61. Umetnička kolonija Ečka
Umetnička kolonija Ečka okupiće u 61. sazivu petoro istaknutih savremenih vizuelnih umetnika iz Srbije koji će razmatrati i preispitivati pojam slike u različitim kontekstima i medijima.
Učesnici 61. saziva Umetničke kolonije Ečka - Mileta Prodanović, Dragana Žarevac, Anica Vučetić, Margareta Jelić i Saša Tkačenko, imaće priliku sami odaberu temu kojom će se baviti, odnosno mogućnost da predstave ono što ih je najviše inspirisalo i podstaklo na rad u Ečki, njenom okruženju i kroz druženje i razmenu iskustva.
Kustoskinja je Sunčica Lambić-Fenjčev, a kolonija će biti održana od 5. do 11 septembra u paviljonu u Ečki.
Mileta Prodanović (1959) studirao je arhitekturu i slikarstvo, a završio je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu 1983. godine, gde je i magistrirao 1985. i doktorirao pod mentorstvom profesora Čedomira Vasića. Specijalizaciju je imao u Londonu, na Royal College of Arts (1989-90). Od 1990. godine radi kao asistent, docent i potom kao vanredni profesor na FLU u Beogradu, na kojem je u dva navrata bio i prodekan. U svojstvu gostujućeg predavača boravio je na više univerziteta u Evropi i SAD.
Učestvovao je na mnogim skupovima iz oblasti kulturnih studija (Regensburg, Notingem, Lajpcig, Amsterdam...), kao i na književnim festivalima u Evropi i SAD. Izlagao (od 1980. godine) na više samostalnih i grupnih izložbi u Jugoslaviji i u više evropskih gradova (Rim, Tibingen, Tuluz, Karkason,Venecija, Beč, Grac, Prag, Regensburg, Kijev…).
Radovi mu se nalaze u mnogim privatnim i javnim muzejskim kolekcijama u Srbiji, na prostoru bivše SFRJ i u Evropi. Između otalog, izlagao je 1986. na Bijenalu u Veneciji, u jugoslovenskom pavilјonu.
Od 1983. objavlјuje prozu, esejističke tekstove iz oblasti vizuelnih umetnosti i publicistiku. Bio je član redakcije časopisa "Beogradski krug" i časopisa za vizuelne medije "New Moment". Jedan od osnivača Foruma pisaca (1999) i dobitnik nekoliko nagrada u oblasti književnosti i likovne umetnosti.
Dragana Žarevac (1959), likovna umetnica koju zanima odnos između stvarnosti i istine, sticala je obrazovanje u muzici i video umetnosti u Beogradu, Bombaju, San Diegu i Parizu. Krajem 70-ih i tokom 80-ih godina, samostalno ili u saradnji s drugim umetnicima, izvodila je performanse u najvažnijim galerijama bivše Jugoslavije i u inostranstvu. Kao dobitnica više stipendija francuske vlade, realizovala je tri video rada u pariskom studiju Grand Kanal. Nјeni video radovi prikazani su na brojnim video-festivalima, TV stanicama, izložbama i manifestacijama širom Evrope (Tejt modern u Londonu, Centar Žorž Pompidu u Parizu, Muzej Gugenhajm u Bilbaou...), u SAD i u Africi, a prisutni su u kolekcijama u Francuskoj i Nemačkoj.
Dobitnica je međunarodnih nagrada za video, među kojima su nagrada Centra za umetnost i tehnologiju medija u Karlsrueu (1998), Zlatna sfinga za opus na Festivalu Videomedeja u Novom Sadu (1999) i Nagrada Galerije “Nadežda Petrović” u Čačku (2005), kao i mnogih priznanja vladinih i nevladinih organizacija. Piše likovne kritike, radi kao selektor na video festivalima i kao autorka radionica fokusiranih na odnos umetnosti i društva.
Anica Vučetić (1962) bavi se pitanjem individualizacije i odnosom spolјašnjeg i unutrašnjeg prostora individue, a diplomirala je slikarstvo 1986. i magistrirala 1989. godine na FLU u Beogradu Bavi se objektima, instalacijama, mobilima, ambijentalnim radovima i video-instalacijama. Izlagala je samostalno u Beogradu, Sarajevu, Čačku, Vršcu, Novom Sadu, Požegi, Raškoj, Mariboru, Muzeju savremene umetnosti Univerziteta u Sao Paulu (1995), Muzeju Ludvig forum za internacionalnu umetnost u Ahenu (1999, 2001), Galeriji “23 y 10” Kubanskog istituta za umetnost i kinematografsku industriju u Havani (2002), MSU Republike Srpske u Banjaluci (2010)… Učestvovala je i na više od sto grupnih izložbi u zemlјi i svetu.
