• Search form

05.05.2016 | 11:18

Ovde je metak ludovao

Ovde je metak ludovao

Ulična galerija u Beogradu predstavlja od 6. maja nemačkog umetnika, fotografa i aktiviste Marka Šnajdera (Marc Schneider), poznatog i kao Marko Krojač, koji će na izložbi “Ovde je metak ludovao”, prikazati fotografske radove posvećene spomeničkoj baštini socijalističke Jugoslavije – spomenicima u raznim krajevima bivše države i u različitim stanjima očuvanosti.

Krojač je već dugo vremena prisutan na nezavisnoj umetničkoj sceni ex-YU regiona, a najpoznatiji je po dugogodišnjem fotografskom projektu koji se bavi spomeničkom baštinom socijalističke Jugoslavije. Fotografski radovi iz tog projekta prikazivani su i reprodukovani na izložbama, u raznim publikacijama i fanzinima, a na izložbi u Uličnoj galeriji biće prikazani u novom mediju kojem se odnedavno posvetio - sito štampi.

Fotografija u toj tehnici istupa iz klasičnih okvira, pretvara se u grafiku i dobija novu dimenziju kroz autorovu kolorističku intervenciju, čime je postignut poetičan i halucinantan efekat koji komplementira već samu po sebi fascinantnu i monumentalnu plastiku spomenika.

Fotografisanje socijalističkih spomenika u savremenom kontekstu provokativan je čin koji, kao što to i sami spomenici čine, spaja umetnost i politiku - umetnički čin, a ujedno i politički gest koji danas čini vidljivim ono što je neupitna istorijska baština ovih prostora. Njene simboličke konotacije ne odgovaraju današnjim vremenima i režimima koji su jednu ideologiju koja je svojevremeno ujedinjavala narode na ovim prostorima zamenili politikama antagonizma, koje su ostale više-manje latentno prisutne do današnjih dana. Time su spomenici, u najznačajnijem aspektu, apstrahovanoj i pročišćenoj modernističkoj formi, postali futuristične aveti drevnih doba, artefakti koji su, za razliku od epske figuracije drugih socijalističkih zemalja, napravljeni da se gledaju i doživljavaju kroz čistu vizualnu imaginaciju, a ne doslovno iščitavanje.

Rođen 1968. u Hajdelbergu, Marko Krojač otpočeo je umetničku praksu u veoma intenzivnim okvirima ranih 90-ih u Berlinu, fotografski dokumentujući skvotersku scenu kroz čitavu tu deceniju u kojoj je sam Berlin, nakon rušenja čuvenog zida i spajanja sa istočnim delom, postao svojevrsni evropski centar otvorene i nezavisne kulture. Fotografije iz tog perioda danas svedoče o korenima i formiranju berlinske scene i specifičnoj poletnoj atmosferi tog vremena.

Takođe, Krojač je član berlinskog multidisciplinarnog umetničkog kolektiva Czentrifuga koji raznovrsne i brojne aktivnosti bazira na anarhičnom i spontanom kolektivnom radu.

Krojač je početkom 2000-ih stigao na ove prostore i brzo se povezao sa akterima domaćeg andergraunda. Uz njegove nomadske ekspedicije u potrazi za već pomalo zaboravljenim i svakako zapostavljenim spomenicima kojima - nezavisno od lokacije, permanentno preti, a neretko je i ostvareno uništenje po čitavoj bivšoj Jugoslaviji, najčešče se zaustavljao u Beogradu i Pančevu. Između ostalog, blisko je sarađivao sa ljudima okupljenim u pančevačkoj Elektrici i sa bendom Klopka za pionira.

Izložba će biti otvorena u Uličnoj galerijiKamiondžijskobajkerskim tulumom” (DJ Jahvo), uz novo izdanje Fijuk sajma malih izdavača u Centru urbane kulture Imago.

Izložba će biti otvorena do 15. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r