Astronomija za Dan nauke
Dan nauke, nacionalna manifestacija koja je ustanovljena 2011. godine na dan rođenja srpsko-američkog pronalazača i naučnika Nikole Tesle (1856-1943), posvećena je ove godine astronomiji, povodom 125 godina Astronomske opservatorije u Beogradu.
Centar za promociju nauke (CNP) organizuje tim povodom besplatne posete opservatoriji na Zvezdari tokom kojih posetioce očekuje šetnja krugom kompleksa, upoznavanje sa arhitekturom objekata i posmatračkim paviljonima.
CNP na Dan nauke organizuje u Galeriјi nauke i tehnike SANU-a i tribinu “Lov na Higsov bozon: Da li je otkrivena Božja čestica?”, posvećenu aktuelnom velikom naučnom otkriću.
Odluku o obeležavanju Dana nauke donela je Vlada Srbije krajem avgusta 2010. godine, a manifestacija nije posvećena samo Teslinom liku i delu, već proslavljanju nauke uopšte.
Datum Teslinog rođenja se, počev od 2002. godine, u Srbiji obeležavao kao Dan Nikole Tesle. Ideja o proširenju manifestacije javila se 2006, kada se pojavio predlog da se taj datum proglasi za međunarodni dan nauke i pronalazaštva, ali nije dobio širu međunarodnu podršku. Na predlog tada nadležnog Ministarstva za nauku, Vlada Srbije je 26. avgusta 2010. godine proglasila dan Teslinog rođenja za Dan nauke, a program obeležavanja je poveren Ministarstvu za nauku i tehnološki razvoj. Kada je to ministarstvo ukinuto, Zakonom o NID-u osnovan јe CNP koji je preuzeo nadležnosti u domenu promocije i popularizacije nauke i uključio se u organizaciju te manifestacije.
Dan nauke je prvi put obeležen 2011, a program je bio posvećen upoznavanju javnosti sa mladim naučnicima iz Srbije.
Rođendan Tesle, 10. jul, tradicionalno se obeležava različitim programima u Srbiji, ali i u SAD, gde je proveo najveći deo života i umro, kao i u Hrvatskoj, gde je rođen i odrastao. Programi u čast Tesle organizovani su i u mnogim drugim zemljama širom sveta.
U Beogradu, je izmedju ostalog, u galeriji O3one otvorena do 13. jula izložba “Teslina vizija Interneta” koja ukazuje da je slavni naučnik i vizionar pre više od jednog veka detaljno opisao današnju tehnologiju komunikacije.
Tesla je u svom projektu “Svetski sistem” iz 1900. godine, govoreći ondašnjim tehničkim rečnikom, opisao u 12 tačaka ono što se danas zove bežični internet, mobilna telefonija i GPS. Potom je 1908. godine to konkretnije opisao časopisu “Wireless Telegraphy & Telephony”, u članku “The Future of the Wireless Art”. Njegovo kasnije predvidanje budućnosti komunikacija iz 1909. godine za “New York Times”, koje je preneo časopis “Popular Mechanics” u članku “Wireless of the future”, neki proizvođači mobilnih telefona poslednjih par godina koriste kao Teslinu viziju pojave pametnih mobilnih uređaja.
(SEEcult.org)