Mermer i zvuci
Izložbom Dragoljuba Raše Todosijevića, otkrivanjem četiri nove skulpture u čuvenom aranđelovačkom parku i koncertom Stefana Milenkovića, 3. jula svečano je počela 47. Smotra umetnosti “Mermer i zvuci”.
Stoletni park skulptura Bukovičke banje obogaćen je sa četiri nova rada nastala na prošlogodišnjem sazivu Simpozijuma “Beli venčac” u Aranđelovcu - Todosijevićevom minimalističkom skulpturom “Kapija”, novim radom vajara i profesora Mrđana Bajića “Ja volim Ameriku i Amerika voli mene”, kao i radovima Slavka Živanovića “Samo vas posmatram” i slovenačkog umetnika Tobijasa Putriha “88%”.
Mrđan Bajić, Ja volim Ameriku i Amerika voli mene
Raša Todosijević, Kapija
Nove skulpture od belog mermera u čuvenom aranđelovačkom parku specijalno su povodom otvaranja osvetljene, a mnogobrojni posetioci komentarisali su da je šteta što to nije stalna praksa u celom parku koji je jedan od najvećih i najatraktivnijih javnih prostora slobodne skulpture u Evropi.
Slavko Živanović, Samo vas posmatram
Tobijas Putrih, 88%
Smotra “Mermer i zvuci” svečano je otvorena Todosijevićevom izložbom koja predstavlja deo radova iz ogromnog opusa tog istaknutog beogradskog umetnika. Među njima su i fotografije velikog formata iz serijala “Was ist Kunst, Marinela Koželj?", koje su bile i deo nagrađene izložbe kojom se predstavio u Paviljonu Srbije na 54. Bijenalu u Veneciji 2011.
Todosijević je s direktorom Smotre “Mermer i zvuci” Miodragom Fišekovićem otvorio izložbu u prisustvu mnogobrojne publike, uključujući veću grupu umetnika, istoričara umetnosti, novinara i studenata koja je organizovano došla iz Beograda.
Na otvorenoj sceni u Bukovičkoj banji potom je održan koncert proslavljenog violiniste Stefana Milenkovića.
Simpozijum “Beli venčac”, odnosno Smotra umetnosti “Mermer i zvuci”, od 1966. godine okuplja domaće i strane umetnike koji su do sada realizovali više od 200 mermernih skulptura. Simpozijum “Beli venčac” od početka je imao podršku najistaknutijih istoričara umetnosti i likovnih kritičara, kako iz bivše Jugoslavije, tako kasnije iz čitavog sveta.
Savet Simpozijuma je koncepciju zasnovao na širokom retrospekcijskom uvidu u svetsku i domaću produkciju, a upravo je ta stilska heterogenost, oslobođena trendovskih i fenomenoloških isključivosti, i očuvala Simpozijum od getoizacije pripadnosti određenoj katedri, stilskoj školi, generacijskoj i ideološkoj dogmi.
(SEEcult.org)