Algoritmi neposlušnosti
Umetnički odgovori na jedan od najznačajnijih događaja u skorašnjoj istoriji digitalnih prava i privatnosti podataka - otkriće fajlova američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) i britanskog Državnog komunikacionog štaba (GHCQ) od Edvarda Snoudena i njegovih saradnika, čine izložbu “Signali – Algoritmi neposlušnosti” koju Centar za nove medije kuda.org organizuje od 13. do 24. maja u Galeriji SULUV u Novom Sadu.
Razotkriveni fajlovi Snoudena, bivšeg obaveštajca NSA, izazvali su debate na globalnom nivou o demokratiji, građanskim pravima, internetu, ulozi i uticajima obaveštajnih agencija i službi bezbednosti širom sveta. U međuvremenu, dokumenti koji su doveli do takvih debata i dalje su nedostupni za javnost, a pitanje je da li će biti sačuvani za budućnost, ili samo za one koji pišu istoriju, naveo je kuda.org. Izložba “Signali – Algoritmi neposlušnosti” koja predstavlja radove svetski najpoznatijih aktera novomedijske umetničke scene, postavljajući Snoudenove objave u širi kontekst građanske aproprijacije.
Umetnici koji učestvuju na izložbi tretiraju fajlove kao radni materijal i time ih uspostavljaju kao zajedničko dobro. Izložba obrađuje i približava društvene, estetske i političke aspekte samih fajlova koje opšta javnost nema često priliku da vidi. Prostor koju umetnička interpretacija konteksta nudi predstavlja jedinstveno mesto susreta istraživačkog novinarstva, filozofije tehnologije, humanistike i novomedijske umetnosti, kao i primer potencijala umetničkih radova da predstave kompleksna pitanja tehnologije koja dotiču čitavo čovečanstvo danas, naveo je kuda.org.
Autori predstavljeni na izložbi su: Željko Blaće, Andrew Clement, Colnate Group, Naomi Colvin, Simon Denny, Corinna Haas, Christoph Hochhäusler, Evan Light, Geert Lovink, M.C. McGrath, Henrik Moltke, Deborah Natsios, Julian Oliver, Laura Poitras, Norman Posselt, Stefan Tiron, University of the Phoenix, Andi Weiland, Maria Xynou i John Young.
Na otvaranju izložbe biće prikazan film “Citizenfour” Lore Pojters koji pokazuje kako je Snouden objavio poverljive dokumente zarad javnog dobra, a potom prebegao u Rusiju, gde se i danas nalazi.
U okviru izložbe, 14. maja biće održana panel diskusija “Algoritmi neposlušnosti” koja uvodi teme direktnog uključivanja tehnologije u socijalne procese, nadovezujući se na Snoudenove objave. Panel će se osvrnuti na izložbu kako bi se otvorio kontekst pod kojim su Snoudenovi dokumenti bili instrument za razumevanje mehanizama praćenja današnjih umreženih društava i sagledale promene kontekstualnog pejzaža od te tačke do danas.
Učesnici panela biće Evan Light (Tornoto), Michael Prinzinger (Berlin), Vladan Joler (Novi Sad) i Aranđel Bojanović (Beograd), uz moderaciju Darije Medić i Mihajla Vujasina.
Izložbeni program dopunjen je i predstavljanjem knjige koja nastavlja dijalektički frontend/backend narativ izložbe - "A Field Guide to the Snowden Files: Media, Art, Archives 2013-2017", urednika Magdalene Taube i Krystiana Woznickog (Berliner Gazette). Tom knjigom je obuhvaćena reprezentativna selekcija umetnika koji su radili na Snoudenovim fajlovima, a smešta ih u kontekst preuzimanja (aproprijacije) zajedno sa medijima i arhivatorima.
Izložba je prvi put bila prikazana u Berlinu 2017. godine u produkciji Berliner Gazette, a novosadska postavka je njena adaptacija i svojevrsna interpretacija.
Izložba u Novom Sadu organizovana je u partnerskoj saradnji sa Berlinel Gazette i umetnicima koji izlažu, uz podršku Galerije SULUV, Akademije umetnosti Novi Sad, Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu i Delta videa, te uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Kanadskog saveta za umetnost.
Stručna saradnica na projektu je Darija Medić (DiploFoundation).
(SEEcult.org)