• Search form

08.07.2020 | 20:34

Žarku Aleksiću nagrada Mangelos za 2020.

Žarku Aleksiću nagrada Mangelos za 2020.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2020. godinu dodeljena je mladom umetniku Žarku Aleksiću, koji živi i radi na relaciji Beč – Beograd, a bavi se ispitivanjem svesti, mentalnih procesa i veštačke inteligencije u relaciji sa socio-političkim pitanjima kognitivnog kapitalizma.

Koristeći svest kao umetnički medij, Aleksić u svojim istraživanjima i mutimedijalnoj praksi filtrira političke krize današnjice, sveprisutnost tehnologije nadzora i kolektivno iskustvo upotrebe mas-medija, podvrgavajući se umetničkim i naučnim eksperimentima. Aleksićeva praksa, zasnovana na umetničkom istraživanju koje počiva na preseku konceptualne umetnosti i naučne discipline, pokazuje doslednost u teorijskom i umetničkom pristupu, naveo je 8. jula međunarodni žiri, koji je proglasio dobitnika u Galeriji Remont, nakon drugog kruga žiriranja i neformalnog otvaranja izložbe finalista, među kojima su bile i mlade umetnice Sandra Lakićević i Slavica Obradović.

Žarko Aleksić, Režim snova, deo instalacije, foto: Remont

Konstatujući da se čini da uspon današnjeg ekonomskog režima kognitivnog kapitalizma stavlja umetnički rad u tešku poziciju, uslovljavajući umetnike da se ili pridruže ili povuku, žiri je naveo u obrazloženju da je Aleksićeva instalacija “Režim snova”, kojom se predstavio na izložbi finalista u Remontu, pokušava da “adresira uznemirenost izazvanu učešćem u socijalnoj i ekonomskoj infrastrukturi koja se raspada”. “On se ‘pridružuje’ - i čineći to, otvara pukotinu psiholoških efekata tog učešća na pojedince, kolektivno telo i umetnički rad”, naveo je žiri, koji je radio u sastavu: Katarina Kostandinović (istoričarka umetnosti i kustoskinja, Kulturni centar Beograd), Teodora Jeremić (istoričarka umetnosti i kustoskinja, Hestia - Art Residency and Exhibitions Bureau, Beograd), Dejan Vasić (likovni kritičar, samostalni kustos i urednik likovnog programa u Centru za kulturnu dekontaminaciju, Beograd), Natalija Vujošević (umetnica, kustoskinja i edukatorka, Institut za savremenu umetnost, Podgorica), Katarina Petrović (umetnica i dobitnica nagrade “Mangelos” za 2019. godinu) i Rachel Valinsky (kustoskinja, kritičarka i umetnička direktorka Wendy's Subway - Njujork).

Žarko Aleksić, Plivanje protiv toka svesti, dokumentacija istraživanja realizovanog u saradnji sa EvaLab u Beču, 2018.

Aleksićeva prostorna instalacija “Režim snova” je igra reči koja dvostruko upućuje. Odnosi se na REM fazu sna (rapid eye movement, faza sna u kojoj sanjamo), kao i na REM - Regulatorno telo za elektronske medije u Srbiji.

Instalacija “Režim snova” sastoji se iz tri rada: Sanjari, Flaše za hleb i Režim snova REM, a bavi se snovima u prenesenom i doslovnom smislu. Centralni deo rada, koji je razvijan za samostalnu izožbu, najdirektnije se bavi pitanjem kontrole u kognitivnom kapitalizmu, kao i uslovljenošću mišljenja i snova, odnosno time kako dnevni spoljašnji stimulusi utiču na našu subjektivnost i snove, kako u bukvalnom, tako i u prenesenom značenju.

Sanjari je fotoinstalacija od 168 fotografija dokumentarnog tipa, gde je Aleksić svakodnevno, posle ustajanja, fotografisao krevet u kojem je spavao, tokom poslednjih 6 meseci života provedenog u Srbiji.

“Beležio sam izgled posteljine, koja je ostala kao otisak mog nesvesnog kretanja tokom sna. Flaše za hleb je film koji je nastao u prvih šest meseci života provedenih u Beču, gde sam se odselio kako bih započeo studije na Akademiji likovnih umetnosti. Režim snova REM, prateći liniju zainteresovanosti koju tretiram u svom doktorskom umetničkom radu Svest kao umetnički medij, povezan je ne samo tematski već i u metodološkom smislu (mi smo tokom sna svesni na nekom nivou (awareness) iako ne i racionalni). Naime, ja sam i subjekat i objekat eksperimentisanja, što je izrazito problematično za naučni metod jer se insistira na subjektivnosti, što smatram da u budućnosti može igrati ključnu ulogu u umetnosti, jer smo već sada svedoci da AI može rekreirati na vizualno-auditivno-taktilno-pojavnom planu gotovo nerazlučive ‘umetničke radove’. Takođe, prožimajuća veza se ogleda u povezanosti psiholoških i ekonomskih stanja, sa sinapsama kao glavnom valutom u kognitivnom kapitalizmu”, naveo je Aleksić, rođen 1985. godine u Knjaževcu.

Žarko Aleksić, Simulacija mišljenja, instalacija, detalj postavke izložbe u Wien Museum MUSA, Beč, 2019.

Aleksić je studirao filozofiju na Univerzitetu u Beogradu, a zatim Akademiju likovnih umetnosti u Beču (klasa profesora Martina Gutmana), gde je radio kao student asistent. Tokom zimskog semestra 2018/19, uređivao je i vodio predmet Umetnost i kognitivne nauke. Trenutno radi na Univerzitetu za primenjenu umetnost u Beču, na Departmanu za umetnička istraživanja.

Njegova multidisciplinarna umetnička praksa bazirana je na ispitivanju svesti, mentalnih procesa i veštačke inteligencije u relaciji sa socio-političkim pitanjima kognitivnog kapitalizma. Veza između pristupa ogleda se u povezanosti psiholoških i ekonomskih stanja, sa sinapsama kao glavnom valutom.

Aleksić je izalagao na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji i inostranstvu.

Žarko Aleksić, Hyperplastic, instalacija, detalj postavke izložbe, Prospekthof, Akademija likovnih umetnosti, Beč, 2019.  

Dobitnika nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos”, koja je dodeljena 19. put, očekuje dvomesečni studijski rezidencijalni boravak u Residency Unlimited u Njujorku u periodu oktobar-novembar ove godine, kao i samostalna izložba 2021. godine.

Zbog novonastale situacije ove godine dodela nagrade je prošla bez zvaničnog otvaranja izložbe finalista koju posetioci mogu da vide u Galeriji Remont od 9. jula do 8. avgusta.

Dodelu nagrade “Mangelos” organizuju Fond "Ilija & Mangelos" iz Novog Sada i Remont - nezavisna umetnička asocijacija iz Beograda, u saradnji sa Residency Unlimited i uz podršku Trust for Mutual Understanding u Njujorku.

Nagrada je nazvana imenom značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije Dimitrija Bašičevića Mangelosa, a deo je međunarodne mreže Young Visual Artists Awards u koju su, uz Srbiju, uključene i Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Slovenija i Slovačka. Residency Unlimited je organizator programa YVAA i domaćin rezidencijalnih boravaka u Njujorku od 2015. godine.

Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos" podržana je od Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r