20.000 dana na Zemlji
Umetnik Vuk Vidor, koji živi i radi u Beogradu i Parizu, predstavlja se od 29. oktobra u Muzeju grada Beograda izložbom “20.000 dana na Zemlji” koja obuhvata više od sto radova iz njegove 25-godišnje karijere.
Vidorovi radovi raspoređeni su u 15 sala na prvom spratu zgrade MGB-a u Resavskoj, a za otvaranje izložbe odabran je dvadesethiljaditi dan umetnikovog prisustva na Zemlji, budući da je to datum njegovog rođenja 1965. godine u Beogradu.
Taj visoki broj, kako je navedeno u najavnom tekstu izložbe, mogao bi i da označi korake do vrha neke planine, sopstvene planine. Takođe, mogao bi da obeleži polovinu nečega, ili kraj. Možda i početak.
“Svi ti prohujali dani prirodno i neumitno vode ka tom jednom danu kada se osvrćemo oko sebe, iza sebe, kada sabiramo šta je urađeno, nešto odabiramo i polažemo ispred sebe, svima na uvid. Za umetnika kreativni proces počinje dok ga on još nije ni svestan, dok se još sve taloži i probira iznutra i samo čeka svoj trenutak da izađe, preinačeno, izobličeno i prepravljeno”, navedeno je u najavi izložbe, koja nije retrospektivna, već je pre kompilacija, mešavina raznih vidova Vidorovog stvaralaštva.
EVILS, 2004.
Vidor definiše svoj rad uglavnom kao suočavanje sa svetom, unustrašnjem i spoljnim.
Vidorovi radovi odraz su te dvojnosti koja se kreće od intimnog do sveopšteg, od privatnog do političkog, od ličnih do istorijskih mitologija i njihovih procesa raspadanja, pri čemu koristi sva sredstva na raspolaganju kao lepezu mogućnosti u kojoj se crtež i slikarstvo sudaraju sa skulpturama i instalacijama, što na kraju oblikuje kohezivnu i ujedno kompleksnu mrežu slika i radova.
Vidor je diplomirao na Ecole d’Architecture de Paris u Francuskoj.
Vuk Vidor, DEAD FLAG BLUES, 2007.
Učestvovao je na brojnim grupnim i samostalnim izložbama širom sveta. Galerije koje ga zastupaju su u Parizu, Los Anđelosu, Briselu i Šangaju, a njegovi radovi deo su galerijskih i privatnih kolekcija.
Autor je brojnih reklama i muzičkih spotova u Srbiji i Francuskoj i dizajner omota albuma istaknutih jugoslovenskih bendova iz 80-ih i 90-ih godina 20. veka.
Vuk Vidor, Painting for Bojan Pečar, 2018.
Radio je scenografije za izložbe i pozorišne predsatve u Parizu. Bio je art direktor kampanje i ceremonije ponovnog otvaranja Narodnog muzeja u Beogradu 2018. godine.
Vidor je od 2012. do 2014. godine bio direktor Kulturnog centra Srbije u Parizu.
Vidorov otac je nedavno preminuli slikar i akademik Vladimir Veličković.
Izložba u MGB biće otvorena do 1. decembra.
*Naslovna fotografija - SUPEREGO (izgled postavke rada), 2007.
(SEEcult.org)