5. Art market u Budimpešti
Međunarodni sajam umetnosti u Budimpešti predstavlja od 8. do 11. oktobra gotovo sto izlagača iz oko 25 zemalja, a ove godine poseban fokus je na umetnosti iz zemalja Zapadnog Balkana.
U okviru programa “Guest Balkan”, iz regiona bivše Jugoslavije učestvuju Centar za savremenu fotografiju Photon, koji deluje u Ljubljani i Beču, kao i Masa institut (Made in China project) iz Ljubljane, zatim Muzej avangarde - Kolekcija Marinko Sudac iz Zagreba i Apoteka iz Vodnjana, Duplex 100m2 iz Sarajeva, Institut za savremenu umetnost iz Podgorice, Press to Exit iz Skoplja, Stacion – centar za savremenu umetnost iz Prištine, te umetnički prostor U10 iz Beograda.
Među balkanskim učesnicima petog Art marketa u Budimpešti su i Zeta centar i Galerija on the move iz Tirane.
Među najmlađim izlagačima iz regiona je Apoteka, otvorena 2013. godine u Vodnjanu, koja već drugi put učestvuje na budimpeštanskom Art marketu, a predstavlja se radovima Igora Eškinje, Matije Debeljuha, Tine Gverović i Marka Tadića.
Kolekcija Marinko Sudac ima za vreme Art marketa i posebnu izložbu u galeriji a38 na kojoj predstavlja radikalne prakse iz bivše Jugoslavije u periodu od 60-ih do 80-ih. Na toj gostujućoj izložbi učestvuju Eugen Feller, Ivo Gattin, Josip Vaništa i Marijan Jevšovar iz Grupe Gorgona, Vladimir Petek, Naško Križnar, Marijan Ciglić, Tomaž Šalamun iz grupe OHO, Slavko Matković i Balint Szombathy iz grupe BOSCH+BOSCH, Radomir Damnjanović Damnjan, Era Milivojević, Željko Jerman, Sven Stilinović, Boris Demur i Vlado Martek iz Grupa šestorice autora, te Tomislav Gotovac i Željko Kipke.
Kustoskinja je Ivana Janković iz Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu.
U10 predstavlja grupu umetnika (Marija Šević, Lidija Delić, Isidora Krstić, Nina Ivanović, Iva Kuzmanović, Nemanja Nikolić i Sava Knežević).
Projektni prostor Press to Exit iz Skoplja predstavlja radove Dijane Bogdanovske, Velimira Žernovskog, Hristine Ivanovske, Đorđa Jovanovića i Janeta Čalovskog, a izložba je deo razvojnog kustoskog projekta “Gde (ne) ići?”
Najveći broj učesnika Art marketa je iz Mađarske, ali ih ima i iz Poljske, Švajcarske, Litvanije, Nemačke, Rumunije, Austrije, Italije, Letonije, Turske, Estonije, Luksemburga, pa čak i iz SAD i Japana.
Osim fokusa na Balkan, posebne tematske selekcije posvećene su i berlinskim galerijama, kao i baltičkim zemljama.
Budimpeštanski Art market želi da definiše novi kulturni region “Mlada Evropa” koji karakterišu kombinovani uticaji iz bivših komunističkih zemalja, koje se protežu od Baltika do Balkana, kao i iz Turske i Izraela, zemalja Centralne Azije i Istoka, te nove progresivne generacije umetnika sa Zapada.
Pokrenut 2011. godine, Art market u Budimpešti je jedan od vodećih sajmova savremene umetnosti u Istočnoj Evropi, a u jubilarnom, petom izdanju predstavlja radove više od 500 umetnika.
Posebni programi Art marketa posvećeni su savremenoj fotografiji (Art Photo Budapest) i skulpturi.
Prateći program obuhvata promocije knjiga, performanse, filmske projekcije i panel diskusije.
(SEEcult.org)