Dani slovenačkog filma u Kinoteci
Festival Dani slovenačkog filma (DSF) u Jugoslovenskoj kinoteci, koji se treći put održava od 22. do 25. novembra, obuhvata deo programa proteklog Festivala slovenačkog filma u Portorožu, a u selekciji Dragomira Zupanca, predstavlja širi dijapazon godišnje produkcije slovenačke kinematografije.
Odabrana su po četiri celovečernja igrana i dokumentarna filma, pet kratkih igrana i po jedan eksperimentalni i kratki dokumentarni film, pri čemu je izbor više usredsređen na žanrovsku i sadržajnu različitost, nego na umetničke domete i estetska savršenstva, u cilju prikaza socijalne i etničke slike sredine i nacije u celini - kako je vide slovenački autori.
Dani slovenačkog filma počinju dramskom satirom “Slovenija, Australija i sutra ceo svet” Marka Naberšnika, ogoljenim i humornim uvidom u tipičnu periferijsku naseobinu, koju su napali grabljivi marketinški mešetari.
Otvaranje DSF-a je i u znaku Jože Babiča, filmskog stvaraoca sa dubokim tragom ostavljenim u slovenačkoj i jugoslovenskoj kinematografiji, kome je priređena izložba povodom stogodišnjice rođenja, uz projekciju jugoslovenskog filma “Istim se putem ne vraćaj” koji je režirao 1965. godine.
Zupanc je izdvojio iz programa i filmove “Ksana” Dejana Baboseka, “Futura na otvorenom” Rudija Urana i “Besne lisice” Borisa Jurjaševiča, te “Kodeli” Mihe Čelara i “Šarlatan Manjifiko” Maje Pavlin, dva dugometražna dokumentarca, koja obrađuju dve ličnosti u različitim vremenskim dimenzijama - barona Kodelija, starosedeoca Emone, avanturistu i inovatora, pionira afričkog filma na početku prošlog veka i drugog Ljubljančanina, muzičara Manjifika, koji je stvaralačkim opusom obeležio estradnu scenu bivših jugoslovenskih regija krajem 20. i početkom 21. veka.
“Pomenuo bih i inovantno rešen ekološki dokumentarac ‘Grad svetlosti’ i izvanredan esej na temu ljudske pohlepe i sujete u dugometražnom filmu ‘Sedam grehova i vrlina’. Tu su i dve izvanredne metafore na temu umetnosti ‘Fontana’ i ‘Modern Kunst’, kao i mladalačka ostvarenja ‘Pokradena duša’ i ‘Anja ganja’. Plesni ritam filma ‘Kada pogledam na dole’ i traktorska poema ‘Trahere’ (Juš Jeraj, Atila Urbančič), čini izbor pikantnijim i koloritnijim”, naveo je Zupanc, selektor i umetnički direktor DSF.
Dani slovenačkog filma organizovani su u saradnji sa filmskim centrima Slovenije i Srbije, a program se prikazuje 22. i 23. novembra u Jugoslovenskoj kinoteci, a naredna dva dana u Muzeju Kinoteke u Kosovskoj.
Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program DSF-a se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)