Nagrada Milčik za umetnike u Crnoj Gori, deo mreže YVAA
Institut za savremenu umetnost (ISU) osnovao je nagradu “Milčik” za vizuelne umetnike/ce u Crnoj Gori, koja je deo međunarodne mreže YVAA (Young Visual Artist Award), a podrazumeva dvomesečni rezidencijalni boravak u Residency Unlimited u Njujorku i samostalnu izložbu po povratku u Crnu Goru.
Nagrada “Milčik” nosi ime po poznatom radu istaknutog crnogorskog umetnika Milije Pavićevića, a osnovana je u saradnji sa Residency Unlimited i Trust for Mutual Understanding iz Njujorka, koji su partneri i ostalim članovima mreže YVAA.
Cilj nagrade “Milčik” je pružanje podrške vizuelnim umetnicima/cama i olakšavanje njihovog kreativnog puta kroz otvaranje prema međunarodnoj sceni. Nagradni projekat je osmišljen da omogući prepoznavanje potencijala i povezivanje savremenih umetničkih praksi, da ojača komunikaciju sa različitim modelima funkcionisanja umetničkog sveta, te da podstakne otvorenu i konstruktivnu razmenu između zemalja koje su već u programu YVAA, saopštio je ISU.
Javni poziv za učešće biće objavljen 1. septembra, a finalisti će biti poznati početkom novembra, dok je izložba finalista i proglašenje pobednika predviđeno za decembar u Crnogorskoj galeriji umetnosti “Miodrag Dado Đurić” na Cetinju.
YVAA je internacionalni program nagrade za mlade vizuelne umetnike zemalja iz centralne i jugoistočne Evrope.
Istorijat YVAA počeo je 1990. godine, kada su osnivačica i direktorka Fondacije za civilno društvo Wendy W. Leuers, tadašnji predsednik Čehoslovačke Vaclav Havel i grupa umetnika disidenata, uspostavili nagradu “Jindrich Chalupecky” kako bi se prepoznala umetnička izvrsnost vizuelnih umetnika mlađih od 35 godina i pružila im se prilika za iskustvo boravka u SAD. Program nagrade za mlade vizuelne umetnike/ce YVAA je uspostavljen tokom nekoliko godina kroz međunarodnu mrežu sličnih nagrada, uz podršku američke fondacije Trust for Mutual Understanding.
Mreža YVAA danas ima 11 članica: Češka, Slovačka, Hrvatska, Kosovo, Srbija, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Albanija, Bugarska i Crna Gora.
Od 2015. godine domaćin rezidencijalnog programa je Residency Unlimited. Od 2016. godine u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Makedoniji, a od 2017. godine i u Crnoj Gori, nagrada se dodeljuje bijenalno, a rezidencijalni program u Njujorku traje dva meseca.
ISU je, u saradnji sa Residency Unlimited i The Trust for Mutual Understanding, dobio projekat za organizovanje nagrade “Milčik” za 2017. godinu, koja podrazumeva rezidencijalni boravak u Njujorku u aprilu i maju 2018. Organizatori pokrivaju celokupne troškove puta, smeštaja i boravka u Njujorku.
Ciljne tačke ISU i osnivanja nagrade “Milčik” su: sticanje znanja, iskustva i obrazovanja; pomoć u profesionalom snalaženju i daljem radu; pozicioniranje umetnosti ka većoj društvenoj vidljivosti; stvaranje pozitivnog konteksta za stvaralačko delovanje; stvaranje pozitivnog društvenog konteksta; prepoznatljivost i javna vidljivost projekta; poboljšanje statusa mladih umetnika; obrazovanje umetnika i njihova priprema za profesionalni napredak; podizanje profesionalnog nivoa delovanja na kulturnoj sceni Crne Gore; povećanje vidljivosti crnogorskih umetnika na međunarodnoj sceni i prisutnost crnogorskih institucija na međunarodnoj sceni.
Kao deo ceremonije dodele nagrade “Milčik”, biće proizvedene četiri Milčik čokolade, od kojih jednu će dobiti nagrađena umetnica/ik, a ostale će biti ponuđene na aukciji. Prikupljena sredstva odlaze u fond za organizovanje nagrade. Na taj način umetnik Milija Pavićević postaje i jedan od ključnih pokrovitelja nagrade. U kontekstu nagrade, kako ističe ISU, ovaj rad ukazuje na važnost negovanja međusobnog poštovanja i poverenja u kulturi, kao i ulaganja u umetnost i umetnike.
Naziv rada “Milčik” Milije Pavićevića iz 2003. godine (čokolada za jelo i kuvanje) nastao je spajanjem imena autora (Milija) i imena njegovog prijatelja iz detinjstva (istoričara umetnosti Aleksandara Čilikova).
ISU deluje od 2012. godine kao nevladino, neprofitno, umetničko-produkcijsko, istraživačko i edukativno udruženje sa servisnom platformom dostupnom javnosti.
NU ISU čini grupa umetnica sa saradnicima iz oblasti istorije i teorije umetnosti, dizajna i arhitekture. Glavni ciljevi ISU su razvijanje i posredovanje u umetničkim, teorijskim, arhivskim, istraživačkim i edukativnim projektima koji reflektuju i analiziraju aktuelne pojave i procese u kulturno-umetničkom i društvenom diskursu Crne Gore, kao i njihovo povezivanje sa internacionalnim prostorom.
ISU je do sada ostvario uspešnu saradnju sa Narodnim muzejem Crne Gore i Nacionalnom bibliotekom “Đurđe Crnojević”, kao i sa mnogim istaknutim pojedincima u kulturi Crne Gore.
(SEEcult.org)