Margareta Jelić (1967) diplomirala je slikarstvo 1992. na Fakultetu primenjenih umetnosti, u klasi profesora Gradimira Petrovića, a magistrirala je 2006. na interdisciplinarnim magistarskim studijama na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, na grupi za višemedijsku umetnost. Doktorirala je 2008. godine na temu “Teorija pogleda: pogled između slikarstva i medija” na grupi za teoriju umetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, a 2009. i na grupi za višemedijsku umetnost, na temu “Odnos posmatračeve i junakove percepcije u višemedijskom delu”.
Od 1991. godine izlaže redovno na samostalnim i grupnim izložbama u zemlјi i inostranstvu. Autorka je nekoliko umetničkih projekata (Fludž junior, Quaternio terminorum, Pametne neposlušne devojke, Animart). Učesnica je radionica, kolonija i studijskih boravaka u Evropi i SAD. Bavi se animacijom kao umetničkim medijem i autorka je radova “Marta i njeni prijatelјi” (2000), “Srušeni snovi” (2003) i “Četiri priče o nama” (2007), “Dobar dan Gospodine Noa”(2009) i “Prisustvo i/ili odsustvo” (2011).
Članica je ULUS-a i ULUPUDS-a od 1997. godine, a od 2000. godine i Udruženja likovnih umetnika Austrije BVO (Berufsverband Bildender Kunstler Osterreichs).
Saša Tkačenko (1979) diplomirao je vajarstvo na FPU u Beogradu, a usavršavao se na International Sommerakademie für Bildende Künste u Salcburgu. Izlagao je na više grupnih izložbi u zemlјi i inostranstvu (Beograd, Hamburg, Istanbul, Rivoli, Beč…). Samostalno se, između ostalog, predstavio izložbama “Higijena” u Magacinu u Kraljevića marka (2008), “Objekt H” u Lage Egal galeriji u Berlinu (2011), “Manual Work” u galeriji Nova u Beogradu i Kulturnom centru u Pančevu (2012), kao i izložbom “Walking and listening. Topographies of vision” sa Goranom Micevskim u Beču (2015). Dobitnik je nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2013. godinu, na osnovu koje je boravio u rezidencijalnom programu u ISCP-u u Njujorku.
Umetnička kolonija Ečka je od osnivanja 1956. godine okupljala umetnike koji su se bavili uljem na platnu, u sazivu pod imenom “Slika”.
Tradicionalni saziv umetnika 2006. godine koncepcijski je izmenjen tako što je umetnicima omogućeno da se u skladu sa heterogenim i pluralističkim tokovima savremene umetničke prakse mogu baviti različitim oblastima savremenog vizuelnog izražavanja - slikarstvom, umetničkom fotografijom, video-umetnošću, instalacijom, performansom, grafičkim dizajnom, digitalnom umetnošću, multimedijalnim istraživanjima... Godine 2010. započeti su autorski i problemski koncipirani sazivi u Umetničkoj koloniji Ečka.
Zbirka Umetničke kolonije Ečka danas sadrži oko 2.800 umetničkih predmeta umetnika iz bivše Jugoslavije i inostranstva. Neki od značajnijih autora u zbirci Savremene galerije Zrenjanin su: Milan Konjović, Petar Lubarda, Milenko Šerban, Ivan Tabaković, Jovan Bijelić, dela umetnika Decembarske grupe, Miodrag Mića Popović, Radomir Damnjanović Damnjan, Raša Todosijević, Uroš Đurić, Čedomir Vasić i mnogi drugi.
Do osnivanja Muzeja savremene umetnosti u Beogradu 1965. godine, koji je zatvoren sada već devet godina zbog rekontrukcije, Umetnička kolonija Ečka bila je jedino mesto u Srbiji gde se reprezentativna produkcija jugoslovenske likovne umetnosti mogla videti na jednom mestu.
Umetničku koloniju Ečka organizuje Galerija savremene umetnosti u Zrenjaninu, a održavanje 61. saziva podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)