• Search form

15.05.2013 | 14:05

Alban Muja u Narodnoj galeriji

Alban Muja u Narodnoj galeriji

Izložba Albana Muje u Narodnoj galeriji Kosovo u Prištini “I never know how to explain…” (Nikada nisam znao kako da objasnim…), organizovana u saradnji sa ljubljanskom Škuc galerijom, obuhvata  radove kojima taj umetnik, jedan od najznačajnijih predstavnika savremene kosovske scene, istražuje različita vidjenja geopolitičkih regiona i njihovih struktura, koji definišu nacionalne super-identitete. Time nastavlja da ispituje strukture koje konstituišu javnu sferu, razotkrivajući različite političke i društvene obrasce koji se oslanjaju na arbitrarne estetske momente.

Kako vidljivi elementi društva ukazuju na njegovu skrivenu pozadinu i kako se različiti društveni i politički ciljevi, koji stvaraju različite identitete, pojavljuju na površini tradicionalnih i konzervativnih društava - pitanja su koja su možda ključan mehanizam stvaralaštva Muje, naveo je kustos izložb Tevž Logar, umetničkog direktora galerije Škuc.

Prema navodima Logara, neki od projekata Muje posebno se odnose na analizu određenih tipova drugosti koji su neophodni da bi se razumela sveobuhvatnost ideniteta sa svim njegovim unutrašnjim tenzijama i konfliktima. Iako Mujin rad postavlja “univerzalna” pitanja angažovane umetnosti, koja se mogu odnositi na bilo koji politički sistem, istovremeno ih suprotstavlja sopstvenim pričama o ličnim odnosima, mestima u kojima živi ili posećuje i drugim intimnim pitanjima koja otkriva.

      Tony’s, 2010

Izložba je koncipirana stoga u dva pravca, od kojih prvi predstavlja Mujino horizontalno putovanje kroz društvo, svojevrsnu društveno-političku studiju koja pokazuje njegove pokušaje da konfrontira različite istorijske, političke sisteme i njihove mehanizme (Tourist City, 2007; Brotherhood, 2013), kao i ljude koji postaju delovi tih projekata (Palestine, 2005; Tibet, 2009; Tony’s, 2010). Vertikalni aspekt Mujinog umetničkog putešestvija direktnije je povezan sa njegovom privatnom sferom i predstavlja ličnu hroniku svakodnevnog života - od sedenja u avionu ili metrou (serija crteža Window Seat i NYC), preko angažovane opservacije društvenog okruženja (Blue Wall Red Door, 2009) do detaljnog osvrta na poziciju savremene umetnosti (PCA, 2012).

S obzirom na aspekte angažovanog pristupa i intimističke priče, koji su komplementarni, Mujine “hronike”, kako je naveo Logar, predstavljaju jedinstven pogled na posebnosti određenih geo-političkih struktura današnjice.

Napominjući da je fina linija razdvajanja života od umetnosti praktično nestala u Mujinoj umetničkoj praksi, Logar je naveo u kataloškom tekstu da to i čini njegove radove istovremeno veoma intimnim i alegorijskim.

Muja se nedavno predstavio i u Java galeriji za savremenu umetnost u Sarajevu - izložbom “Imenovanje” sa radovima koji se bavi različitim aspektima politika imenovanja u društvu u tranziciji, kao što je nazivanje dece imenima albanskih gradova ili određenih ličnosti koje se smatraju značajnim u novijoj istoriji Kosova. Iste radove predstavio je i krajem 2012. i u Stacionu - centru za savremenu umetnost u Prištini - na izložbi “Moje ime, njihov grad”. Trenutno učestvuje i na drugom Bijenalu savremene umetnosti D-0 ARK Underground u bivšem Titovom atomskom bunkeru u Konjicu.

Opus Albana Muje pokriva širok spektar medija, poput video-instalacija, kratkometražnog filma, dokumentarnog filma, crteža, slikarstva, fotografije i performansa. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama na Kosovu i u inostranstvu, a učestvovao je i u više rezidencijalnih programa (Tobačna 001 - Ljubljana, Apartment Project -  Istanbul, ISCP - Njujork, KulturKontakt - Beč, Kuda.org - Novi Sad...) i dobio nekoliko nagrada.

Izložba “I never know how to explain…” biće otvorena u Prištini od 15. maja do 15. juna, a prati je trojezična publikacija o Mujinom radu.

Nastala je u koprodukciji Narodne galerije Kosovo i Škuc galerije, u kojoj će biti postavljena 2014.

Saradnja Narodne galerije Kosova i Škuc galerije predstavlja pokušaj uspostavljanja dugoročnog partnerstva dve institucije sa sličnim programima, reflektujući njihove zajedničke interese i na međunarodnom nivou.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r