Nestašluk, o školskom nasilju
Mađarski film “Nestašluk” reditelja Petera Gardoša, koji je naišao na izvanredan prijem kod publike nedavnog 31. Moskovskog filmskog festivala, aktuelizuje problem nasilja među mladima kroz priču o učeniku katoličke škole zatvorenog tipa koji ubija vršnjaka. U tom filmu, snimljenom prema pripovetki Dežea Kostolanjija, defiluje cela četa malih junaka koji se odlukuju snažnim individualnim karakterima, a izvanredna igra dečaka dokaz je visoke profesionalnosti reditelja, beleže ruski mediji.
Mađarski film “Nestašluk” reditelja Petera Gardoša, koji je naišao na izvanredan prijem kod publike nedavnog 31. Moskovskog filmskog festivala, aktuelizuje problem nasilja među mladima kroz priču o učeniku katoličke škole zatvorenog tipa koji ubija vršnjaka.
U tom filmu, snimljenom prema pripovetki Dežea Kostolanjija, defiluje cela četa malih junaka koji se odlukuju snažnim individualnim karakterima, a izvanredna igra dečaka dokaz je visoke profesionalnosti reditelja, beleže ruski mediji.
Priča je zanimljiva, a tema veoma aktuelna - sudbina dečaka poverena je dvojici vaspitača koji se otimaju za njihove duše.
Ali, dobri učitelj, pedagog-liberal, suviše zauzet svojim problemom (njegov voljeni mlađi brat bio je među putnicima “Titanika”), koji se zalagao za slobodu dečaka, uvek im praštajući nestašluke, ipak ih predaje posle kraće borbe na milost svom kolegi sa izraženim sadističkim sklonostima.
Reditelj Gardoš rekao je medijima u Moskvi, posle projekcije filma, da ga više od svega zaokuplja jedan od glavnih problema današnjeg sveta - u kojem je društvenom poretku bolje živeti: u liberalizmu koji daje slobodu ili u društvu sa strogo propisanim regulama ponašanja i života.
“Teško je odgovoriti koje od ta dva poretka više pogoduje nasilju. Takođe, ne bih bio siguran koji je od sveštenika u mom filmu više kriv -o naj koji je dečacima dao slobodu, puštajuči im na volju da sami regulišu svoje ponašanje, ili pak, onaj drugi, koji ih kontroliše na svakom koraku podučavajući ih disciplini i poslušnosti”, rekao je Gardoš, kako je preneo
“Moskovski komsomolac”.
Pošto je naglasio da mu je na duši film koji ne daje jednoznačne odgovore, mađarski reditelj rekao je da je “Nestašluk” radio za školu zato što su u tom dečjem kolektivu zametnuti modeli društva odraslih, ali se nasilje jasnije uočava i ispoljava.
B. Rakočević