modernog plesa praćenih principima fizike. Proizvod njihove saradnje je projekat “Naučni cirkus” austrijske trupe “Zirkus Meer” koji dolazi na Festival nauke, u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumum.
Spektakl na sceni činiće čovek-ljuljaška, kula od karata na čijem vrhu balansiraju plesači, most bez šrafova koga pokreću akrobate, prepolovljeni točak koji pri kretanju ne menja tačku gravitacije, kao i gigantska čigra teška 300 kilograma koju samo plesači umeju da održe u pokretu.
“AHHAA” naučni teatar iz Estonije predstaviće niz gotovo nestvarnih eksperimenata, a Ana Bedalov iz Hrvatske divovske balone od sapunice, toliko velike da u njih može da stane čovek. Na predavanju će otkriti tajne tih gigantskih mehurova, ali dati i besplatan recept za njihovo pravljenje u kućnim uslovima.
U saradnji sa Francuskim institutom, u Beograd stižu naučni šou programi “Karike koje nedostaju” na čelu sa naučnim klovnom Fabiom Fabuleom, Osidijana “Ljudožderka” kao i radionica “neizvodljivih” eksperimenata nerešivih problema koja će testirati inteligenciju, praktičnost i kritičko mišljenje posetilaca.
Iz Lugana, u saradnji sa Švajcarskom agencijom za razvoj i saradnju, stiže izložba o mozgu i neobičnim iluzijama i mislima “Fascinantni mozak”.
U programu Festivala nauke učestvuje i audio-vizuelni umetnik iz Švajcarske Zimoun koji donosi minimalističku postavku koristeći jednostavne predmete kao što su motori, žice i ventilatori, uz pomoć kojih gradi zadivljujuće zvučne celine. Svakodnevni industrijski objekti pomažu mu u istraživanju ritma, prostora i zvuka.
Inženjer elektronike Flo Kaufman jedan je od najoriginalnijih izvođača eksperimentalne muzike u Švajcarskoj, a na njegovoj postavci usisivač i pisaća mašina postaju ozbiljni muzički instrumenti.
Generalni sponzor Festivala nauke i ove godine je MT:S, prijatelj je Erste banka, a pokrovitelj Centar za promociju nauke.
Ulaznica košta 380 dinara, a podeljena je na četiri dela - prema broju lokacija na kojima se održava Festival nauke, pri čcemu svaki deo važi za jedan ulazak u svaki od prostora.
Prema navodima organizatora Festivala nauke, kao najvećeg događaja za promociju nauke u jugoistočnoj Evropi, prošle godine je bilo 19.000 posetilaca.
Sajt Festivala nauke je www.festivalnauke.org
(SEEcult.org)