Otvoren rekonstruisani Taš
Stadion Tašmajdan, nekada ponos Beograda, a poslednjih godina ruina, svečano je otvoren 22. aprila rok koncertom domaćih grupa i spektakularnim vatrometom, posle petogodišnje rekonstrukcije.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali istakao je na krcatom Tašu da je otvaranje rekonstruisanog stadiona “veliki trenutak za Beograd” i da “mnogo pozitivne energije ovog prostora sada mogu da osete i nove, mlade generacije”.
Taš je otvoren nastupom dečjeg hora Čarolija, a potom i bendova Električni orgazam, Piloti, Van Gog, Riblja čorba i Galija, koji su okupili desetak hiljada posetilaca.
Ulaznice za koncert, po ceni od sto dinara, bile su rasprodate, a prihod je namenjen Prihvatilištu za decu, čiji su štićenici takođe prisustvovali koncertu.
Ranije tokom dana gradonačelnik je uručio predstavnicima rok bendova plakete Grada Beograda za “doprinos razvoju avangardnog zvuka i povratak beogradskog duha”.
Plakete su dobili Ju grupa, Galija, Riblja čorba, Električni orgazam, Piloti, Van Gog i Point blank, kojima su gradske vlasti obećale i 50 odsto jeftinije uslove organizacije koncerata u narednih godinu dana na Tašu.
“Danas ovo kultno mesto koje generacije Beograđana pamte po sportskim, kulturnim aktivnostima i koncertima vraćamo sadašnjim i budućim generacijama kako bi i one imale iste uspomene koje imamo i mi. Ne postoji bolji način da proslavimo otvaranje renoviranoig stadiona nego jednim spektaklom, koncertom najboljih srpskih rok grupa i mi im danas kažemo jedno veliko hvala za decenije rada i promovisanja rokenrola, ali i Beograda i naše zemlje”, rekao je Mali, koji je najavio da će stadion Tašmajdan postati lider u regionu za velika koncertna dešavanja.
Rekonstrukcija Tašmajdana počela je u oktobru 2011. godine, a rok za završetak radova, koji su tada procenjeni na 700 miliona dinara, bio je 15 meseci.
Rekonstrukciju Taša zagovarali su i građani, pa je 2009. godine održana akcija “Taš je naš” sa potpisivanjem peticije, u cilju skretanja pažnje javnosti na tužno stanje stadiona Tašmajdan, nekada jednog od najlepših simbola Beograda, koji je postao vremenom ruiniran, neosvetljen, zapušten i nebezbedan prostor u centru grada.
Izgradnja Taša, zamišljenog kao stadion sa klizalištem, počela je 1952. godine, a projektovao ga je arhitekta Mika Janković, koji je već bio postigao uspeh projektom Partizanovog, odnosno Stadiona JNA.
Ispod istočne tribine stadiona bila je 60-ih i 70-ih čuvena diskoteka “Cepelin” - prvo “gradsko mesto”, kakvo su kasnije postali Studentski kulturni centar i Akademija.
*Foto: Beoinfo
(SEEcult.org)