Neprijatelj u Zagrebu
Hrvatska premijera nagrađivanog antiratnog filma “Neprijatelj” Dejana Zečevića iz Srbije biće održana 18. decembra u bioskopu “Europa” u Zagrebu, u prisustvu reditelja i dela filmske ekipe. Nakon svetske premijere u Južnoj Koreji, a potom u nekoliko evropskih gradova i na nizu festivala, “Neprijatelj” će tokom decembra biti na redovnom repertoaru bioskopa “Europa”, a od 18. januara 2012. kreće u distribuciju po hrvatskim art bioskopima.
Hrvatska premijera nagrađivanog antiratnog filma “Neprijatelj” Dejana Zečevića iz Srbije biće održana 18. decembra u bioskopu “Europa” u Zagrebu, u prisustvu reditelja i dela filmske ekipe.
Nakon svetske premijere u Južnoj Koreji, a potom u nekoliko evropskih gradova i na nizu festivala, “Neprijatelj” će tokom decembra biti na redovnom repertoaru bioskopa “Europa”, a od 18. januara 2012. kreće u distribuciju po hrvatskim art bioskopima.
Ratni triler “Neprijatelj” šesti je dugometražni film Zečevića, a nastao je u koprodukciji Srbije, BiH, Hrvatske i Mađarske, odnosno u realizaciji produkcijske kuće Biberche Productions iz Beograda, u saradnji sa Balkan Filmom, MaXima filmom i Tivoli Filmsom.
U fokusu filma je grupa vojnika iz jedinice za razminiranje koja ostaje zarobljena u kući usred minskog polja 1995. godine u Bosni.
Antiratna priča filma “Neprijatelj” događa se u planinskim delovima Bosne na sedmi dan mira, a prati grupu vojnika iz jedinice koja je Dejtonski sporazum dočekala u planinama i koja ima zadatak da razminira granicu između dve do juče zaraćene strane. Svaki od vojnika nosi svoj teret ratnih iskustava i trauma, svaki se od njih suočava s proživljenim mukama na sebi svojstven način, ispoljavajući različite lične odgovore na ratna sećanja: od sklonosti autodestrukciji do sreće što su živi, od krajnje rezignacije do okretanja molitvi i veri kao utočištu od proživljenih strahota, od sklonosti humoru i smehu i kada im nije mesto, do čežnje za domom i snova o povratku porodici. Neki, pak, nastoje da prikriju okrvavljene ruke i potajno napunjene džepove. U takvoj atmosferi, u kojoj je dovoljna jedna iskra da se pokrene lavina sukoba i nasilja među prijateljima, jedinica u ruševinama pronalazi podrum i u njemu zazidanog čoveka...
“Neprijatelj” je nastao prema scenariju Đorđa Milosavljevića, a glumačku ekipu čine Aleksandar Stojković, Vuk Kostić, Tihomir Stanović, Ljubomir Bandović, Dragan Marinković i Slavko Štimac.
Zečević je zamislio “Neprijatelja” kao intimni autorski film koji neće dati odgovore, već samo pokazati kompleksnost “zrna sukoba” koje razara prijateljstva. U tom smislu funkcioniše kao globalna metafora koja treba da pruži jedan neobičan, a uverljiv pogled na ex-Yu stvarnost 90-ih.
“Kao što su na prostorima nekadašnje zajedničke države iznenada zaratili dojučerašnji susedi, tako su se u 'Neprijatelju' jedan protiv drugog okrenuli dojučerašnji saborci pričom ‘jednog ništa’ koji misli da je Bog. Naoko apsurdna situacija u sebi krije suštinu ljudskih sukoba”, naveo je Zečević o svom filmu koji je za samo nekoliko meseci postigao zapaženi festivalski uspeh.
Na desetak evropskih i svetskih festivala osvojio je do sada 18 međunarodnih filmskih priznanja, među kojima su i dve nagrade kritike na 58. Festivalu igranog filma u Puli (Fedeora i Hrvatsko društvo filmskih kritičara), te nagrada publike na Međunarodnom filmskom festivalu u Solunu i posebno priznanje žirija na festivalu mediteranskog filma u Monpeljeu.
Film je sniman krajem 2009. na Kozari, u Banjaluci, Prijedoru, Mrkonjić Gradu i Beogradu.
Domaću premijeru imao je na zatvaranju ovogodišnjeg, 39. FEST-a u Beogradu.
Zečević je, pored šest igranih filmova, režirao i nekoliko kratkih TV filmova i serija.
Njegovi filmovi su na domaćim i stranim filmskim festivalima osvojili do sada više od stotinu nagrada.
Za četiri filma je osvojio FIPRESCI nagradu za reditelja godine u Srbiji.
Njegov prethodni film “Četvrti čovek” bio je jedan od najgledanijih filmova 2008. u Srbiji, a prikazan je na 25 festivala u 23 zemlje, gde je osvojio 16 prestižnih nagrada.
Zečević je autor i filmova “Dečak iz Junkovca”, “Kupi mi Eliota”, “Paket aranžman” (segment “Noć bez sna”), “Mala noćna muzika” i “TT Sindrom”.
(SEEcult.org)