Počela međunarodna Škola kreativne ekonomije
Predavanjima u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu, 1. juna počela je prva međunarodna Škola kreativne ekonomije koju organizuje Grupa za kreativnu ekonomiju, u saradnji sa Univerzitetom u Pensilvaniji i Školom za dizajn, uz podršku Ambasade SAD u Srbiji.
Škola je okupila 18 polaznika iz SAD i Srbije koji će imati priliku da se upoznaju sa teorijskim i praktičnim aspektima razvoja kreativne ekonomije iz ugla razvojnog planiranja na lokalnom nivou.
Prvog dana Škole predavanja su održali Estela Radonjić Živkov iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Zoran Đelov iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Bojana Subašić iz Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka i Hristina Mikić iz Grupe za kreativnu ekonomiju. Oni su polaznike upoznali sa politikom u oblasti zaštite kulturnog nasleđa, urbanog planiranja i kreativnog razvoja srpskih gradova, javnim institucijama u oblasti kulture i razvojnim potencijalima kulture i kreativnih industrija u Srbiji.
Estela Radonjić Živkov, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture
O razvojnim aspektima kreativne ekonomije polaznicima će u nastavku Škole govoriti Aleksa Ciganović, iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturnih dobara, Nenad Radujević i Ksenija Marković iz Belgrade Design Collective, Donovan Rypkema i Sara Blitzer sa Škole za dizajn Univerziteta u Pensilvaniji.
Zoran Đelov, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture
Međunarodna škola kreativne ekonomije zamišljena je kao inovativna edukativna laboratorija za sticanje znanja i praktični rad u oblasti kreativne ekonomije, a ove godine tema je "Kulturno nasleđe i kreativne industrije: otkrivanje novih kreativnih žarišta". Rad je stoga fokusiran na ispitivanje kreativnih aglomeracija u izabranim srpskim gradovima i opštinama, odnosu kulturnog nasleđa i kreativnih industrija i njihovom doprinosu unapređenju kvaliteta života na određenim mikrolokacijama.
Hristina Mikić, Grupa za kreativnu ekonomiju
Osim teorijsko-metodoloških predavanja, polaznici škole će obići i relevantne mikrolokacije u Pančevu, Beogradu, Kragujevcu, Zrenjaninu i Kikindi, umetnike i kreativne preduzetnike, kao i lokalne kreativne industrije, a u radioničkom delu razviće održiva rešenja i preporuke za planiranje kreativnog razvoja tih gradove i bolje korišćenje razvojnih potencijala kulturnog nasleđa i unapređenje kvaliteta kreativne ekonomije.
Prvog dana polaznici su, između ostalog, obišli i Galeriju 12 Hub i Magacin u Kraljevića Marka.
Magacin u Kraljevića Marka, razgovor sa predstavnicima Asocijacije NKSS
U radu Škole učestvuju i zamenik misije SAD u Srbiji Gordon Duguid, ataše za kulturu Ambasade SAD u Srbiji John Giblin i Marija Bjelopetrović iz Ambasade SAD u Srbiji, Milica Pekić iz Galerije 12 Hub, Viktor Kiš iz Ciglane – Kluba ljubitelja teške industrije, Đorđe Milovanović i Marko Grković iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu, Darka Radosavljević (Remont), Vesna Milosavljević (SEEcult.org) i Nataša Vranić iz Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, Dejan Molnar iz Grupe za kreativnu ekonomiju/Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Maja Kolarić iz Opštinske uprave Pančevo, Bojan Kojičić iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin, Jelka Đorđević iz Direkcija za izgradnju grada Zrenjanina, Asja Drača Muntean i Ivana Zečević iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Lidija Milašinović iz Narodnog muzeja Kikinda, Saša Tanackov iz Sekretarijat za privredu i turizam Opštine Kikinda, kao i predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo i drugi.
Polaznici Škole kreativne ekonomije
Kulturnom nasleđu i izazovima u toj oblasti, sa fokusom na Sjedinjene Američke Države, bio je posvećen i drugi Forum kreativne ekonomije koji je Grupa za kreativnu ekonomiju organizovala u novembru 2014. godine u Beogradu, u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja. Kulturno nasleđe, kako je tada ocenjeno, moglo bi da bude ključ razvoja jakog i održivog kreativnog društva i ekonomije u Srbiji.
(SEEcult.org)