• Search form

06.12.2015 | 23:07

Kritičko preispitivanje mode

Kritičko preispitivanje mode

Istraživački izložbeni projekat grupe kustosa sa master programa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beču “Nismo odgovorni za vašu garderobu” bavi se kritičkim preispitivanjem mode i modne produkcije, a predstavlja radove više od 40 umetnika, među kojima su i Sanja Iveković iz Hrvatske, Olivera Parlić i umetnička grupa Rouge, odnosno Bojana Stamenković iz Srbije i Jelena Fužinato iz Bosne i Hercegovine.

Bojana Stamenković je i jedna od kustosa te izložbe, kao studentkinja master programa ECM (Edukacija/Kuratorstvo/Menadžment), koji se bavi edukacijom kroz praksu i analiticko mišljenje u umetnosti i kulturi. Kao jedan od zadataka, postavlja se izvođenje zajedničkog projekta/izložbe na kojoj radi celokupna klasa studenata, što je u ovom slučaju generacija 2014-2016, odnosno njih dvadesetak.

Izložba “Nismo odgovorni za vašu garderobu, opstrukcija mode i modne produkcije”, koja će svečano biti otvorena 9. decembra u galeriji AIL (Angewandte Innovation Laboratory) u Beču, ukazuje na ambivalentnost mode - s jedne strane, moda je korisna, inventivna i predstavlja način ličnog izražavanja i identiteta, a sa druge podstiče socijalnu nejednakost i eksploataciju u širokom društvenom polju.

Autori izložbe pozivaju posetioce da razmisle o pitanjima: Kako se moda proizvodi? Na koji način moda proizvodi nas? Šta raditi po tom pitanju?

Centralni aspekti - otpornost protiv kapitalističke proizvodnje i eksploatacije logike i normi postavljeni su u arhetipskim prikazima Vivienne VestvoodMuški-korset”, Paul de ReusManekeni” i radu umetnice Jakob Lena Knebls, koji predstavljaju odstupanja od rodnih uloga.


   Sanja Iveković, Osobni rezovi

Prema rečima Bojane Stamenković, višeslojni pristup lokalnom i globalnom nivou uključuje veliki broj umetničkih dela, dizajnerskih objekata, istorijskih dokumenata,  tekstilnih i umetničkih i objekata iz zbirki fundusa Muzeja primenjene i likovne umetnosti. Performativne i privremene intervencije na izložbi, kao i u javnom prostoru, ispunjuju projekat kroz njegov diskurs, dok se osnova i polazna tačka završava/počinje kao kritičko preispitivanje mode i produkcije/proizvodnje.


  Olivera Parlić, Marble Balls

Lista umetnika može potvrditi ozbiljnost istraživanja grupe kustosa koji su radili na tom projektu: Anticool Company, Cloed Baumgartner, Anna Sophie Berger, Josef Diveky, Renate Dworschak, Exactitudes (Ari Versluis & Ellie Uyttenbroek), Kerstin von Gabain, Martin Gabriel, Karlla Girotto, Barbara Graf, Franz Graf, Karl Heinz, Sanja Iveković, Birgit Klinger-Jürgenssen, Jakob Lena Knebl, Kollektiv [U+29B2+29BC+327E], Katharina Kugler, Ines Lombardi, Laszlo Lukacs, Adele List, Katharina Mischer, Sandra Monterosso, Stephanie Müller & Klaus Erich Dietl, Ute Neuber, Painted, Olivera Parlić, Micha Payer, Oswald Oberhuber, Ona B., Paul de Reus, Evamaria Schaller,  Rouge (Bojana Stamenkovich & Jelena Fužinato), Markus Schinwald, Jing Song, Thomas Traxler, Walter Van Beirendonck, Vivienne Westwood i Angela Wiedermann.

Zagrebačka umetnica Sanja Iveković u video radu “Osobni rezovi” (1982) fokusira se na odbacivanje preovlađujuće političke i društvene represije.

Olivera Parlić učestvuje radom “Marble Balls” (2007), a Jelena Fužinato i Bojana Stamenković (Rouge) predstavljaju se radom “Može li žena da napravi veliko delo” (2012).

Izložba će biti otvorena od 10. do 20. decembra, te od 7. do 17. januara.

*Foto na vrhu: Grupa Rouge, Može li žena da napravi veliko delo

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r