• Search form

19.09.2017 | 15:42

Blagi Bože, Upomoć, Smrt i druge slike

Blagi Bože, Upomoć, Smrt i druge slike

Izložba Žolta Kovača “Blagi Bože, Upomoć, Smrt i druge slike” biće otvorena 21. septembra u Umetničkoj galeriji u Kruševcu, a obuhvata radove koji pripadaju novoj celini u stvaralaštvu tog umetnika, kojima nastavlja da promišlja fenomene savremenog društva, ali uz donekle izmenjen pristup mediju slike, usmeren ka mikro pričama.

Kovač tehniku nanošenja boje sprejevima, prethodno korišćenu u radu na ciklusu “Sjajne slike”, povezuje u novom iskustvu koje dolazi sa belinom platna kao podlogom, uz zadržavanje brzine u radu i olakšanog postupka slojevitog nanosa boje. Iza prividne jednostavnosti stoji pažlјivo planiranje radova i promišlјanje o odnosima sa prostorom i materijalom, navela je kustoskinja kruševačke galerije Biljana Grković. Ni malo slučajno, kako je dodala, je pozivanje na umetnost i pojave polovine 20. veka, pre svega, pop-arta (“kao amblematski izraz u likovnoj umetnosti konačne i potpune prevlasti masovnog društva i masovne kulture”, D. Kuspit), stripa (kao masovnog sredstva komunikacije sa svojim originalnim jezikom i izražajnom tehnikom) i iskustva street art-a (koja je od skrajnute i zabranjene prešla put do muzejskog predstavlјanja, naglašene kaligrafije i potrebe za komunikacijom).

Krećući se kroz različite prakse, Kovač povezuje slikarstvo i pismo/kaligrafiju, razigranost boje i belinu platna, šematizovane delove podloge, tačkastu stukturu, šablonska slova, jednake bojene oblike... Sama slika postaje podesan način za uočavanje sada i ovde, a reči, uklјučujući povremeno i potpis autora, učestvuju u stvaranju slike kao likovni elementi. Povlačenjem i ponavlјanjem jednog pojma, jedne reči, težište se prebacuje na individualni, lični plan u stalno otvorenom dijalogu, navela je Biljana Grković.

Can't Make It Myself, 2017, 45x35, akrilik i sprej na platnu

Beleženje egzistencijalnih uslova u potrošačkom medijskom društvu, plediranje za osnovnim društvenim i lјudskim vrednostima, odvija se u stalnom i otvorenom zapažanju i beleženju: Šest sati iznad 40!, Can't Make It Myself, Free 7 - Day Offer, Death, Help, Gonna Work Myself to Death, neki su od naziva na koje direktno upućuje i tipografija natpisa.

Kovač je naveo povodom nove serije radova da su inspirisani pitanjima koje su otvorile “Sjajne slike”.

“Prošle godine krajem septembra sam odbranio doktorat iz slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti. Doktorski umetnički projekat se bavio društvenom ulogom apstrakcije i to su bile ‘Sjajne slike’. Bavio sam se i mogućnostima slanja poruke u lokalnim društvenim okolnostima, dokle poruka umetničkog rada može da dopre van uske umetničke zajednice i da li je moguća pozicija umetnika kao javnog intelektualca u ovom društvu. Nalazi, ne sjajni, su me naterali da razmišljam o komunikativnosti umetnosti u lokalnoj sredini i o načinima izražavanja. Tu su se brzo nametnuli strip i ulična umetnost kao načini izražavanja koji su daleko komunikativniji od slike u galerijskim uslovima. Istraživao sam američki strip iz šezdesetih i njegova grafička rešenja (otud tačkice i paralelne linije, tj. raster), a došao sam u dodir i sa kineskim stripom sedamdesetih (što će tek naći svoje mesto na slikama). Istraživao sam uličnu umetnost, tipografiju, granična polja grafičkog dizajna i umetnosti, sitoštampu i izraze koji nisu nužno u ‘fioci’ savremene umetnosti. Tada sam intenzivno počeo da slikam - u glavi”, naveo je Kovač povodom nove serije radova.

Good Lord, 2017, 45x35, akrilik i sprej na platnu

Prve eksperimente onoga što je saznao i što je naslikao u glavi, Kovač je sproveo prošlog leta u ateljeu na otvorenom, u dvorištu svojih roditelja u Pančevu.

To su, prema rečima Kovača, bili prvi pokušaji suočavanja sa novim likovnim jezikom. Kada je završio doktorat, potrajalo je još par meseci dok nije pronašao, iznajmio i sredio atelje, a tek je tokom proleća ove godine nastavio rad koji je počeo da se razvija u mnogo pravaca.

“Paraleleno sam radio na daljem istraživanju i savladavanju novog likovnog jezika, na mogućnostima i pravilima koje ono nudi, ali i na uvođenju sadržaja koji me okupira. Zato su neki radovi samo apstraktni, neki koriste jezik stripa, neki uključuju tipografiju, neki su rađeni šablonima. Sadržaj koji se polako uvlači u taj jezik je vezan za teme koje me okupiraju kao čoveka i fizičko biće, a koji se uglavnom vrte oko teme rada u savremenom društvu, iscrpljenosti, nemoći, visokih očekivanja, nedostatka vremena i ekologije”, naveo Kovač.

Help, 2017, 45x35, akrilik i sprej na platnu

Rođen 1975. godine u Pančevu, Žolt Kovač je studirao Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, na kojem je magistrirao 2002. godine i doktorirao 2016.. Pohađao je i Školu za istoriju i teoriju slike pri Centru za savremenu umetnost Beograd od 2000. do 2002. godine.

Izlagao je na 20 samostalnih i više grupnih izložbi u zemlјi i inostranstvu (Slovenija, Nemačka, Austrija, Norveška, Polјska, Slovačka, Mađarska, Francuska, Češka, Estonija, Grčka, Rusija, Makedonija).

Suosnivač je i urednik online časopisa za savremenu umetnost Supervizuelna (www.supervizuelna.com). Svira bas gitaru u beogradskoj grupi Jarboli. Zaposlen je kao profesor strukovnih studija na Visokoj školi strukovnih studija Beogradska politehnika.

Izložba u Umetničkoj galeriji Kruševac realizovana je uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, a biće otvorena do 10. oktobra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r