U slavu Mire Trailović
Izložba „Mira Trailović – Novo doba srpskog pozorišta“ autorke Aleksandre Milošević otvorena je 24. decembra u Muzeju pozorišne umetnosti Srbije, u okviru obeležavanja stogodišnjice rođenja Mire Trailović (1924-1989), rediteljke i izuzetne pozorišne poslenice, koja je bila jedna od najznačajnjih ličnosti u kulturi na ovim prostorima.
Muzej tom izložbom ističe njene zasluge i zaveštanje kroz osnivanje Ateljea 212, međunarodnog festivala Bitef i Bitef teatra, ali se centralni deo postavke odnosi na njen „rediteljski rad o kojem se retko govori, a koji je deo identiteta pozorišne scene druge polovine 20. veka“, napisala je u pratećem katalogu muzejski savetnik mr Aleksandra Milošević.
Izložbu je otvorila glumica Jelisaveta Seka Sablić, ističući da joj je „čast da govori o velikoj, velikoj Miri, koja je bila posvećena pozorištu i živela za njega.
„U pozorište se u sve razumevala – u dobar tekst, dobru režiju, dobrog scenografa , kostimografa, majstora svetla, tona, a najbolje se razumevala u talentovane glumce, što je najvažnije“, izjavila je Seka Sablić, nekadašnja dugogodišnja članica ansambla Ateljea 212.
Prema njenim rečima, „Mira je znala veliku tajnu teatra, da bez dobrog glumca nema teatra“.
„Bez svega drugog se i može, ali dobar glumac je taj koji donosi istinu na scenu, samim tim stvara energiju i komunicira s publikom koja to prepoznaje. Mira je na beogradskom, pa i jugoslovenskom teatarskom ’tržištu’ umela da prepozna velike glumce i nije bilo tog koji je mogao da se odupre njenoj želji da ga dovede u Atelje. Tako je Atelje sakupio najbolje glumce, najbolje dramaturge, najbolju ekipu“.
„To je bio teatar koji je odgovarao na vreme u kojem se živelo, čak je išao ispred tog vremena, pogotovo kada je osnovan Bitef i kada je ceo svet dolazio u Beograd da vidi predstave koje su nam, bilo da su od slavnih ili alternativnih trupa, donosile nove slike sveta“.
„Što se tiče režija, često smo sa sumnjom gledali neke njene poteze, ali ona je zaista pravila predstave koje nisu igrane manje od sto puta, koje su bile godinama na repertoaru i publika ih je obožavala“, rekla je Seka Sablić.
Program je upotpunilo nadahnuto sećanje scenografa Todora Lalickog na saradnju i prijateljstvo s Mirom Trailović tokom dve decenije u Ateljeu 212 i zatim u projektu osnivanja Bitef teatra.
U mnogobrojnoj publici bili su Arsenije Arsa Jovanović, koji je režirao spektakl „Rođenje pozorišta“ za otvaranje Bitef teatra marta 1989. godine, kao i slavni ilustrator Jugoslav Vlahović, koji je u mladosti bio deo plemena iz čuvenog mjuzikla „Kosa“.
Pre te hit predstave iz 1969. godine, koja je pomerala i umetničke i društvene granice, Mira Trailović je u Ateljeu režirala Geteovog „Fausta“, čime je i počeo rad novog teatra 1956. godine, takođe i Joneskove „Stolice“, Kamijev „Nesporazum“ i druge avangardne komade, a kasnije „Majku“ Stanislava Vitkijeviča, „Čudo u Šarganu“ Ljubomira Simovića...
Bila je i reditelj radio i televizijskih drama i prevodilac.
Obeležavanje veka od rođenja Mire Trailović započeo je Bitef teatar u januaru 2024. izložbom „Pozorište – lepota stvaranja novog: Mira, prvih sto godina“.
(SEEcult.org)