Festival BH drame u Zenici
Predstave pozorišta iz Zenice, Mostara, Sarajeva, Zagreba, Izmira i Beograda, čine takmičarski program osmog Festivala BH drame u Zenici, koji počinje 29. maja premijerom Bosanskog narodnog pozorišta (BNP) “Švedsko srce moje majke”, u režiji Aleša Kurta. Takmičarski program zeničkog festivala, čiji je selektor beogradski dramski pisac i dramaturg Željko Hubač, obuhvata dve verzije čuvene drame “Derviš i smrt” Meše Selimovića, u izvođenju Gradskog teatra iz Izmira i Narodnog pozorišta iz Beograda.
Predstave pozorišta iz Zenice, Mostara, Sarajeva, Zagreba, Izmira i Beograda, čine takmičarski program osmog Festivala BH drame u Zenici, koji počinje 29. maja premijerom Bosanskog narodnog pozorišta (BNP) “Švedsko srce moje majke”, u režiji Aleša Kurta.
Takmičarski program zeničkog festivala, čiji je selektor beogradski dramski pisac i dramaturg Željko Hubač, obuhvata dve verzije čuvene drame “Derviš i smrt” Meše Selimovića, u izvođenju Gradskog teatra iz Izmira i Narodnog pozorišta iz Beograda.
Turska verzija, za koju je Selimovićev dramski tekst adaptirao Nebojša Bradić, a režirao Muhamet Nurulah Tundžer (Nurullah Tuncer), gostovaće 2. juna i u Narodnom pozorištu u Beogradu, koje će, pak, na zeničkom festivalu izvesti istog dana dramu “Derviš i smrt”, u režiji Egona Savina i dramatizaciji Borislava Mihajlovića Mihiza, nakon učešća na 54. Sterijinom pozorju u Novom Sadu.
Publika zeničkog festivala, koji će biti završen 4. juna, videće u konkurenciji i predstavu “Djeca sa CNN-a” Glumačke družine “Histrion” iz Zagreba, koju je prema tekstu Amira Bukvića režirala Aida Bukvić, kao i predstavu “Kulin” Mirsada Sinanovića i Vojislava Karanovića, u režiji Erola Kadića i izvođenju Narodnog pozorišta u Mostaru.
Poslednja predstava u takmičarskom programu zeničkog festivala biće 3. juna “Mousefuckers” Almira Imširevića, u režiji Faruka Lončarevića, kojom će se predstaviti Sarajevski ratni teatar SARTR.
Van konkurencije, u čast nagrađenih, Narodno pozorište Tuzla izvešće 4. juna predstavu “Malograđanska svadba” Bertolta Brehta, u režiji Jovice Pavića.
Prema navodima selektora zeničkog festivala, koji je sačinio izbor na osnovu deset odgledanih predstava, svega tri nova originalna dramska teksta, uz nekoliko dramatizacija i jedan zanimljiv pokušaj poniranja u dramsku baštinu Bosne i Hercegovine, ukazuju na nezavidan položaj domaćeg dramskog pisca na tom prostoru.
Hubač je izrazio uverenje da bi svest šire zajednice o potrebi adekvatnog pozicioniranja zeničkog Festivala na prostoru BiH mogla dati presudan podsticaj razvoju teatra u BiH.
Napominjući da nema pozorišta bez dramskog pisca, ali nema ni dramskih pisaca bez interesovanja pozorišta za njihova dela, Hubač je u obrazloženju selekcije naveo i da infrastruktura na nivou BiH postoji - kvalitetna škola i nemali potencijali teatara, te jedan jasno koncipiran festival, ali nedostaje veća kreativna radoznalost umetničkih rukovodstava pozorišta za aktuelnu produkciju dramskih tekstova.
Zenički festival obuhvata i raznovrstan prateci program, uključujući promociju knjige Zilhada Kjučanina “Švedsko srce moje majke” uoči ceremonije svečanog otvaranja, izložbu fotografija o 200 glumaca BNP Zenica, čiji su autori Hasan Džafić i Nermin Hadžimejlić, kao i berzu dramskih tekstova, odnosno susret domaćih dramskih pisaca i teatarskih producenata.
Najavljeno je i više promocija knjiga, među kojima su “Šest drama” Amira Bukvića, roman “Kulin” Mirsada Sinanovića i dramatizacije romana “Kulin” Vojislava Vujanovića, te knjige “Četiri teatarska komada; Rusmira Agačevića. Biće predstavljen i dramski tekst Zlatka Topčića “Ne volim ponedeljak”.
Sajt BNP-a je www.bnp.com,ba, a program festivala nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)