Prevođenje umetničke kolekcije u javno dobro
Umetnička kolekcija kao javno dobro tema je diskusije koju Šok zadruga u Novom Sadu organizuje 4. jula, povodom sudbine jedne kolekcije koja je pre pet godina ostala bez interesovanja vlasnika da je zadrži.
U vreme izbijanja aktuelne i akutne ekonomske krize pre pet godina, u tadašnjoj Art Klinici – sada Šok zadruzi, održan je performans tokom kojeg je zainteresovanima opisana jedna kolekcija umetničkih dela, sakupljena između 1986/7. i 1996/7. godine. Kolekcija je prvi put predstavljena javnosti u Novom Sadu ranije te godine u okviru projekta “Rečnik rata” (The Dictionary of War).
Vlasnik kolekcije, objasnivši prisutnima zašto je nezainteresovan za dalje posedovanje tih artefakata, ponudio im je da odluče o njihovom budućem statusu - mogli su da ih odnesu kućama, tj. pojedinačno prisvoje ili da kolekciju proglase za javno dobro i onda prodiskutuju ili isplaniraju njenu budućnost u skladu sa tako zadobijenim statusom. Nakon većanja i glasanja, prisutni su odlučili da se odluka odloži, a da kolekcija ostane u Art klinici kao privremeno javno dobro.
Nakon pet godina krize, kako navodi Šok zadruga, i pojam javnog dobra, i javnog interesa dodatno je degradiran i zapostavljen.
Učesnici razgovora posle kojeg bi ta umetnička kolekcija trebalo da promeni svoj petogodišnji status, razmatraće sledeće pitanje: Mogu li umetnička dela iz date ili neke druge kolekcije uspostaviti vezu sa pojmom javnog dobra ili ga na neki način uvesti u funkciju?
Diskusija “Prevođenje umetničke kolekcije u javno dobro” počinje u 19 sati i svi su dobrodošli, a moguće je paralelno pratiti i prenos utakmice na Svetskom prvenstvu u fudbalu u Brazilu, budući da u bašti obližnjeg kafića radi televizor.
(SEEcult.org)