Decenija ZagrebDoxa
Festival dokumentarnog filma ZagrebDox, najveći te vrste u regionu, predstavlja od 23. februara do 2. marta više od 150 ostvarenja iz celog sveta, nastavljajući da upoznaje najširu publiku s najboljim svetskim dostignućima filmskog dokumentarizma u širokom spektru tema, autora i žanrova.
Festival počinje holandsko-hrvatskim filmom “Ljubavna odiseja” Tatjane Božić, autorke koja posećuje petoricu bivših momaka u Moskvi, Hamburgu, Londonu i Zagrebu kako bi pronašla odgovor na pitanje zašto se svaka njena veza sunovrati.
Deseti ZagrebDox ukupno nudi 18 programa, uključujući međunarodni i regionalni takmičarski, te popularne selekcije Kontroverzni Dox, Stanje stvari, Happy Dox, Majstori Doxa, Glazbeni globus, Teen Dox, Biografski Dox, ADU Dox, Factumentarce i Phone Dox.
Prateći programi uključuju brojne retrospektive: selekciju najboljih dokumentaraca prema izboru filmskih kritičara i dokumentarista (Moj najbolji dox), retrospektivu filmske škole Vajda iz Poljske i filmova sa Međunarodnog filmskog festivala u Roterdamu (Dokufikcija). Najavljena je i retrospektiva hrvatskih dugometražnih dokumentaraca u selekciji filmske kritičarke i filmološkinje Diane Nenadić, a autorsko veče posvećeno je radovima predsednika međunarodnog žirija Damira Čučića, hrvatskog reditelja i montažera.
U trci za glavne festivalske nagrade - Velike pečate u međunarodnoj i regionalnoj konkurenciji, našla su se 44 filma.
Uz Čučića, o najboljima u međunarodnoj konkurenciji odlučiće i direktor Međunarodnog filmskog festivala FIDMarseille Jeana-Pierre Rehm i američki reditelj Josh Gibson, koji je 2013. dobio Veliki pečat.
Žiri regionalnog takmičarskog programa čine zamenik direktora festivala Sheffield Doc/Fest Charlie Phillips, direktor dokumentarnog programa na Filmskom institutu Trajbeka Ryan Harrington i bugarski reditelj Julian Tabakov, čiji je dokumentarni prvenac “Cvetanka” proglašen 2013. na ZagrebDoxu najboljiim u regionu.
O nagradi Mali pečat, koja se dodeljuje autoru/ki do 35 godina, odlučivaće mladi žiri koji čine reditelj Marcel Łozinski, rukovodilac Odseka za dokumentarni film na Školi za filmsku režiju Andrzej Wajda, srpska rediteljka Ivana Mladenović i domaća autorka Lidija Špegar.
Uz glavne nagrade, na ZagrebDoxu će biti dodeljena i nagrada Movies that Matter za filmu koji na najbolji način promoviše ljudska prava, a dodeliće je žiri koji čine predsednica ženskog udruženja B.a.B.e. Sanja Sarnavka, austrijski reditelj Ed Moschitz, te umetnički direktor DokuFesta Veton Nurkollari iz Prizrena.
O najboljem naslovu u programu Phone Dox odlučiće video umetnica Ana Hušman i reditelji Andrej Korovljev i Tomislav Jelinčić.
Ljubavna odiseja
Među mnogobrojnim gostima, ZagrebDox je najavio više od deset autora iz regiona, među kojima su Pavol Pekarčik, jedan od trojice autora filma “Baršunasti teroristi”, koji je na Berlinalu osvojio nagradu nezavisnog žirija publike.
Najavljena je i makedonska rediteljka Marija Džidževa (U potrazi za srećom), rumunska Paula Onet (Kako vam drago), bugarski reditelji Svetoslav Stojanov (Poslednji crnomorski gusari) i Svetoslav Draganov (Gotovo divan život), te slovenačka rediteljka Petra Seliškar (Mama Europa), dok iz Srbije stižu autori Dragan Nikolić (Pogrebnik) i Marta Popivoda (Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo).
Mađarski predstavnici u regionalnoj konkurenciji su rediteljka Agnes Sós, koja stiže sa nagradom za najbolji film s festivala u Trstu za duhoviti dokumentarac “Bujica ljubavi”, te Kristóf Kovács s filmom “Igrači”.
Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo
Najavljen je i niz autora iz ostalih krajeva sveta, među kojima su dva cenjena poljska reditelja koja dele isto prezime - otac i sin Marcel i Paweł Łoziński, koji su snimili dve različite verzije zajedničkog putovanja i međusobnog odnosa, a sa oba filma ušli su u međunarodnu konkurenciju 10. ZagrebDoxa. Njihova poljska koleginica Marta Prus pridružiće im se kratkim filmom “Osamnaesti rođendan”.
Sa severa Evrope stižu i dva filma čiji su reditelji veterani dokumentaristike - Finac Arto Halonen, jedan od najvažnijih autora svoje generacije prema izboru festivala dokumentarnog filma u Solunu i osnivač festivala DocPoint, donosi istraživačku priču o dopingu u profesionalnom sportu “Kada junaci lažu”. Njegov danski kolega Jon Bang Carlsen, koji iza sebe ima već tridesetak nagrađivanih radova, predstavlja film “Prava količina nasilja”. Rainer Voss, nekadašnji investicioni stručnjak, koji je u filmu “Gospodar svemira” otkrio pozadinu bankarskog sveta, takođe će biti gost 10. ZagrebDoxa.
Iz popularnih programa Kontroverzni dox i Stanje stvari ZagrebDox će ugostiti mađarsku rediteljku Ágotu Vargu (Gospodar špijuna), te holandskog reditelja Jana-Dirka Bouwa (Volim huligane).
Ai Weiwei - lažni slučaj
Najavljen je i Andreas Johnsen, koji je pratio kineskog umetnika i disidenta Ai Weiweija nakon njegovog izlaska iz samice i to dokumentarisao u filmu “Ai Weiwei - lažni slučaj”, koji će biti prikazan u programu Biografski dox, a iz tog programa ZagrebDox će ugostiti i reditelja filma “Karma Shadub” Jana Gassmana.
Među gostima je najavljen i grčki reditelj Nikos Dayandas, čiji je film “Mala zemlja” u programu Happy Dox, koji je namenjen tinejdžerima, a donosi 11 dokumentarnih priča.
ZagrebDox će prikazati više od 30 hrvatskih dokumentaraca, od kojih će desetak imati premijere.
Među hrvatskim filmovima u regionalnoj konkurenciji su “Dragi Lastane!” Irene Škorić, “Mitch - dnevnik jednog šizofreničara” Damira Čučića, “Još jednom” Ane Opalić i Noe Pintarića, “Marko” Silvia Mirošničenka, “Naslovnica” Silvane Menđušić i “Čekanje” Igora Bezinovića.
Baršunasti teroristi
Zbog nepredviđenih okolnosti, kako su naveli organizatori, prvobitno najavljeni filmovi "Prozor na život" Silvija Mirošničenka i "Prolaz za Stellu" Ljiljane Šišmanović neće biti prikazani, a umesto njih je najavljena još jedna projekcija "Ljubavne odiseje", kojom ZagrebDox počinje, te filma "Borba" Tomislava Jelinčića.
ZagrebDox je proteklih godina prikazao oko 1.500 filmova, a privukao je oko 200.000 gledalaca.
ZagrebDox je, kako je rekao nedavno direktor Nenad Puhovski, popunio prazninu koja je postojala u kulturnoj ponudi Zagreba i Hrvatske, pa i u regionu, i omogućio da gledaoci saznaju kako je dokumentarac danas, možda više nego ikada u svojoj istoriji, živa, kreativna, uzbudljiva, popularna, rizična, ali i prekrasna vrsta filmskog izražavanja.
I deseti ZagrebDox održava se uz visoko pokroviteljstvo predsednika Hrvatske Ive Josipovića i uz podršku Grada Zagreba, Hrvatskog audiovizualnog centra i programa MEDIA Evropske unije.
Filmovi sa ZagrebDoxa biće dostupni široj publici u videoteci MAXtv Hrvatskoj Telekoma, a na tportalu biće organizovan i onlajn festival.
Prošle godine, na devetom ZagrebDoxu pobedio je bugarsko-švedski dokumentarac “Cvetanka” Youliana Tabakova u regionalnoj konkurenciji, a američki film “Kudzu loza” Josha Gibsona osvojio je Veliki pečat u međunarodnoj.
Festivalski sajt je http://zagrebdox.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)