• Search form

14.04.2013 | 14:31

Regionalna saradnja za primer

Regionalna saradnja za primer

Švajcarski program za kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP), čije je delovanje u regionu zvanično završeno, dodelio je posebna priznanja i nagrade odabranim partnerskim organizacijama koje su se pokazale posebno uspešnim u realizaciji regionalnih saradničkih projekata.

Sedam organizacija iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore dobilo je po 5.000 švajcarskih franaka za realizaciju manjih projekata, a četiri organizacije nagrađene su sa po 15.000 švajcarskih franaka u vidu strukturalnog granta kojim mogu da raspolažu prema sopstvenom nahođenju.

Kao primeri dobre prakse, sa po 5.000 švajcarskih franaka nagrađeni su Forca iz Požege za dodatne aktivnosti programa E761, Centar za nove medije Kuda.org iz Novog Sada, partnerska organizacija u projektu “Individualne utopije sada i nekada” za realizaciju projekta “Otvorene biblioteke”, kao i Teorija koja hoda (TkH) iz Beograda, partner u projektu “Raškolovano znanje” - za realizaciju novog broja časopisa TkH za teoriju izvođačkih umetnosti.

Isto priznanje dobila je i Mozaik fondacija iz Sarajeva, partner u regionalnom projektu “Kultura ruralnih zajednica” - za realizaciju projekta “Uloga muzeja u razvoju kulturnog turizma u Sarajevu”, kao i Centar za izvođačku umetnost Multimedia iz Skoplja, partner u projektu “Kultura iz/za sve” - za realizaciju projekta posvećenog evaluaciji kulturnih politika i programa podržanih od EU kao promotera kulturne različitosti i interkulturalnog dijaloga na Balkanu i u jugoistočnoj Evropi. Takođe, 5.000 švajcarskih franaka dobio je i Co-PLAN institut iz Tirane, albanski partner u regionalnom projektu “Oživljavanje gradskih trgova u balkanskim gradovima”- za realizaciju posebnog broja magazina “A+P Forum” o Nedelji arhitekture u Tirani 2012. Za aktivnosti u tom istom projejktu nagrađena je i organizacija Expeditio iz Kotora.

Co-PLAN je odlučio da podeli grant sa trećim partnerom u projektu “Oživljavanje gradskih trgova” - Koalicijom za održivi razvoj u Skoplju, koja će iskoristiti tu dodatnu podršku SCP-a za izložbu “Nedovršene modernizacije” u Skoplju, realizovanu u okviru istoimenog regionalnog projekta.

Na završnom događaju SCP-a u Sarajevu, kojim je zvanično okončano 15-godišnje delovanje tog programa u regionu, dodeljena su i četiri strukturalna granta organizacijama iz Srbije (YUSTAT i Stanica - servis za savremeni ples iz Beograda) i Makedonije (Centar za savremenu umetnost - CAC i Centar za nove inicijative u umetnosti i kulturi Lokomotiva iz Skoplja).

YUSTAT je dobio grant za posvećenost podsticanju socijalnih promena kroz kulturni i umetnički aktivizam, solidarnost i društvenu odgovornost, odnosno posredstvom časopisa i aktivističke platforme “Liceulice” u periodu od januara 2011. do decembra 2012. Taj projekat realizuje se u saradnji sa Inicijativom mladih za ljudska prava iz Sarajeva, Culturistom iz Prištine, Centrom za medijske aktivnosti iz Skoplja i Dokukinom i Hartefakt fondom iz Beograda.

Projekat “Liceulice”, kako je istaknuto, osmišljen je u uverenju da aktivizam može značajno da doprinese suočavanju sa brojnim izazovima u savremenom okruženju. YUSTAT je stvorio regionalnu koaliciju organizacija civilnog društva, formalnih i neformalnih grupa, biznis i javnih institucija, stručnjaka i istraživača, posvećenih promenama vrednosti u društvu, koje su istakle i u praksi demonstrirale važnost kolektivne društvene odgovornosti i solidarnosti, stvarajući solidnu bazu za unapređenje inkluzivnih umetničkih praksi, regionalnog aktivizma, promocije i integracije budućih aktivističkih mreža u kulturi.

