9. Nordijska panorama
Festival nordijskog dokumentarnog i kratkog filma “Nordijska panorama”, tradicionalna manifestacija koju organizuju Balkankult fondacija i Kulturni centar Beograda, predstaviće od 17. do 21. februara u Dvorani KCB-a sveže ideje mladih filmskih umetnika sa severa Evrope, kao i nova ostvarenja već iskusnih i priznatih stvaralaca.
Deveta Nordijska panorama, koja će od 18. do 22. februara biti održana i u Domu kulture Studentski grad, predstavlja ostvarenja prikazana na 22. Nordisk Panorami u Orhusu u Danskoj u septembru 2011. godine. Mnogi od tih filmova su nagrađivani na evropskim festivalima.
Prema prema navodima organizatora, konstantna produkcija dinamičnih i renomiranih dokumentarnih filmova iz nordijskih zemalja, koja je u stalnom porastu, uspešno objedinjuje globalna, politička i socijalna pitanja sa intimnim i ličnim aspektom.
Filmski program devete Nordijske panorame osmislili su selektori Jing Haas, saradnica Filmkontakt Nord iz Kopenhagena, i Dimitrije Vujadinović iz Balkankult fondacije.
Pored 30 kratkih, dokumentarnih i animiranih filmova, prvi put će biti i prikazana dva posebna programa posvećena laponskom kratkom filmu i nordijskom dečjem filmu, a najavljene su i dve izložbe.
Selekciju kratkih filmova o Laponcima (Sami narod) čini 11 naslova (ukupno 92 minuta), inspirisanih laponskom kulturom i identitetom.
Region Laponije obuhvata veliku geografsku oblast na severu Evrope preko granica Norveške, Švedske, Finske i Rusije. Laponski narod ima zajednički jezik i neguje tradicionalan način života, nezavisan u pogledu kulture u odnosu na većinske narode nordijskih zemalja. Laponsku manjinu čini oko 75.000 ljudi, od kojih 40.000 živi u Norveškoj. U društvu gde vlada tržišna ekonomija i gde su zaštićena vlasnička prava, ima sve manje mesta za tradicionalan način života Sami naroda, koji se zasniva na osećanju pripadanja zajednici i očuvanju prirode.
Ovogodišnja Nordijska panorama obuhvata i dve izložbe - u Galeriji Artget od 21. februara do 4. marta biće otvorena izložba islandskog fotografa Ragnar Akselsona Raksa “Island, između vatre i leda” - fotografski esej o Islandu, u kojem se smenjuju dramatično različiti predeli i prizori života okovani ledom i prave erupcije prirode.
Raks je prisutan i u filmskog programu Nordijske panorame, kao glavni junak filma “Poslednji dani Arktika” koji dokumentaristički beleži njegov rad dok snima ljude, uglavnom farmere, ribolobace i lovace, suočene sa teškim uslovima života u udaljenim predelima na Grenlandu.
U CZKD-u će od 16. do 20. februara biti prikazana video-zvučna instalacija norveške umetnice Ingrid Berven “Strast i polemika” (Pasjon og Polemikk) u kojoj 12 kritičara odgovara na 15 pitanja koje im je umetnica zadala.
Pitanja preispituju ulogu i značaj kritike u savremenoj umetnosti i društvu uopšte, dotičući se istovremeno problema roda, demokratije, kapitalizma i konzumerskog društva. Odgovori prikazani istovremeno na šest projekcija proizvode kakofoniju glasova i mnoštvo vizuelnih slika, stvarajući utisak da se kritičari naizgled neuspešno bore da osvoje nezavistan prostor u kojem bi mogli da neometano iznesu svoje poglede.
Filmovi debvete Nordijske panorame, posle premijernog prikazivanja u Dvorani KCB-a i Domu kulture Studentski grad, biće prikazani, kao i prethodnih godina, i u drugim gradovima Srbije (Niš, Novi Sad, Zrenjanin, Obrenovac, Čačak, Leskovac, Zaječar, Kraljevo).
Nordijska panorama organizovana je u saradnji sa ambasadama, filmskim institutima, producentima i distributerima nordijskih zemalja i farmaceutskom kompanijom Aktavis, koja od početka podržava taj festival.
Festival je programski zasnovan na Nordisk Panorami - Filmskom festivalu pet gradova koji se svakog septembra održava u drugoj nordijskoj zemlji, a domaćini su: Rejkjavik (Island), Bergen (Norveška), Orhus (Danska), Oulu (Finska) i Malme (Švedska).
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program devete Nordijske panorame nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
*U PRILOGU: Opis filmova 9. Nordijske panorame
(SEEcult.org)