Bizarna mapa grada
Fotografije lokacija na kojima su se dogodila ubistva ljudi iz javnog života Srbije, koja su uglavnom ostala nerešena, a većinom su bila politički motivisana, čine izložbu “Portreti” Žarka Aleksića koja će biti otvorena 29. novembra u Uličnoj galeriji u Beogradu kao svojevrsna bizarna mapa grada.
Ćuruvija, Đinđić, Bulatović, Bižić, Radišić, Petrović, Bošković - Osmajlić - Rakočević - Vušurović, Todorović i Stambolić, ubijeni su na mestima koja je fotografisao Aleksić, osnivač neformalne grupe Umetnik sa zvezdicom (Umetnik*).
Posle javnog vođenja kroz Muzej ubistava, koje je u maju 2012. godine organizovala grupa Umetnik*, vodeći posetioce do mesta na kojima su se desila ubistva ličnosti iz javnog života, Aleksić je odlučio da te lokacije natopljene krvlju i fotografiše.
Mesto ubistva novinara Slavka Ćuruvije
Aleksić je svakoj fotografiji pridružio kratku biografiju osobe koja je ostavila duboki trag na fotografisanom mestu. Trag nije samo forenzički, odnosno biološki materijal tela, već i trag u kolektivnom sećanju na još uvek nerešena, a često politički motivisana ubistva.
“Kolokvijalno, neka od ubistava jesu rešena, međutim nije objašnjena njihova pozadina koja ‘peče’ kolektivnu savest, ali samo na dan godišnjice smrti tih ljudi, koji se i mrtvi koriste za prikupljanje političkih poena”, naveo je Aleksić.
Prema rečima Aleksića, mesta koje fotografiše ponekad nisu mesta skončanja date osobe, ali svakako jesu vrlo bitna tačka u njenoj istoriji, koja je direktno vezana za krajnju tačku života. Toliko karakteristična, kao određena crta karaktera koja se kao fizička manifestacija otcrtava na licu.
“Naravno, fizionomija je, na svu sreću, odavno odbačena kvazi-nauka, ali mi i dalje imamo predrasude o nečijem karakteru, zahvaljujući obliku lica, rasporedu i dubini bora, boji očiju itd”, naveo je Aleksić, ostavljajući tumačenje svakog od portreta posmatraču.
Dvorište Vlade Srbije, mesto ubistva premijera Zorana Đinđića
Rođen 1985. godine u Knjaževcu, Aleksić je student Akademije lepih umetnosti u Beču i apsolvent na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na smeru filozofija.
Izlagao je na mnogim izložbama u zemlji i inostranstvu.
Pored fotografije, intenzivno se bavi eksperimentalnim, kratkim igranim filmom, a interesuje ga i teorija filma i videa.
Autor je više filmova, od kojih izdvaja kratke eksperimentalne “Kavaj” (2011), “Frame” (2011), “Niti” (2012) i kratki igrani film “Puzzle”(2012). Osvojio je drugu nagradu za kratki film na Palilulskoj olimpijadi kulture 2011. i treću za kratki film 2012. godine na istoimenom festivalu.
Autor je i knjige pesama “Kućni bioskop”, u izdanju Matice srpske (2013).
U okviru neformalne grupe Umetnik*, koja se bavi preispitivanjem pojmova umetnika, umetnosti i umetničkog sveta, realizovao je projekte “Zaokruživanje” (Privatni prostor, SKC 2012), “Noć ubistava” (Noć muzeja 2012), “Vidovdan” 2012 i Galerija*.
(SEEcult.org)