• Search form

02.12.2018 | 11:02

Drugi pogled, taktilna umetnička dela

Drugi pogled, taktilna umetnička dela

Izložba taktilnih dela grupe savremenih likovnih umetnika biće otvorena 3. decembra u Biblioteci Saveza slepih Srbije u Beogradu, povodom Svetskog dana invalida. Nastala u okviru projekta "Drugi pogled", ta dela će biti stalno izložena kao deo umetničke zbirke Saveza slepih.

Projekat je usmeren na produkciju i predstavljanje umetničkih dela orijentisanih na slepe i slabovide osobe, a dostupne i publici koja vidi.

Umetnici Aleksandrija Ajduković, Ana Vujović, Irena Marjanović Cvetković, Milica Rakić, Saša Stojanović i Šejma Fere su tokom 2018. godine, uz stručnu podršku i saradnju sa osobama oštećenog vida, osmislili nove radove, nadovezujući se na svoja umetnička interesovanja i istraživanja.

Fotografija Aleksandrije Ajduković iz serije foto safari front black peeping toe je posebno transformisana da bude taktilna i reljefno štampana na Zi Fuze papiru.

Autorka o tom radu kaže: “Ove polaroide sam snimila polaroid aparatom tip 600. Taj aparat mi je poklonila moja holandska koleginica Karin Krijgsman. Tih dana sam fotografisala i intervjuisala žene na ulicama Beograda koje imaju lokalnu verziju međunarodnog modnog hita, a zapravo nose crne sandale sa otvorenim prstom(prstima). Tom prilikom sam se predstavljala kao studentkinja fotografije, sa izvesnom fiksacijom na cipele tog tipa. Žene su bile oduševljene što me to zanima”.

Šejma Fere, Aleksandrija Ajduković

Šejma Fere izlaže reljefnu štampu iz serije crteža koji su bazirani na arhivi vizuelnog materijala iz sveta filma. Olovkom i tušem na papiru, brzim pokretom ruke, ona beleži scene i detalje, u cilju pamćenja i prisvajanja određene fotografije ili kadra. Jednostavnim, linijskim pristupom premošćuju se hijerahije raznovrsnih vizuelnih jezika.

Rad Ane Vujović prati i nastavlja se na neke od njenih ranijih istraživanja gde se bavila temom tradicije i kombinacije analognog i digitalnog jezika. Prilikom izrade rada posebno se fokusirala na činjenicu da će prvenstveno biti percepiran putem čula dodira i vođena time pravila je odabir materijala i tekstura. Delo predstavlja apstraktnu formu izvedenu iz kombinacije tradicionalne pirotske šare i digitalne kompjuterske greške.

Ana Vujović

Irena Marjanović Cvetković predstavlja asamblaž “Lepo smo se sredili” nastao od različitih materijala (islandska mahovina, sunđer za ikebanu, čista vuna farbana prirodnom bojom, drvena četka, ambalaža rutera). Njen rad je alegorija na taktilnu priču o harmoniji prirode i čoveka, koja inspiriše tradicionalne ikebane, naružena bezumnim ljudskim korišćenjem prirodnih resursa, pohlepom i samougađanjem.

Rad Milice RakićJugošik” nastao je kombinovanjem modifikovane dokumentarne građe, svakodnevnih upotrebnih predmeta i ručnog veza na tekstilu. Autortka manipuliše pojmovima kolektivnog sećanja i ličnog iskustva stvarajući vlastiti intiman i hibridni mizanscen.

Milica Rakić

Saša Stojanović predstavlja višedelnu instalaciju “Sloboda” o kojoj kaže: “Čovek u uslovima neslobode razvija egoistične mehanizme za sprovođenje svojih interesa. Usamljenom i uplašenom čoveku je umesto slobode ponuđeno društvo spektakla i zabave. Zatrpan informacijama, upoređuje svoju bolnu stvarnost sa tuđim patnjama i u odsustvu društvene solidarnosti nalazi utehu. Na ovaj način, sloboda je nevidljiva u svetu manipulacije a mnogo je više vidljiva u stvarnosti gde duša svojom čežnjom otkriva predlog o suštinskoj slobodi”. Stojanović svoj rad zasniva na afirmaciji ljubavi i komunikacije, kao i kritičkog i autorefleksnog odnosa prema životu, društvenoj stvarnosti i institucijama.

Projekat je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

*Fotografija na vrhu: Rad Saše Stojanovića

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav