• Search form

08.04.2012 | 15:01

Humanoidi

Humanoidi

Grčki umetnik Panajotis Kalojanis prvi put se predstavlja samostalno u Beogradu izložbom grafika “Humanoidi” u Centru za grafiku, koja će biti otvorena 10. aprila, a rezultat je intimnog doživljaja sveta u okruženju tog mladog umetnika i njegove potrage za ljudskim bićem.

Kloniranje, genetsko modifikovanje, menjanje klime i mnoga druga tehnološka dostignuća i naučna otkrića samo su razbuktala maštu, ali i povećala strah čoveka od nepoznatog. Kompleksna i višeslojna hibridna bića Kalojanisa, akcentuju i prepliću taloženje uticaja mita, praistorije, nauke i tehnologije, savremene umetnosti i pojavnog sveta. U njima umetnik naslućuje prostore vlastite svesti i kreativne slobode, navela je kustoskinja Ljiljana Tašić povodom izložbe začudnih likovnih prizora Kalojanisa, nastalih tehnikom linoreza.

Smelim kompozicionim rešenjima, neograničenom igrom duha i mašte, crnim površinama, linijama različitog intenziteta i njihovom slojevitošću, Kalojanis oživljava svoja bića - humanoide, unoseći u njih trenutak vremena u kojem živi. Tako ona doživljavaju preobražaj tokom kojeg se prošlost i sadašnjost prepoznaju jedna u drugoj kao zov i odazov koji čine suštinsko jedinstvo, navela je Ljiljana Tašić, dodajući da izložba postavlja i pitanja da li umetnikov čudesan svet fantastike nastaje kao otpor već viđenom, dosadnom, realnom ili je, možda, kao ritual oslobađanja strahova od naglih promena u mikro i makro svetovima?

Ljudska figura na Kalojanisovim radovima predstavljena je u raspadanju, u fragmentima, a možda čak u ponovnom sastavljanju... bezoblična, bezlična sa ugrađenim elementima koji narušavaju harmoničnost ljudskog tela. Njegovi humanoidi svojom autentičnom prepoznatljivom tipologijom i sugestivnom ambijentalizacijom određuju smisao i značenje pojavnosti same figure. Tokom neprekidne reinkarnacije elemenata, njihove beskonačne rekombinacije, pri čemu svaki deo može samostalno da funkcioniše, linije crteža i površina se pretvaraju jedne u druge dajući utisak pokreta i pulsiranje života. Fragmenti ljudskog tela, naglašeni grafizam, koji proističe iz prirode te grafičke tehnike i rukopisa autora, akcentuju groteskno i nadrealno što opominje i preti, navela je Ljiljana Tašić.

“Zagledani u Kalojanisove humanoide ostajemo zapitani: da li je to bajkoviti dečji svet mašte koji umetnik ne želi da napusti i tako upozna apsurd čovekovog života u svetu duhovnog i fizičkog nasilja, njegovu, izgubljenost, ispražnjenost; da li je to duboko simbolična vizija sudbine bića čoveka u koje se useljava trajno osećanje beznađa i besmisla; da li je to skriveni duhovni i emotivni prostor autora u kojem otkrivamo vlastite sanjarije i nespokojstva; da li su to simboli arhetipskog, pa i atavističkog te otuda reminiscencije na naše izvore, na daleka porekla; da li je to svet junaka is crtanih filmova...”, navela je Ljiljana Tašić.

Kalojanis je rođen 1983. u Rumuniji, a diplomirao je 2010. godine Grafiku na Aristotelovom univerzitetu likovnih i primenjenih umetnosti u Solunu, u klasi profesora Manolisa Janadakisa.

Imao je jednu samostalnu izložbu, a izlaže na brojnim bijenalima i trijenalima širom sveta. Dobitnik je dve internacionalne nagrade.

Kalojanisova izložba “Humanodi”, prema navodima FLUC-a, potvrđuje da u trenutku najrazličitijih vizuelnih istrazivanja i primene najnovijih industrijskih tehnologija, umetnička praksa na recentnoj domaćoj i internacionalnoj sceni pokazuje da interesovanje umetnika za izvorne medijume i dalje ne prestaje i da u svakoj sledećoj generaciji pronalazi svoje poklonike.

Sajt Centra za grafiku i vizuelna istraživanja “Akademija” Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu je www.fluc.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r