Bokovoj kopija Pateovog filma
Kopija Pateovog filma o Sofiji, koja je pronađena u Arhivu Jugoslovenske kinoteke i moguće je da je najstariji bugarski filmski zapis, uručena je 3. septembra u Beogradu generalnoj direktorki UNESKO-a Irini Bokovoj. Bokovoj su kopiju Pateovog filma, koji potiče najverovatnije iz 1908. godine, poklonili ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i upravnik Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović, prilikom obilaska rekonstruisane zgrade Kinoteke u Uzun Mirkovoj, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Kopija Pateovog filma o Sofiji, koja je pronađena u Arhivu Jugoslovenske kinoteke i moguće je da je najstariji bugarski filmski zapis, uručena je 3. septembra u Beogradu generalnoj direktorki UNESKO-a Irini Bokovoj.
Bokovoj su kopiju Pateovog filma, koji potiče najverovatnije iz 1908. godine, poklonili ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i upravnik Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović, prilikom obilaska rekonstruisane zgrade Kinoteke u Uzun Mirkovoj, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Generalna direktorka UNESKO-a, koja je poreklom iz Bugarske, uručiće Pateov film o Sofiji bugarskoj kinoteci, čiji će stručnjaci izvršiti dodatna ispitivanja.
Ukoliko se potvrdi da Pateov film zaista potiče iz 1908. godine, početak bugarske kinematografije biće pomeren za tri godine unazad, jer trenutno za najstariji bugarski film važi materijal snimljen o Sofiji 1911. godine.
Irina Bokova boravi prvi put u Srbiji, povodom devetog UNESKO-vog Samita lidera jugoistočne Evrope, održanog 2. septembra u Viminacijumu.
Ministar kulture Predrag Marković je za oproštajni susret sa generalnom direktorkom UNESKO-a odabrao Pateov film kao “krunski dokaz kako Ministarstvo kulture Srbije putem svojih ustanova, u ovom slučaju Jugoslovenske kinoteke, pored brige o svom kulturnom nasleđu, čuva i brine se i o kulturnom nasleđu drugih zemalja”.
Jugoslovenska kinoteka, inače, čeka preseljenje u rekonstruisanu zgradu u Uzun Mirkovoj ulici.
Završetak radova na rekonstrukciji tog zdanja obeležen ej 6. juna ove godine, na Dan Jugoslovenske kinoteke i godišnjicu prve filmske projekcije u Beogradu i na Balkanu.
Za rekonstrukciju i opremanje tog objekta, površine oko 4.700 kvadratnih metara, izdvojeno je je 477.834.000 dinara, od čega je iz budžeta Republike Srbije, preko Nacionalnog investicionog plana i Ministarstva kulture, opredeljeno za tu namenu 297.828.432 dinara, dok je kredit Evropske investicione banke iznosio 180.005.588 dinara.
Kinoteka nakon rekonstrukcije ima četiri projekcione sale sa ukupnim kapacitetom sedenja od 500 mesta, a korisnicima su na raspolaganju i alternativni prostori za seminare, koncerte i prezentacije (čitaonica, izložbeni hol, izložbene galerije i atrijum), kao i kafe bar i klub ljubitelja filma. U potkrovlju će biti otvorena škola crtanog filma.
Zgrada Kinoteke je sagrađena 1846. kao konak Karađorđevića, a dograđivanjem je postala zgrada Beogradske opštine.
Borba kinotečana za lokaciju u Uzun Mirkovoj počela je još 1995. godine, kada je Grad Beograd dodelio Kinoteci tu zgradu, a Ministarstvo kulture odobrilo sredstva za njeno saniranje. Zgrada u Uzun Mirkovoj je, međutim, vraćena 2000. godine Saveznoj direkciji za imovinu tada već nepostojeće savezne države, a potom je ponuđena na prodaju. Ipak, 2006. ponovo je uvedena u posed Kinoteke, čime je zgrada koju je podigao knez Aleksandar Karađođević izbegla sudbinu tržnog centra, kakva joj je bila namena.
Jugoslovenska kinoteka je nacionalni filmski arhiv Srbije, osnovan 1949. pod nazivom Centralna jugoslovenska kinoteka. Tokom rada, više puta je menjala status, a danas je, na osnovu Zakona o zaštiti kulturnih dobara, ustanova od posebnog značaja za državu.
Sajt Jugoslovenske kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)