Završnica Festivala nauke
Kako su izgledale osvajačke sprave starih Rimljana? Da li se u našim genima krije nacionalnost? Kako da kod kuće napravite divovske balone od sapunice?, neka su od pitanja na koja nude odgovore učesnici petog Festivala nauke u Beogradu, koji se završava 4. decembra.
Pod sloganom “Padam na pamet”, peti Festival nauke okupio je više od 300 naučnika, 30 naučnih institucija i brojne goste iz inostranstva, a tokom vikenda je otvoren od 11 do 20 sati.
Pored bivše robne kuće “Kluz” u Masarikovoj, kao tradicionalno najposećenije lokacije, veliko interesovanje izraženo je ove godine i za program na novoj festivalskoj lokaciji - Teatru Bojan Stupica Jugoslovenskog dramskog pozorišta, odnosno za Nao robota, austrijski cirkus Meer i fizički i laserski šou.
Humanoidni Nao robot prvi put gostuje u Srbiji, zahvaljujući Instititutu “Mihajlo Pupin”, a reč je o tehnološkom ponosu francuskih robotičara. Na predavanju i demonstraciji rada robota moguće je saznati šta je to ih pokreće i što im daje pamet da izvršavaju zadatke.
Austrijski “Naučni cirkus” kombinacija je savremenog teatra i modernog plesa praćenih principima fizike. Scensku senzaciju čine čovek-ljuljaška, kula od karata na čijem vrhu balansiraju plesači, most bez šrafova koji pokreću akrobate, prepolovljeni točak koji pri kretanju ne menja tačku gravitacije, te gigantska čigra teška 300 kilograma koju plesači održavaju u pokretu.
Među atrakcijama Festivala nauke je i svetlosni šou tima eksperata za zvuk i svetlost sa Univerziteta Lund koji obuhvata bučan i impresivan ogled s mašinom koja lansira teniske loptice, eksperimente sa svetlosnom energijom, oglede iz atomske fizike koji se pretvaraju u neviđen svetlosni šou, lomljenje vinske čaše zvučnim talasima, korišćenje fotona za prenos informacija i komore s vatrom koja deluje nezaustavljivo.
Između ostalog, u SKC-u je postavljena izložba “Fascinantni mozak”, posvećena iluzijama, mislima i biološkim karakteristikama jedinog organa koji misli i oseća.
U Galeriji NBS inženjer elektronike Flo Kaufman, jedan od najoriginalnijih izvođača eksperimentalne muzike u Švajcarskoj, predstavlja usisivač ili pisaću mašinu kao muzičke instrumente.
“Spa-zona” Festivala nauke, takođe u NBS, ne nudi uživanje u termalnim kupatilima, već je grupa mladih dizajnera “Fresh Wesh” pripremila postavku o “umetnosti vode” vode i njenim različitim stanjima, uz demonstraciju nastajanja tih promena. Inovativna tehnologija koja se primenjuje na vodi - proširena stvarnost (AR), omogućava njeno pretvaranje u sneg, kišu ili paru.
Festival nauke privukao je prošle godine za tri dana 19.000 ljudi, a sada je već prvog dana, prema navodima organizatora, bilo više od 7.000 ljudi.
Peti Festival je svečano otvorio direktor Evropskog udruzenja događaja za promociju nauke (EUSCEA) Peter Rebernik.
(SEEcult.org)