• Search form

27.02.2013 | 12:05

Ekonomska propaganda ex-YU

Ekonomska propaganda ex-YU

Najreprezentativnije reklame, objavljene u nekada uticajnom nedeljniku “Ekonomska politika” od kraja 60-ih do početka 80-ih godina, biće predstavljene na izložbi “Polet - Ekonomska propaganda u Jugoslaviji 1969-1980. godine” koja će biti otvorena 27. marta u Kulturnom centru Beograda, u organizaciji Metaklinike.

U pitanju je svojevrsna antologija tog vremena koja vizuelnim narativom oslikava odnos tržišta i privrede, potrebu za približavanjem potrošačima i proširenje marketinških pravila i filozofije - nesvakidašnji spoj zapadnih tekovina advertajzinga, s jedne, i socijalistickog estetizma, s druge strane. Progresivna likovnost, duhovitost, visoki konceptualni dometi i lajfstajl u pokušaju...

Bogata vizuelna građa, kako je najavljeno, sistematično je kategorizovana na više od 100 svetlećih panoa, uklopljenih sa konkretnim podacima, pa cela izložba funkcioniše kao velika infografika koja na najbolji način prenosi duh vremena i svedoči o društvenom ustrojstvu tog doba.

        15. februar 1971.

Kraj 60-ih godina 20. veka u Jugoslaviji obeležio je pokušaj velike privredne reforme, odnosno odlučnog i odlučujućeg uvođenja tržišta u socijalističku ekonomiju. Promene u privrednom sistemu dovele su do prave revolucije u odnosu privrede prema potrošačima. Preduzeća i banke počinju da se bore za svoju poziciju na tržištu, tražeći svoj prostor u javnosti. Uspostavljanje nove tržišne ekonomije iznedrilo je i novu estetiku. Za opstanak i ostvarenje u novom poretku jedan medij ispostavio se kao najdominantniji – novinska reklama.

          7. februar 1972.

Prvi broj nedeljnika "Ekonomska politika" (EP) izašao je 4. aprila 1952. godine. Rukovodstvo Jugoslavije uviđa u to vreme probleme u funkcionisanju ekonomije i rešava da kroz odškrinuta vrata u ekonomiju jednopartijske države uvuče ekonomski liberalizam. Od tada "Ekonomska politika" postaje avangarda reformi i glasni zagovornik tržišne ekonomije. Stiče veliki ugled u zemlji, ali i van nje, posebno na Zapadu.

List na svom primeru dokazuje ozbiljnost stavova redakcije - prva se odriče državnih dotacija i izdržava na tržištu. Ne prodaje se na kioscima, ali je menadžment svakog preduzeća koje drži do sebe bio pretplaćen na EP.

         11. avgust 1975.

Znatan deo prihoda "Ekonomska politika" ostvarivala je i od reklama, a 1969. godine, kao jedan od prvih magazina u SFRJ, EP prelazi na magazinski format i štampu u boji (korice i reklame).

U likovno-tehničkoj redakciji tada su radili Dušan Petričić, Tomislav Peternek, Predrag Koraksić Corax, Bora Kolarević, Branko Turin, Milan Janković, Vojislav Perović i Ranko Grubač.

Početkom 2000-ih “Ekonomska politika” se tiho ugasila.

Izložba “Polet” biće postavljena u Likovnoj galeriji i galeriji Podroom, u okviru 4. međunarodne konferencije “(Grafički) Dizajner: Autor ili univerzalni vojnik”, a biće je moguće obići do 13. aprila.

Izložbu je podržala kompanija NIS, u okviru programa “Kultura bez granica”.

V. Milosavljević / SEEcult.org

Zoran Popovic, Bez naziva
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.