Digitalizovano Miroslavljevo jevanđelje, procena uočenih promena
Digitalizacija Miroslavljevog jevanđelja završena je u Audiovizuelnom arhivu Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), a nakon tog procesa biće formirana nezavisna stručna komisija koja će utvrditi stanje u kojem se nalazi najstariji srpski ćirilični rukopis, budući da su na njemu konstatovane određene promene.
Upravnik Audiovizuelnog arhiva SANU, akademik Aleksandar Kostić, uručio je 17. januara digitalizovanu kopiju Miroslavljevog jevanđelja potpredsednici Vlade Srbije i ministarki kulture i informisanja Maji Gojković, direktorki Narodnog muzeja u Beogradu Bojani Borić Brešković i upravniku Narodne biblioteke Srbije Vladimiru Pištalu, u prisustvu predsednika SANU akademika Vladimira Kostića.
Snimanje Miroslavljevog jevanđelja, najstarijeg sačuvanog srpskog ćiriličnog rukopisa, obavljeno je na osnovu Sporazuma o saradnji Ministarstva kulture i informisanja, SANU, Narodnog muzeja i NBS - ustanova koje su uložile sve postojeće ljudske, tehničke i prostorne resurse kako bi taj zadatak bio realizovan na najbolji mogući način uz najsavremenije evropske i svetske prakse, saopštilo je MKI.
“Po prijemu digitalnog materijala, na kojem su konstanovane određene promene, Ministarstvo kulture i informisanja će formirati nezavisnu, stručnu komisiju, koja će na kraju procesa konstatovati stanje u kojem se nalazi najstariji srpski ćirilični rukopis”, navedeno je u saopštenju. Na bazi tog izveštaja biće utvrđeni dalji koraci u cilju vraćanja dokumenta u najbolje moguće stanje i eventualnu prevencije od bilo kojih oštećenja, o čemu će javnost, kako je najavljeno, biti blagovremeno obaveštena.
Snimanje tog vrednog rukopisa iz 12. veka obavljeno je u specijalno opremljenoj prostoriji u Narodnom muzeju, kako bi bili zadovoljeni svi klimatski i svetlosni uslovi, a čitavim postupkom su upravljali stručnjaci iz Audiovizuelnog arhiva SANU.
Digitalizacija kulturnog nasleđa, kako je istaknuto, predstavlja važan segment u preventivnoj zaštiti kulturnog nasleđa, kojom se obezbeđuje veća vidljivost, kvalitetnija prezentacija i promocija nacionalnog kulturnog blaga. U narednom periodu, kako je predviđeno Sporazumom, radiće se na postavljanju digitalizovane kopije na sajtove ustanova koje su učestvovale u procesu digitalizacije, kao i na Pretraživač kulturnog nasleđa Republike Srbije, kako bi bilo dostupnu javnosti, a snimci na internet prezentaciji biće softverski zaštićeni.
*Foto: Goran Zlatković
(SEEcult.org)