Nauka i mašine u Evropi
Evropska biblioteka (TEL) postavila je novu virtuelnu izložbu "Nauka i mašine" koja objedinjuje napretke i inovacije 19. i 20. veka, a uključuje više od 600 slika, video zapisa i istorijskih dokumenata, počev od rane istorije električne energije, pa do filma koji prikazuje rođenje prve bebe iz epruvete.
Rani rendgenski snimci koje je uradio Vilhelm Konrad Rendgen, portreti Marije i Pjera Kirija, pionira u istraživanju, fotografije 1913 Ghent World Fair, prepiska sa Albertom Ajnštajnom... deo su kolekcije “Nauka i mašine”.
“Ova virtuelna izložba osvetljava mnoge nade i verovanja nekadašnjih generacija,” rekao je Geert Vanpaemel, fizičar i istoričar nauke na Univerzitetu u Levenu u Belgiji.
“Parne mašine i pruge, električna svetla i avioni, telegraf, pisaća mašina, filmovi i plastika samo su neki od značajnih izuma u ovom značajnom trenutku u istoriji kada se činilo da čovek može da kontroliše svoj svet i poboljša uslove života”, naveo je Vanpaemel.
Materijal je prikupljen iz 21 nacionalne, univerzitetske i istraživačke biblioteke iz 17 evropskih zemalja.
Prikazane su teme kao što su nove metode u medicini, proširenje znanja u oblastima prirodne istorije i priznanja za ova dostignuća putem novouspostavljene Nobelove nagrade 1895. godine. Uz svaki objekat stoje odgovarajuće informacije na engleskom jeziku i na jeziku institucije koja je dostavila objekat i informacije. Veliki broj objekata se može preuzeti.
Zahvaljujući Univerzitetskoj biblioteci “Svetozar Marković” (UBSM) iz Beograda, u okviru te izložbe predstavljeni su i materijali od izuzetnog značaja iz Srbije, među kojima je “Dnevnik Uroša Džonića” iz 1919. godine, koji svedoči o počecima i izgradnji zgrade Univerzitetske biblioteke u Beogradu, zatim portret Sime Lozanića (1922), prvog srpskog hemičara, predsednika Srpske kraljevske akademije i prvog rektora Beogradskog univerziteta, beleške Mihajla Pupina, geološka karta Srbije iz 1886. godine, te slike planova za uređenje enterijera Univerzitetske biblioteke iz 1924. godine, kao i brojni drugi digitalni objekti.
U stvaranju izložbe učestvovale su i univerzitetske biblioteke u Beču, Gentu, Bratislavi, Nacionalna i Univerzitetska biblioteka u Zagrebu, Bavarska državna biblioteka, Martynas Mazvydas Nacionalna biblioteka Litvanije, nacionalne biblioteke Češke, Letonije, Luksemburga, Holandije, Rusije, Švedske, Španije, Slovačke i Švajcarske, Rumunska akademska biblioteka, Ruska državna biblioteka, Complutense univerzitetska biblioteka u Madridu, Centralna biblioteka u Cirihu i Wellcome biblioteka u Velikoj Britaniji.
Evropska biblioteka prethodno je organizovala i panevropsku izložbu “Reading Europe - European culture through the book”, koja je nudi retku priliku da se vide neki od skrivenih književnih dragocenosti iz evropskih nacionalnih biblioteka. Tu izložbu podržala je i austrijska nobelovka Elfride Jelinek.
Organizovana je i izložba “Manuscripts and Princes in Medieval and Renaissance Europe”, čiji je cilj bio prikupljanje knjiga koje su nekada pripadale carevima i kraljevskim porodicama. Sada su dostupna 34 najznačajnija rukopisa iz kolekcija karolinških careva, napuljskih aragonskih kraljeva i francuskog kralja Šarla V i njegove porodice.
Evropska biblioteka je veb sajt koji omogućava istraživačima da slobodno pretražuju resurse vodećih evropskih nacionalnih i istraživačkih biblioteka. Ovo uključuje sve bibliografske zapise iz uzajamnog kataloga (Union Catalogue), 24 miliona strana punog teksta i 10 miliona digitalnih objekata.
Registrovani korisnici mogu da preuzmu podatke za dalja istraživanja i eksportuju zapise u poznate sisteme kao što su Mendeley i Zotero.
(SEEcult.org)