3D print u I’MM_ Media labu
Radionica 3D printovanja, pod vođstvom specijaliste za 3D vizualizacije Hrvoja Čopa, biće održana 30. juna i 1. jula u hacklabu Media laba I’MM_ u Studentskom centru u Zagrebu, a posvećena je izradi Polargrapha - robota koji crta pretvaranjem slika u polarne koordinate.
Svi plastični delovi potrebni za Polagraph biće modelirani u posebnom softveru (3ds Max), te printani na Ultimakeru - open source uradi-sam 3D printeru.
Prema navodima organizatora, dizajniranje predmeta za ovakve 3D printere je zanimljivo i izazovno, jer se pri razmišljanju mora kombinovati funkcionalnost sa raznim tehničkim zahtevima koji su nužni za uspešno printovanje. Takođe, biće objašnjene i razne tehnologije 3D printovanja i njihov razvoj, te razlike komercijalnih i sve prisutnijih kućnih 3D printera. Tokom proizvodnje plastičnih delova, koristiće se open source softver Cura (koji priprema 3D modele za printovanje) i PrintRun (koji pokreće sam printer).
Radionica je namenjena pre svega učenicima, studentima, umetnicima, wanna be hakerima, dizajnerima, DIY entuzijastima, ali i svim drugim ljudima svih doba, spremnih na učenje. Polaznici bi trebalo da ponesu sa svoje kompjutere.
Prijavljivanje za učešće moguće je do 28. juna u ponoć, na e-mail: imm.medialab@gmail.com (s naznakom: Prijava za radionicu 3D printanja). Polaznici se mole da napišu o sebi nekoliko rečenica i zašto žele da učestvuju na radionici.
Kotizacija iznosi 150 kuna za članove I’MM_ laba, učenike, srednjoškolce, studente i nezaposlene, a 200 kuna za ostale.
Voditelj radionice Hrvoje Čop studirao na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, ali se pred kraj studija ipak odlučio posvetiti se u potpunosti radu u 3D i 2D dizajnu. Poslednjih deset godina izrađuje 3D modele i vizualizacije projekata za mnoge arhitektonske i dizajnerske urede. Bavi se i grafičkim dizajnom, te u poslednje vreme istražuje rapid prototype tehnologije.
Od početka 2012. je umetnički direktor u firmi Amalgam games, jedinoj u regionu koja se bavi smišljanjem i dizajnom originalnih društvenih igara na ploči. Osim sistemskim povećavanjem kolekcije društvenih igara, u slobodno vreme bavi se fotografijom, “bacanjem frizbija i proučavanjem više-manje svega što ima lampice i dugmiće, proizvodi zvuk ili ide na struju”.
I’MM_ je novoosnovani medija lab u Zagrebu kao deo programa “Kulture promjene” pri SC-u, a nastao je kao rezultat uspešne radionice “Artduino predstavlja Arduino”.
I’MM_ se sastoji od tri platforme: hacklaba - radionice, otvorene vikend radionice s domaćim i internacionalnim instruktorima, hakerima, umetnicima, te medija laba (teorija i kustoske prakse, predavanja međunarodnih predavača u području novih medija)
(SEEcult.org)