15 godina od smrti Mladenovića
Kultni beogradski muzičar, kompozitor i tekstopisac Milan Mladenović, frontmen grupe Ekatarina Velika (EKV), preminuo je pre tačno 15 godina, a ostao je inspiracija mnogim mladjim generacijama i jedna od najomiljenijih ličnosti na prostoru bivše Jugoslavije. Mladenović je preminuo 5. novembra 1994. godine od posledica raka pankreasa, a imao je 36 godina. Mladenovićevi mnogobrojni obožavaoci i poštovaoci obeležili su i prošle godine 50 godina od njegovog rodjenja.
Kultni beogradski muzičar, kompozitor i tekstopisac Milan Mladenović, frontmen grupe Ekatarina Velika (EKV), preminuo je pre tačno 15 godina, a ostao je inspiracija mnogim mladjim generacijama i jedna od najomiljenijih ličnosti na prostoru bivše Jugoslavije.
Mladenović je preminuo 5. novembra 1994. godine od posledica raka pankreasa, a imao je 36 godina.
Mladenovićevi mnogobrojni obožavaoci i poštovaoci obeležili su i prošle godine 50 godina od njegovog rodjenja.
Za razliku od nekih gradova u regionu, Mladenović još nema svoju ulicu u Beogradu, iako je prošle godine potpisivana peticija povodom te inicijative.
Rodjen 21. septembra 1958. godine u Zagrebu, najpre je krajem 70-ih s gitaristima Dragomirom Gagijem Mihailovićem i Milanom Stefanovićem osnovao Limunovo drvo, a potom je sa Ivanom Vdovićem Vdom, Mihailovićem i Dušanom Kojićem Kojom, kasnije liderom Discipline kičme, formirao bend Šarlo akrobata, koji je u aprilu 1980. prvi put javno nastupio, kao predgrupa Pankrtima u SKC-u.
Mladenović, Koja i Vd ostali su posle tog koncerta u bendu, koji je učestvovao 1981. godine u snimanju manifesta beogradskog novog talasa - albuma “Paket aranžman”, koji je bio kompilacija pesama Šarla, Idola i Električnog orgazma.
Iste godine objavljen je i album Šarla “Bistriji ili tuplji čovek biva kad”.
Posle razlaza sa Kojom 1982. godine, Mladenović sa Mihailovićem i Vdom stvara Katarinu II, kojoj se priključuju i klavijaturistkinja Margita Magi Stefanović i basista Bojan Pečar.
Katarina II je održala prvi koncert krajem te godine u SKC-u sa Partibrejkersima i grupom U škripcu.
Prvi album Katarine II objavljen je 1984. godine, a posle odlaska Vdovića i Mihailovića, bubnjar postaje Ivan Fece Firči i bend menja ime u EKV.
Album “Ekatarina velika” objavljen je 1985. godine. Na albumu “S vetrom u lice” (1986), umesto Firčija je za bubnjevima Ivan Ranković, dok se na albumu “Live 1986”, snimljenim na koncertu u Zagrebu, grupi priključio glumac Srdjan Žika Todorović.
Iste godine objavljen je i album “Ljubav”, a tri godine kasnije i “Samo par godina za nas”. Te godine Pečar odlazi u London i umesto njega nastupa Dragiša Uskoković, jedno vreme peva i Tanja Jovićević, dok je za bubnjevima Marko Milivojević.
Sedmi album EKV, “Dum Dum”, objavljen je 1991. godine, a poslednji “Neko nas posmatra” 1993.
Godinu dana ranije Mladenović je sa muzičarima vodećih beogradskih grupa stvorio privremeni sastav Rimtutituki, koji je snimio antiratnu pesmu “Slušaj vamo” sa ključnim refrenom “Mir, brate, mir”, u izdanju B92.
Mladenović je pred smrt snimio u Brazilu album “Angel’s Breath” (Dah andjela), u saradnji sa Mitrom Subotićem Subom, na kojem su ukrstili brazilske i balkanske folklorne motive, snažno podcrtane Milanovom gorčinom. To je bila i poslednja saradnja dva najkompletnija autora kraja 20. veka sa ovih prostora.
Subotić je 2. novembra 1999. godine stradao u požzaru u svom studiju, dok je spasavao mastere albuma "Tanto Tempo" brazilske zvezde Bebel Žilberto.
Osim Mladenovića, medju živima nisu ni Vd, ni Magi, ni Pečar.
Firči je pre dve godine objavio album “EKV Revisited”, koji sadrži iznova odsvirane pesme EKV s glasom Mladenovića. Taj album, u izdanju PGP RTS, sadrži deset pesama EKV (Siguran, Ponos, Bledo, Par godina za nas, Karavan, Voda, Sedam dana, Tonemo, Jadransko more, Anestezija), kao i malu vinjetu “Smile”, nastalu na osnovu jedne teme Magi Stefanović, koja ga zatvara.
Pre nekoliko godina objavljen je i CD posvećen Mladenoviću “Kao da je bilo nekad”, a njegove pesme obradili su na tom izdanju Partibrejkers, Koja, Dado Topić, Darko Rundek, Električni orgazam, Vlada Divljan, Darkwood Dub, Del Arno Bend, Block Out, Jarboli, Vroom, Miško Plavi, Tanja Jovićević, Night Shift i Fedja Frenklin i Slobodan Trkulja. Prihod je bio namenjen u dobrotvorne svrhe.
Takodje, snimljen je dokumentarni film “Kao da je bilo nekad” Dušana Vesića, koji je prikazan na festivalima širom bivše Jugoslavije, a kroz svedočenja Milanovih prijatelja i kolega, komentare kritičara i istoričara umetnosti, predstavlja zanimljivu i potresnu priču o Beogradu 80-ih godina 20. veka i umetnosti i životu jedne prerano sazrele generacije.
Koncerti u znak sećanja na Mladenovića organizovani su proteklih 15 godina i u Beogradu i u ostalim centrima u bivšoj Jugoslaviji.
Povodom desetogodišnjice njegove smrti, u Beogradu je u Studentskom kulturnom centru u Beogradu priredjena izložba fotografija posvećenih grupi EKV i njenim ključnim članovima. Taj projekat, pod nazivom “Kap po kap”, osmislili su Talent fektori, Milan Žulić i Marko Stoimenov.
(SEEcult.org)