• Search form

17.02.2009 | 15:05

Zapaljivi Pudovkin u Kinoteci

Istorijski filmovi Vsevoloda Pudovkina, jednog od najznačajnijih autora zlatnog doba sovjetskog nemog filma, biće prikazani 18. februara u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, u okviru redovnog programa “Zapaljivi dan” koji ukazuje na problem filmova snimljenim na nitratnim trakama, a u narednom izdanju biće posvećen autoru sličnog usmerenja Vladimiru Petrovu.

Zapaljivi Pudovkin u Kinoteci

Istorijski filmovi Vsevoloda Pudovkina, jednog od najznačajnijih autora zlatnog doba sovjetskog nemog filma, biće prikazani 18. februara u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, u okviru redovnog programa “Zapaljivi dan” koji ukazuje na problem filmova snimljenim na nitratnim trakama, a u narednom izdanju biće posvećen autoru sličnog usmerenja Vladimiru Petrovu.

Biće prikazani filmovi “Minjin i Požarski” (1939), “Suvorov” (1941), u korežiji Pudovkina s Mihailom Dolerom, i “Admiral Nahimov” (1946), koji pripadaju trilogiji koja opisuje bogatu rusku istoriju kroz život i delo njenih velikih ljudi.

Pudovkin u “Minjinu i Požarskom”, kroz delatnost dvojice staleški potpuno različitih likova, kneza Dimitrija Požarskog, koji vodi poreklo od dinastije Rjurikoviča i narodskog čoveka - mesara Kuzme Minjina, opisuje jednu od najlepših stranica povesti ruskog naroda. Zahvaljujući njihovoj vojničkoj genijalnosti u avgustu 1612. godine, ruska vojska je do nogu potukla poljske okupatore, oslobodila Moskvu a time i celu rusku zemlju.

U “Suvorovu” Pudovkin prati deo života najpopularnijeg ruskog vojskovođe 18. veka, generala Aleksandra Suvorova, koji je u impresivnoj ratničkoj karijeri gušio ustanak Poljaka 1768-1772, slomio kozački ustanak Pugačova 1773-1775, pobedio Tadeuša Košćuška 1794, više puta razbio Turke u periodu 1787-1791...

Pudovkin se u tom filmu ograničio na Suvorovljevu pretposlednju godinu života (1799), kada je oslobodio celu Italiju od Napoleona izvršivši kao nekada Hanibal, prelaz preko zaleđenih Alpa.

U “Admiralu Nahimovu” Pudovkin junak je legendarni admiral iz vremena Krimskog rata, pobednik Sinopske bitke 1853. godine i vođa herojske odbrane Sevastopolja 1854-55, gde je i poginuo. Njegova veština, pronicljivost i podsmeh smrti u prvim borbenim redovima protiv višestruko jačih neprijatelja (Turaka, Engleza, Francuza, Sardinjana) i novine koje je uneo u strategiju i taktiku ratovanja (saradnja kopnene armije i flote), učinili su ga jednim od ruskih besmrtnika.

Prema navodima Aleksandra Saše Erdeljanovića, svi ti filmovi su u doba nastanka doživeli uspeh, jer se u teškim ratnim i poratnim hladno-ratovskim danima u sovjetskom filmu potencirao kult heroja u “Karlajlovskom” smislu. Ali, vrlo brzo su ti filmovi zaboravljeni, a potom i nepravedno optuživani, možda i zbog toga što se već bolesni Pudovkin nakon rata odao konformizmu i bar na papiru priznao neke od premisa vladajuće socrealističke estetike.

Da nije baš tako ukazuje to što je “Admiral Nahimov”, kao i drugi deo “Ivana Groznog” Sergeja Ejzenštajna iz 1946, bio žestoko napadnut rezolucijom Centralnog komiteta Sveruske komunističke partije, čiji je pravi autor bio Staljin, uz pomoć svemoćnog ideloškog kreatora Andreja Ždanova.

Zbog “zločina” posvećivanja veće pažnje balovima i igrankama nego pobedi Rusa nad Turcima u bici kod Sinope, Pudovkin je žestoko kritikovan i javno žigosan, pa je morao da montira novu, politički podobnu verziju filma.

S druge strane, njegovi filmovi su tokom decenija napadani od zapadnih kritičara za propagandu i manjak istorijskih činjenica, teatralnost u glumi i scenarističku konstrukciju, a već mrtvom Pudovkinu je prebacivano da se filmom “Minjin i Požarski” uključio u pripremu deobe i rasturanja Poljske od strane zajedničkih neprijatelja, Nemaca i Sovjeta.

Iz današnje perspektive, prema navodima Erdeljanovića, Pudovkin je stvarao filmove sa previše patosa i manjka montažne akcije u odnosu na ranija dela, a ponekad je i glorifikovao ličnosti menjajući istorijsku istinu. Ali, to je rađeno u meri koja ne ruši već ustoličene istine i na koju svaki ozbiljan filmski autor ima pravo.

Pudovkin je iskazao veličanstven smisao za evokaciju različitih epoha, nimalo zaboravljeni, od ranije poznati smisao za režiju masovnih scena i velikih bitaka, već ranije viđeni kontrapukt na liniji drama - akcija, a iako ako stidljivo, na momente iz njih provejava i njegova slovenska duša.

Pudovkin je, uz Ejzenštajna i Aleksandra Dovženka, obeležio zlatne godine sovjetskog nemog filma, a uticaj njegovih teorijskih misli o filmu i prevratničkih filmova u praksi osećao se decenijama u delima kasnije poznatih autora.

Njegova revolucionarna trilogija “Mati” (1926), “Kraj Sankt Petersburga” (1927) i “Potomak Džingis - kana” (1928), s likovima individualaca koji doživljavaju politički preobražaj tako što ''revolucija prođe kroz dušu čoveka'', ubrajaju se u remek dela svetske kinematografije - zahvaljujući jezgrovitoj vrsti pripovedanja, psihološkoj iznijansiranosti, dubini oslikavanja društvenih slojeva, naglašenoj metaforičnosti i sugestivnoj montaži.

Prelazak Pudovkina na zvuk, međutim, nije bio lagodan i oberučke prihvaćen, kao i u slučaju drugih velikana mladog sovjetskog filma.

Rani zvučni filmovi “Prosti slučaj” (1932) i “Dezerter” (1933) ocenjeni su od boljševičkog vrha kao neuspešni formalistički pokušaji koji se ne dotiču života radnika i seljaka. Pudovkin je u tom periodu i posegao za istorijom, odnosno epikom u kojoj brutalna ideologija nije mogla kontrolisati svaku izgovorenu reč ili tek naznačenu ideju.

Sajt Kinoteke je www.kinoteka.org.yu, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd

    OD MNOGOBOŠTVA DO HRIŠĆANSTVA: ROTONDA U STOJNIKU - izložba posvećena jedinstvenoj građevini tog tipa na prostoru centralnobalkanskih rimskih provincija, koja je bila i paganski hram i hrišćanska crkva (5.9.-3.11.2024.)

    Autori izložbe: Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja

    Saradnice na izložbi: Olga Špehar i Jelena Premović

    http://www.narodnimuzej.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.