• Search form

09.04.2013 | 10:31

Imenovanje Albana Muje

Imenovanje Albana Muje

Vizuelni umetnik Alban Muja sa Kosova predstaviće se od 12. do 22. aprila u Java galeriji za savremenu umetnost u Sarajevu izložbom koja se bavi različitim aspektima politika imenovanja u tranzicijskom društvu, kao što je nazivanje dece imenima albanskih gradova ili određenih ličnosti koje se smatraju značajnim u novijoj istoriji Kosova.

Pod uticajem političkih i društvenih promena na Kosovu i u regionu, Muja istražuje prošlost i društveno-političke teme i povezuje ih sa svojom pozicijom na Kosovu danas.

Izložba “Imenovanje”, koja je deo završnog višednevnog događaja Švajcarskog programa na kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP), obuhvata radove koji su posvećeni fenomenu nazivanja dece po gradovima u Albaniji koji je došao do izražaja pod uticajem politike nacionalnog identiteta kosovskih Albanaca. Kao nasleđe tog perioda, mnogi ljudi na Kosovu dobili su imena Berat, Milot, Saranda, Đirokastra, Škodran, Butrint, Vljora...

      Alban Muja, Moje ime tvoj grad, Saranda

Muja će predstaviti i radove iz drugih projekata koji su takođe imali ime kao početnu tačku istraživanja, kao što je fotografija koja prikazuje decu koja su dobila ime Toni po bivšem britanskom premijeru Toniju Bleru, koji se smatra herojem na Kosovu zbog pomoći u procesu proglašenja nezavisnosti.

Sociolog i pisac Sezgin Boynik ističe da je Muja jedan od najuspešnijih predstavnika novog talasa savremenih umetnika sa Kosova, a poput mnogih od njih, od kojih većina deluje od 2003. godine, njegov rad ima obeležja ironije, nesporazuma, kao i određenih nadrealnih elemenata društvene transformacije, koja se obično naziva tranzicijom.

“Mujina dela intenzivno se temelje na razvoju pitanja pozicioniranja, definisanja i imenovanja, ne isključujući protivrečnosti koje podrazumevaju te procese”, naveo je Boynik o radu Muje, koji je rođen 1980. godine u Kosovskoj Mitrovici, a živi u Prištini, gde je završio dodiplomske i postdiplomske studije na Fakultetu likovnih umjetnosti.

       Alban Muja, Tonys

Opus Albana Muje pokriva širok spektar medija, poput video-instalacija, kratkometražnog filma, dokumentarnog filma, crteža, slikarstva, fotografije i performansa. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama na Kosovu i u inostranstvu, a učestvovao je i u više rezidencijalnih programa (Tobačna 001 - Ljubljana, Apartment Project -  Istanbul, ISCP - Njujork, KulturKontakt - Beč, Kuda.org - Novi Sad...) i dobio nekoliko nagrada.

Krajem 2012. predstavio se i u Stacionu - centru za savremenu umetnost u Prištini izložbom “Moje ime, njihov grad”.

Predstavljanje Muje u Sarajevu deo je višednevnog završnog događaja SCP-aKulturni susreti - saradnja, postignuća i perspektive (U fokusu: 15 godina Švicarskog programa za kulturu u jugoistočnoj Evropi)”, kojim će SCP sumirati rezultate 15-godišnjeg prisustva u regionu i još jednom istaći suštinsku važnost kulture za društveni razvoj.

Završni događaj SCP-a okupiće više od sto regionalnih i međunarodnih radnika u kulturi, aktivista, umetnika i ostalih aktera u oblasti kulture i umetnosti.

Prateći umetnički program završnog dogadjaja SCP-a obuhvata, osim izložbe Albana Muje, i dokumentarnu postavku “Lica promene”, kao i izložbu dokumentarnih fotografija “Život u kutijiDragog Nedelčevskog iz Makedonije.

U Sarajevskom ratnom teatru SARTR nastupiće Plesni teatar iz Ljubljane koreografijama “are made of this” (Dragana Alfirević) i “Transformability” (Willy Prager), dok će SARTR izvesti predstavu “Bio je to lep sunčan dan”.

Švajcarska je tokom 15 godina investirala 22 miliona švajcarskih franaka (više od 18 miliona evra) u kulturne i umetničke inicijative u devet zemalja, u cilju revitalizacije kulturnog okruženja i pružanja podrške demokratskim procesima. Stotine organizacija i hiljade umetnika učestvovalo je u tom periodu u više od 3.000 inicijativa i projekata u oblasti kulture u jugoistočnoj Evropi, istakla je u saopštenju regionalna kancelarija SCP-a u Sarajevu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r