Digitalizacija štampanih medija
Prednosti i nedostaci digitalnih datoteka u odnosu na papirne, važnost ekonomskog momenta, sigurnosti zapisa, trajnosti, dostupnost tekstova i dokumenata širokoj publici, te pitanje zaštite autorskih prava i mogućnosti amaterskog izdavaštva, teme su predavanja o digitalizaciji štampanih medija koje će Voja Antonić održati 30. marta u Centru za kulturnu dekontaminaciju, u nastavku projekta “Učitelj neznalica”. Biće dat kratak pregled svih generacija štampanih medija, prelaza s jedne na drugu generaciju i čuvanja intelektualnog fonda tokom promene generacije.
Prednosti i nedostaci digitalnih datoteka u odnosu na papirne, važnost ekonomskog momenta, sigurnosti zapisa, trajnosti, dostupnost tekstova i dokumenata širokoj publici, te pitanje zaštite autorskih prava i mogućnosti amaterskog izdavaštva, teme su predavanja o digitalizaciji štampanih medija koje će Voja Antonić održati 30. marta u Centru za kulturnu dekontaminaciju, u nastavku projekta “Učitelj neznalica”.
Biće dat kratak pregled svih generacija štampanih medija, prelaza s jedne na drugu generaciju i čuvanja intelektualnog fonda tokom promene generacije.
U poslednjem prelazu, sa papirnih medija na digitalne, postoji problem velike količine podataka za digitalizaciju. Važno je stoga da postupak digitalizacije nastupi u optimalnom trenutku, kad raspolažemo dovoljno brzim skenerima koji pružaju dovoljan kvalitet i brzinu, a zahtevaju minimum ljudskog rada.
Biće reči i o uticaju digitalnih tekstualnih medija na kulturu - kako digitalni mediji mogu da omasove kulturu, da je time podignu ili da je spuste na niži nivo.
Predavanje će biti posvećeno i digitalizaciji u sopstvenoj režiji - kako improvizovati ili napraviti brzi skener knjiga ili novina, koje su vrste skenera knjiga i kakvi su principi rada, te koji su zahtevi koje treba ispuniti pri projektovanju.
Između ostalog, Antonić će dati i procenu budućnosti digitalnih štampanih medija i prognozu za sledeću generaciju.
(SEEcult.org)