CAC iz Skoplja nagrađen je za unapređenje svesti, podsticanje lokalnih akcija i bezuslovnu posvećenost ruralnom kulturnom razvoju na Balkanu kroz regionalni saradnički projekat “Kultura ruralnih zajednica”, realizovan od aprila 2009. do marta 2012. u saradnji sa organizacijom ATTA iz Prizrena, Mozaik fondacijom iz Sarajeva i Školama na ivici opstanka iz Niša.

Pod vođstvom CAC-a, taj regionalni projekat primenio je, kako je istaknuto, inovativni pristup razvoju kulture ruralnih zajednica, omogućavajući lokalnim akterima i organizacijama da realizuju projekte i izgrade sopstvene aktivne zajednice. Unapredio je time kulturnu ponudu ruralnih regiona, doprinoseći ujedno razvoju samih sela. Doprineo je i artikulisanju relevatnih društvenih pitanja, podstičući njihovo kreativno rešavanje kroz nova partnerstva.

Organizacije Lokomotiva iz Skoplja i Stanica iz Beograda nagrađene su za posvećenost i doprinos razvoju savremenog plesa na Balkanu kroz saradnički projekat “Nomad Contemporary Dance”, realizovan od oktobra 2007. do decembra 2010. godine, u saradnji sa Tanzelarijom iz Sarajeva i drugim partnerima sa Balkana, kao i sa mrežom Nomad Dance Academy.

Taj projekat doprineo je, kako je istaknuto, unapređenju i profesionalizaciji savremenog plesa na Balkanu, promovišući ga kao društveno relevantnu i inkluzivnu umetničku formu i uspostavljajući novi model regionalne saradnje pokretanjem regionalnog edukativnog sistema za savremeni ples, omogućavanjem sistematske podrške produkcijama i saradničkim programa, kao i predstavljanjem rezultata u regionu i šire na način koji doprinosi i razvoju publike.

Festivali koje su Stanica i Lokomotiva pokrenuli u okviru tog projekta - Kondenz u Beogradu i Locomotion u Skoplju, istakli su se kao forumi za prezentaciju domaće produkcije, ali i renomiranih stranih gostiju. Oba festivala pozicionirala su se na kulturnim mapama u Srbiji i Makedoniji i doprinela popularizaciji savremenog plesa u regionu.

Stanica i Lokomotiva nastavljaju aktivnosti u polju savremenog plesa na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, delom i kroz mrežu Nomad Dance Academy. Takođe, obe organizacije aktivne su i u zagovaračkim aktivnostima u vezi sa problemima nezavisnih kulturnih scena u regionu, istakao je SCP.

SCP je tokom proteklih 15 godina podržao više od 3.000 inicijativa i projekata u oblasti kulture u regionu, a završnim događajem, održanim 11. i 12. aprila u Sarajevu, okupio je više od sto regionalnih i međunarodnih radnika u kulturi, aktivista, umetnika i ostalih aktera u oblasti kulture i umetnosti.

Dvodnevni događaj “Kulturni susreti - saradnja, postignuća i perspektive”, bio je i prilika da se još jednom naglasi suštinska važnost kulture za društveni razvoj.

Završni događaj SCP-a “Kulturni susreti - saradnja, postignuća i perspektive”, koji je okupio više od sto regionalnih i međunarodnih radnika u kulturi, aktivista, umetnika i ostalih aktera u oblasti kulture i umetnosti, otvoren je izložbom fotografija “Lica promene” u Umetničkoj galeriji BiH koja dokumentuje rad SCP-a kroz portrete i lična svedočanstva učesnika tog programa, od kojih su najuspešniji dobili i vredne novčane nagrade.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.