• Search form

05.09.2016 | 16:29

Anatomske mere

Anatomske mere

Međunarodna izložba “Anatomske mere”, koja nudi sučeljavanje istorijskih dela iz zbirki Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i izbor stvaralaštva savremenih umetnika iz šireg geografskog okruženja – Mađarske, Rumunije i Austrije, biće otvorena 9. septembra u Legatu Čolaković.

Na izložbi, čiji je kustos prof. dr Nikola Šuica sa Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, učestvuju umetnici: El Lisicki, Mihailo S. Petrov, Albert Glez (naslovne strane časopisa Zenit), Marko Ristić, Aleksandar Vučo, Dušan Matić, Vane Bor, Leonid Šejka, Radomir Reljić, Ištvan Horkai, Karmen Dobre Hametner i Markus Prošek.

Postavka je, kako je naveo MSUB, osmišljena kao namenski zahvat iz današnjeg iskustva realnosti življenja u senci ekonomskih, kulturnih, tehnoloških i političkih promena.

Analogiji jugoslovenskog muzejskog nasleđa kao tematske, posredne i imaginarne anatomije, pridružuju se aktivne izražajnosti umetnika iz Mađarske, Rumunije i Austrije. “Anatomske mere” u fragmentarnim deonicama teže prevrednovanju logike merenja geopolitičkih i psiholoških trauma. Posredujuća anatomija, kao takva, obuhvata status zastarelosti, evokativnosti ili skrivenosti intenziteta umetničkih pristupa i kulturnih modela, ali i savremenih transformacija saznanja i doživljaja.

  Leonid Šejka, Če je živ, 1968.

Izložba sadrži iz kolekcije MSUB-a pojedine naslovne strane časopisa buntovno rečitog pokreta Zenit i zgusnute kolaže i fotografije srpskog nadrealizma - tajnovite podsvesne naslage predstava materije kroz mehaniku revolucionarnih težnji.

Na njih se nadovezuju kasnije kriptične posledice, individualna protivljenja društvenom okruženju u anatomski začudnim neo-figurativnim alegorijama Leonida Šejke (1932-1970) i kroz slike i crteže Radomira Reljića (1938-2006), nastale u Beogradu 50-ih i 60-ih godina 20. veka. Njihova biopolitička razigranost i lirska strast, kako je navedeno, odaju strukturalne pristupe unutar značenjskog polja visokog napona jugoslovenske umetnosti.

  Radomir Reljić, Krilati Duh, 1963.

  Stevan Živadinović - Vane Bor, Memorija

Radovi Ištvana Horkaja (1945) iz Budimpešte koriste nasleđe istočne i zapadne evropske kulture modernizma i stvaraju refleksije ideologija, groteske, spiritualnosti i pamćenja u radovima. Kompozicije video radova nastalih posle 2000. godine stapaju se u anatomiji arhivskih prikaza ljudskih figura i imenovanja.

  Ištvan Horkai, Izbor video radova, 2004-2016.

S druge strane, rumunska umetnica Karmen Dobre Hametner (1978) u fotografskom ciklusu “Potrošnja istorije” prenosi dokumentovane rekonstrukcije traumatskih procedura koje su sprovođene tokom decenija na teritoriji sovjetske imperije i referiše na kritičko čitanje tekućih društvenih klišea opstanka.

Taj rad je prikazan na grupnoj izložbi kojom se Rumunija predstavila na 56. Bijenalu u Veneciji 2015. godine.

  Karmen Dobre Hametner, Potrošnja istorije, 2015.

Uočljive anatomske sugestije u delima austrijskog umetnika Markusa Prošeka (1981), kroz seksualnu reprezentaciju moći i političke provokacije, upućuju na subverzivne fantazme ideologije krize i strukturalnog nasilja. Umetnik preispituje i kombinuje predmete, materijale i njihova značenja kroz tipologije popularne, kao i totalitarne kulture. Prošek se često bavi načinima konstruisanja istorije, strukturama moći i njihovim transformacijama u različitim kontekstima.

   Markus Prošek, Strict Machine, 2011.

Katalog izložbe je u pripremi i biće objavljen u toku trajanja izložbe, a autori studijskih tekstova su Nikola Šuica i Boris Maner sa Univerziteta primenjenih umetnosti u Beču.

Razgovor sa Šuicom i Manerom, kao i sa umetnicom Karmen Dobre Hametner, biće održan 10. septembra u 13 časova.

Izložbu “Anatomske mere” podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Austrijski kulturni forum Beograd, Rumunski kulturni institut u Bukureštu i Narodni muzej Kraljevo.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r