Festival italijansko-srpskog filma prilika i za razvoj saradnje
Festival italijansko-srpskog filma počeo je 18. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci nagrađivanim filmom “Ružne bajke” (2020) Damjana i Fabija D’Inočenca, a osim promocije mladih autora iz obe zemlje, cilj mu je i da pospeši koprodukcije.
Film braće D’Inočenco osvojio je nagradu za najbolji scenario na Berlinalu 2020. godine, kao i pet nacionalnih filmskih nagrada David di Donatello (za najbolji film, režiju, originalni scenario, produkciju i montažu).
U organizaciji udruženja Excellence International, u saradnji sa ambasadom Italije u Beogradu, Italijanskim institutom za kulturu, Jugoslovenskom kinotekom i italijanskim Eksperimentalnim centrom za kinematografiju, do 22. septembra biće prikazano po šest italijanskih i srpskih dugometražnih filmova aktuelne produkcije, a novina je da će uoči njihovih projekcija biti prikazivati i kratki filmovi pristigli na konkurs koji je organizovan radi podsticanja mladih talenata.
Italijanski ambasador u Srbiji Karlo Lo Kašo istakao je na svečanom otvaranju šestog izdanja tog festivala da Italija i Srbija imaju intenzivne odnose u oblasti kulture, ali da se oni uvek mogu obogatiti dubljim upoznavanjem sa umetnošću, u ovom slučaju kinematografijma obe zemlje. U tom kontekstu, Festival italijansko-srpskog filma je, kako je ocenio, vredan instrument ne samo za promociju italijanskog filma, već i za promociju sistema koprodukcija, a posebno je važna njegova uloga u podržavanju mladih stvaralaca.
Lo Kašo je najavio da će uskoro biti potpisan bilateralni sporazum koji će omogućiti lakšu saradnju u oblasti produkcije i distribucije kinematografskih dela.
Ambasador Karlo Lo Kašo, foto: Irena Nuhanović
Direktor Muzeja Jugoslovenske kinoteke Marjan Vujović izrazio zadovoljstvo proširenjem dugogodišnje saradnje Kinoteke sa ambasadom Italije i Italijanskim institutom za kulturu i na tu manifestaciju. Festival predstavlja, kako je istakao, ne samo praznik za publiku, već i mesto susreta autora, producenata, distributera, glumaca iz filmske industrije dveju zemalja. Cilj je da se kroz direktne kontakte unaprede saradnja, koprodukcije, prikazivanje italijanskih filmova u srpskim i srpskih filmova u italijanskim boskopima, dodao je Vujović.
Umetnička direktorka Festivala Gabrijela Karluči ocenila je da su dosadašnjim zajedničkim naporima postignuti dobri rezultati, a kako je najavila, posredovanje između autora i mogućih finansijera biće jedna od tema stručnog skupa 20. septembra u Kinoteci.
O značaju Festivala prethodno je bilo reči i na konferenciji za novinare u italijanskoj ambasadi, na kojoj je kao jedan od projekata čije je snimanje u toku pomenuta komedija “Trideset godina mlađi” reditelja italijansko-srpskog porekla Đorđa Lombardelija. Novinarima su putem video linka predstavili i koproducenti Mario Peci (Italija), Miloš Biković (Srbija) i Karlos Toras (Španija).
Miloš Biković, uključenje na konferenciju za novinare, foto: Irena Nuhanović
Istaknut je i primer inicijative Festivala italijansko-srpskog filma na osnovu koje je u Srbiji prošle godine otvoren Jervolino studio, sa sedištem u Beogradu i Novom Sadu. Kako je rekla predstavnica te kuće Anđelka Janković, više od sto umetnika i stručnjaka za animaciju dobilo je priliku da radi sa vrhunskom tehnologijom. Do sada su završene 54 epizode serijala o super herojima.
Italijan Andrea Jervolino je i producent igranog filma “Edi i Sani” (2021) u režiji Dezmonda Deveniša, koji će svetsku premijeru imati upravo na zatvaranju Festivala italijansko-srpskog filma 22. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci. Tada će biti proglašen i pobednik prvog konkursa za kratke filmove, na osnovu ocene žirija, ali i publike. Nagrađeni autor dobiće priliku da sledeći kratki film snima sa profesionalnom ekipom saradnika.
Pres konferencija Festivala italijansko-srpskog filma, foto: Irena Nuhanović
Na programu Festivala su i filmovi “Ja i Anđela” (2021) Herberta Simonea Paranjanija, “Burako, fatalna igra karata” (2019) Đulijane Gambe, “Nur” (2019) Mauricija Zakara, “Hteo sam da se sakrijem” (2020) Đorđa Diritija i “Očenaš” (2020) Klaudija Nočea. Italijanski gosti moći će da vide i srpske filmove “Moj jutarnji smeh” (2019) Marka Đorđevića, “Jedini izlaz” (2021) Darka Nikolića, “Oaza” (2020) Ivana Ikića i “Asimetrija” (2019) Maše Nešković, kao i dokumentarce “Telenovela sivo u koloru” (2021) Filipa Martinovića i “Električni orgazam za ljude budućnosti” (2019) Marije Vukić.
Festival je organizovan pod pokroviteljstvom italijanskog Ministarstva kulture i Instituta Luce Cinecitta, a održava se u skladu sa važećim epidemiološkim merama.
Na onlajn platformi Tatatu moguće je pristupiti delu sadržaja Festivala.
(SEEcult.org)